Finlandia: Rząd przyjął strategię budowy najbezpieczniejszego państwa świata

Fiński rząd przyjął w czwartek plan umacniania bezpieczeństwa wewnętrznego, który ma pomóc Finlandii zrealizować wizję najbezpieczniejszego kraju na świecie. Według rządu największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa jest wykluczenie społeczne.

Juha Sipila, premier Finlandii
Juha Sipila, premier Finlandii (fot. Stefanie Loos / Reuters)

W rządowym raporcie przypomniano, że według różnych wskaźników i szacunków Finlandia już jest oceniana jako najbezpieczniejsze państwo świata, a ta pozycja jest wynikiem pracy i rozwoju bezpiecznego, konkurencyjnego i dostatniego społeczeństwa. Jednocześnie podkreślono, że w ostatnich latach poczucie bezpieczeństwa zmniejszyło się. Wpłynęły na to szerokie zmiany społeczne, a szczególnie czynniki powodujące niestabilność.

Największym wyzwaniem dla bezpieczeństwa wewnętrznego jest rozszerzające się i zróżnicowane wykluczenie - czytamy w strategii zatytułowanej Dobre życie - bezpieczna codzienność. Według resortu spraw wewnętrznych, który przygotował ten dokument, skrajnym skutkiem wieloaspektowego wykluczenia jest wzmocnienie ruchów ekstremistycznych oraz radykalizacja postaw.

Z szacunków ujętych w dokumencie wynika, że powtarzające się problemy bezpieczeństwa dotyczą przede wszystkim małej grupy ludzi. Dla przykładu ponad połowa wszystkich przestępstw jest popełniana przez mniej niż 5 proc. społeczeństwa, a 10 proc. społeczeństwa doświadcza ponad dwóch trzecich przemocy. Takie zjawisko, według autorów strategii, wymaga większej koncentracji działań służb. Z przytoczonego w dokumencie badania OECD wynika, że co piąty młody Fin (mężczyzna w wieku 20-24 lata) jest bez pracy i nie pobiera żadnej nauki. Odsetek takich młodych ludzi rośnie od 2011 r., a pozostawanie poza społeczeństwem wynika również z problemów ze zdrowiem psychicznym. W raporcie zwrócono uwagę, że w najbliższej przyszłości zapobiec marginalizacji i wykluczeniu społecznemu może zatrudnienie (bezrobocie w Finlandii jest na poziomie ok. 7,5 proc.).

Jednocześnie zauważono, że "gospodarczy dobrobyt jest dzielony nierównomiernie.Kluczowe kwestie, które wpływają na bezpieczeństwo, to zmiany globalnych uwarunkowań związanych z bezpieczeństwem, rozdrobnienie społeczeństwa, migracje, technologia oraz ekstremistyczne ruchy i ideologie. Dodatkowo imigracja ze stref objętych konfliktami może zwiększyć obecność międzynarodowych organizacji przestępczych i terrorystycznych.Sposobem zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego ma być zakup wyposażenia i systemów dla służb, aby mogły reagować w sytuacji katastrof, terroryzmu, wojny hybrydowej, przestępczości internetowej i innych zagrożeń w zmienionym otoczeniu.

Minister spraw wewnętrznych Paula Risikko powiedziała w czwartek, że zasoby służb zajmujących się bezpieczeństwem muszą być zapewnione w perspektywie długoterminowej. Odniosła się również do liczebności policji, której zwiększenie postulują w ostatnim czasie niektórzy politycy i media (w 5,5-milionowej Finlandii jest najmniej policjantów w całej Europie w stosunku do liczby mieszkańców - 1,3 na tysiąc osób, średnia europejska to ok. 3). Według szefowej MSW obecna liczba fińskich policjantów - 7200 - zostanie utrzymana także w kolejnym roku. Przyznała jednak, że kwestia ta zostanie ponownie przeanalizowana wiosną przyszłego roku. W strategii podkreślono, że dla poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców istotna jest szczególnie widoczna obecność policji. Z kolei w odniesieniu do ochrony granic zewnętrznych kraju zwrócono uwagę na potrzebę większego nadzoru na wschodniej granicy z Rosją i prowadzenia kontroli granicznych.

Wcześniej rząd planując budżet na 2018 r. zdecydował, że na policję przeznaczy dodatkowe 44 mln euro, a na służbę bezpieczeństwa wewnętrznego SUPO (odpowiedzialną bezpośrednio za zwalczanie terroryzmu) 6 mln euro. Na służbę graniczną rada ministrów zaplanowała wsparcie rzędu 8 mln euro. Z kolei na siły zbrojne przekazane ma być o 50 mln euro więcej.Zgodnie ze strategią na poprawę bezpieczeństwa mają też wpłynąć projekty legislacyjne dotyczące zwalczania zagrożeń hybrydowych oraz informatycznych, nielegalnej imigracji, ruchów ekstremistycznych, przestępstw internetowych oraz gospodarczych. Strategia przeciwdziałania terroryzmowi jest aktualizowana - podkreślono w raporcie.W przygotowaniu strategii udział wzięło ok. 100 ekspertów oraz ponad 30 organizacji. Wdrażanie strategii wymaga udziału całego społeczeństwa, a za jej realizację odpowiadać będzie wiele różnych podmiotów - podkreśliło ministerstwo.

Wizja najbezpieczniejszego kraju świata jest jednym z elementów programu koalicyjnego rządu Juhy Sipili, którego czteroletnia kadencja rozpoczęła się dwa lata temu.

Według opublikowanego w 2017 r. raportu konkurencyjności turystyki przygotowywanego co dwa lata przez Światowe Forum Ekonomiczne Finlandia jest najbezpieczniejszym krajem świata i najbezpieczniejszym kierunkiem podróży dla turystów. Finlandia zajęła pierwsze miejsce również w dwóch poprzednich edycjach rankingu. W przygotowaniu tego raportu brane są pod uwagę m.in. takie kryteria jak ocena działania policji, wskaźnik przestępczości oraz zagrożenia terrorystyczne. Raport został opublikowany przed atakiem nożownika w Turku z połowy sierpnia, kiedy zginęły dwie osoby, a osiem zostało rannych. Zdarzenie to zostało uznane za pierwszy akt terrorystyczny w Finlandii. Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

pmo/ az/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 1 msciwy_ogorek

Haha śmieszą mnie wypowiedzi ludzi którzy nie byli nigdy w Finlandii a wypowiadają się na ten temat. Bardzo często podróżuję do Finlandii na delegacje służbowe i rozmawiałem z Finami na ten temat. Otóż Finlandia rzeczywiście jest najbezpieczniejszym krajem na świecie, a uchodźców których przyjęli rozlokowali ich na samej północy z reniferami i nie mają żadnych problemów bo co mogą zrobić zgwałcić renifera na -30 stopni C ? Podróżując po Finlandii nie spotkanie czarnych ludzi a jeśli spotkacie to zazwyczaj są oni bardziej bogaci i cywilizowani niż wy ponieważ przyjeżdżają tam robić interesy. Poza tym Fińczycy nie lubią być określani jako Skandynawowie i raczej odcinają się od lewackie myślenia typu: Jest wiele płci.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 14 antypropaganda

Jak chcą być bezpieczniejsi to niech przyjmą więcej imigrantów. Politycy z Brukseli mówią że to jest najlepsze rozwiązanie.

! Odpowiedz
1 11 fred_

Zycze powodzenia.

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl