REKLAMA

Fiński parlament zatwierdził wniosek rządu o wejście do NATO

2022-05-17 14:44
publikacja
2022-05-17 14:44
Fiński parlament zatwierdził wniosek rządu o wejście do NATO
Fiński parlament zatwierdził wniosek rządu o wejście do NATO
fot. Vitalii Vodolazskyi / / Shutterstock

Fiński parlament Eduskunta przychyla się do stanowiska rządu, zgodnie z którym Finlandia będzie ubiegać się o przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Bez żadnych warunków czy zastrzeżeń co do członkostwa – zdecydowali we wtorek fińscy deputowani, niemal jednomyślnie zgadzając się ze sprawozdaniem komisji spraw zagranicznych.

Historyczna dla Finlandii debata na temat wejścia kraju do NATO rozpoczęła się w poniedziałek rano i trwała około 14 godzin. Za członkostwem w Sojuszu opowiedziało się 188 posłów, 8 było przeciw na 200 zasiadających w zgromadzeniu. Z prawa głosu skorzystał niemal każdy deputowany.

W sprawozdaniu komisji podkreślono, że obecna sytuacja "wymagała podjęcia działań wzmacniających bezpieczeństwo Finlandii". "W konsekwencji podjęcia przez Rosję działań na Ukrainie stosunki między Finlandią a Rosją oparte na współpracy uległy poważnemu pogorszeniu. Członkostwo w NATO zmieni również relacje fińsko-rosyjskie" – podkreśliła komisja.

Podczas debaty, zdecydowana większość deputowanych, opowiedziała się za wstąpieniem Finlandii do NATO. Najwięcej głosów sprzeciwu oraz krytyki pochodziło od członków Sojuszu Lewicy (VAS), należącego do pięciopartyjnej centro-lewicowej koalicji rządowej kierowanej przez socjaldemokratów. Część posłów tego mniejszego ugrupowania podnosiła m.in. ryzyko zwiększenie napięć na wschodniej granicy Finlandii oraz w basenie Morza Bałtyckiego.

W dyskusji pojawiały się także kwestie ewentualnego rozmieszczenia broni jądrowej czy obecności oddziałów NATO na terytorium kraju. Wielu posłów przypominało napaść sowiecką na kraj na początku II wojny światowej i wojnę zimową (1939-1940). "Już nigdy więcej sami!" cytowano słowa jednego z generałów.

Część z deputowanych zwracała też uwagę na możliwą blokadę procesu akcesyjnego Finlandii i Szwecji do NATO przez Turcję.

Po decyzji parlamentu rząd ponownie sformułuje ostateczny wniosek o wejście kraju do NATO i przedstawi go do zatwierdzenia prezydentowi Sauli Niinisto, który wraz z małżonką Jenni Haukio przybył we wtorek do Sztokholmu z dwudniową wizytą. Para jest uroczyście przyjmowana przez króla Karola XVI Gustawa i królową Sylwię. Fiński prezydent ma spotkać się także ze szwedzką premier Magdaleną Andersson. Oczekuje się, że prezydent zaakceptuje rządowy wniosek zdalnie. Dokument ma zostać przekazany do kwatery NATO w Brukseli wspólnie z – podpisanym we wtorek – wnioskiem Szwecji o przystąpienie do Sojuszu.

Z Helsinek Przemysław Molik 

Minister obrony Holandii: mimo oporu ze strony prezydenta Turcji, Finlandia i Szwecja przystąpią do NATO

Pomimo zaciekłego oporu ze strony prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, nie ma najmniejszej wątpliwości, że Finlandia i Szwecja dołączą wkrótce do NATO - oświadczyła we wtorek minister obrony Holandii Kajsa Ollongren.

„Oczekuję dobrych rozmów między sojusznikami” – powiedziała minister dziennikarzom w Brukseli przed spotkaniem szefów resortów obrony państw UE. „Te rozmowy odbędą się również między Turcją, Finlandią i Szwecją” – dodała Ollongren.

W poniedziałek prezydent Erdogan oznajmił, że „nie zaaprobuje” przystąpienia do Sojuszu dwóch krajów skandynawskich.

Minister Ollongren powiedziała, że Holandia nie otrzymała od Szwecji i Finlandii prośby w sprawie gwarancji bezpieczeństwa na okres przed przystąpieniem do NATO ze względu na zagrożenie ze strony Rosji. Wcześniej, obu aplikującym o członkostwo krajom takich gwarancji udzieliły Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Dania i Norwegia.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek 

(PAP)

adj/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki