Finanse, bankowość, ubezpieczenia – kogo szukają pracodawcy [Raport – marzec 2017]

redaktor Bankier.pl

Ponad 19 tysięcy ogłoszeń o pracę opublikowali pracodawcy od początku roku w kategorii bankowość, ekonomia i ubezpieczenia, w tym najwięcej z księgowości i z analizy finansowej. Mimo fuzji i zwolnień grupowych finansiści mogli przebierać w ofertach zatrudnienia – wynika z raportu Bankier.pl i Pracuj.pl.

W stosunku do ubiegłego roku pracodawcy i firmy rekrutacyjne opublikowali w styczniu i lutym więcej ogłoszeń w takich szczegółowych kategoriach, jak: analiza/ryzyko, bankowość inwestycyjna, analiza ekonomiczna, audyt i podatki oraz kontroling. Mniej niż w tym samym okresie roku poprzedniego było anonsów dotyczących pracy w bankowości detalicznej, pośrednictwie finansowym, jak i w ubezpieczeniach.

(fot. Dominik Pisarek / FORUM)

Najwięcej pracy w księgowości

Nieustannie najwięcej ofert o pracę dla finansistów skierowanych jest do osób z doświadczeniem w księgowości, analizie i kontrolingu – w tych kategoriach w stosunku rok do roku pracodawcy zamieścili więcej ogłoszeń niż w analogicznym okresie rok temu.

Liczba ogłoszeń o pracę ze względu na specjalizacje

Specjalizacja

Styczeń-luty 2016

Styczeń-luty 2017

Bankowość

Analiza/ryzyko

746

818

Bankowość detaliczna

1764

1694

Bankowość inwestycyjna

670

748

Bankowość korporacyjna/SME

877

884

Pośrednictwo finansowe

1096

755

Finanse/Ekonomia

Analiza

3166

3671

Audyt/Podatki

1902

1842

Doradztwo/konsulting

1122

920

Kontroling

1824

2014

Księgowość

4638

4754

Rynki kapitałowe

264

365

Analiza/Ryzyko/Aktuariat

278

181

Ubezpieczenia

Ubezpieczenia majątkowe

725

586

Ubezpieczenia na życie

722

645

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl na podstawie danych Pracuj.pl

Praca czeka przede wszystkim na księgowych, analityków finansowych i osób poszukujących zatrudnienia w bankowości inwestycyjnej. Zmniejsza się udział ogłoszeń dotyczących pracy w pośrednictwie finansowym, bankowości detalicznej i doradztwie. Tendencję spadkową można zauważyć również w ubezpieczeniach, gdzie w pierwszych dwóch miesiącach br. liczba ogłoszeń zmniejszyła się o blisko 15 proc.

Praca w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu

Na początku roku najwięcej etatów dla ekonomistów czekało w województwie mazowieckim (30 proc. wszystkich ogłoszeń dot. pracy w finansach), dolnośląskim (10 proc.) oraz w małopolskim (13 proc.). Najmniejszy udział odnotowały województwa: lubuskie, opolskie i podlaskie. 

Praca dla finansistów również w handlu

Ogłoszenia o pracę dla ekonomistów były przede wszystkim publikowane w dziale finanse. Jednak równie znaczący udział miały kategorie: handel i sprzedaż (2077 ogłoszeń) oraz obsługa klienta (1347). Finansiści mogli również szukać wakatów w firmach o profilu technologicznym, zasobach ludzkich czy kancelariach prawniczych. Co ciekawe, finansiści mogą znaleźć zatrudnienie również w takich branżach, jak marketing czy nieruchomości.

Liczba ogłoszeń o pracę dla finansistów w innych branżach

Kategoria

Styczeń

Luty

Edukacja / Szkolenia

13

32

Finanse

2912

2579

Handel i sprzedaż

2228

2077

HR / zasoby ludzkie

205

200

IT

729

683

Nieruchomości

43

61

Obsługa klienta

1545

1347

Prawo

181

200

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl na podstawie danych Pracuj.pl

Podsumowując, osoby poszukujące pracy m.in. w kontrolingu i rynkach kapitałowych mogą cieszyć się lepszą sytuacją niż przed rokiem. Znacząco zmniejsza się natomiast udział ogłoszeń dot. pracy w ubezpieczeniach oraz w pośrednictwie i doradztwie finansowym.

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~niepelnosprawny_org

oferty pracy ruszyły od początku marca, pojawiło sie sporo ofert gdzieś tak na przełomie kwietnia jest najwiecej ofert, ale jest dobre info - bedzie lepiej niz kiedykolwiek...

! Odpowiedz
2 2 ~plebs

1k ojro i korpoazczurki mysla ze Boga za nogi zlapaly

! Odpowiedz
0 0 ~StanRS

jakie tam ubezpieczenia, banki. Ja na roli siedze i jestem zadowolony

! Odpowiedz
1 12 ~Warszawskie_bagienko

I pisza doradczyny kazace sie nazywac doradca klienta a siedza na telefonach i wydzwaniaja do zimnej bazy zeby komus wcisnac inwestycje gdzie biora za posrednictwo taka prowizje ze szansa na zarobek dla klienta jest bardzo mala. Takich jak wy to mozna znalezc na kazdym roku a ogloszenia na olx i gumtree z kazdego takiego "domu maklerskiego" wisza non stop. Wystarczy ze nie masz sumienia i bez skrupulow potrafisz komus wcisnac produkt drogi i zepsuty.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~niepelnosprawny_org

dobre, dobre, ale najwazniejsze - prawdziwe, wiekszosc ofert mamy właśnie takich, a wzywa sie , woła o pracowników ze wschodu, w urzedach pracy i w mediach mówią są oferty pracy, czemu nie chca pracować...

! Odpowiedz
0 10 ~as

Napiszcie jeszcze, ile płacą tym księgowym. Bo od osoby z branży dowiedziałem się, że w biurach rachunkowych - minimalna! Czasem jakaś premia jak się robi bezpłatne nadgodziny. Księgowy to tylko główny zarabia, świstaki - gorzej od tramwajarza. Ale pracy jest rzeczywiście dużo!

! Odpowiedz
0 0 ~Arbeitloser

Nawet jak ktoś chce pracować a ma za duże wykształcenie to na tą mnimalną nie zatrudnią.
I teraz odpowiedzcie sobie na pyt: jeżeli księgowa w Niemczech, czy Norwegii zarobi 4000EUR, aliczyć potrafi na tym samym poziomie co polska, to jest oczywisty interes na migracji tego procesu do Polski i to jest polski cud gospodarczy. Nieskomplikowane procesy tańsze niż na zachodzie - DO MOMENTY JAK DA RADĘ JE JESZCZE BARDZIEJ ZAUTOMATYZOWAĆ I PODZIĘKOWAĆ RÓWNIEŻ POLAKOM. TYM BARDZIEJ JEŻELI CHCIELIBY PODWYŻKI.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 10 ~fgh

Niestety ta praca w bankowości inwestycyjnej to nic innego jak sprzedażowy chłam. Akurat rozglądam się za pracą w tym sektorze i powiem szczerze, że są to oferty dotyczące najniższych stanowisk sprzedażowych, które stricte z bankowością inwestycyjną nie mają nic wspólnego. Praca sprowadza się do sprzedaży na rynku miernej jakości produktów finansowych powiązanych z rynkiem kapitałowym i to wszystko. Praca, którą może wykonywać średnio upieczony absolwent uczelni ekonomicznej średnio zorientowany na rynku o dobrych predyspozycjach sprzedażowych. Pracy dla specjalistów wykorzystujących swoją wiedzę w tym temacie jest mało. Takie oferty zazwyczaj nie trafiają na portale z ofertami pracy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~kandydat

Ja tez sie rozgladam i tylko wlasnie dla bankow inwestycyjnych. Faktycznie ofert na poratalach nie ma, musisz zrobic tak zeby sie sami do ciebie zglosili.

! Odpowiedz
15 12 ~GoP

Ale tu macie ciekawą opinię o centrach usług. Pracuję w jednym, w wieku 25 lat zarabiam 5.5k na rękę + ok. 6k premi rocznie (dodatkowo szykuje mi się awans + 1.5k). Od podstaw nauczyłem się sql i vba, automatyzuję procesy, prowadzę szkolenia. Trzeba tylko chcieć coś osiągnąć. Jak ktoś siedzi i robi tylko swoje, nie angażuje się w dodatkowe projekty to sam jest sobie winien.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 6 ~zez

No to cię zmartwię - 5 tyś na rękę osoby ze znajomością programowania zarabiały... 10 lat temu! Myślisz, że pana Boga za nogi złapałeś a tymczasem twoje zarobki to nic niezwykłego, wbrew temu co niewątpliwie wmawia Ci twój pracodawca :)

! Odpowiedz
1 4 ~Witek odpowiada ~zez

10lat temu też niewiele osób miało takie kwalifikacje.

! Odpowiedz
3 15 ~DeVroo

Pisanie selectów i nagrywanie makr w xls, to nie jest znajomość sql i vba

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~ZenonKa odpowiada ~zez

Czy ja wiem.. Jakoś nie widać tłumów do tego typu pracy, a zapotrzebowanie jest spore. Swoją drogą, znam kilku programistów Java, którzy zarabiają niewiele ponad 4k, ale brutto.

! Odpowiedz
1 18 ~zenua

Portal z ogloszeniami to slabe źródlo danych. Czesc ofert " wisi po kilka lat" firmy buduja w ten sposób baze kandydatów. Co do wynagrodzenia jest zdecydowanie nizsze. Ma byc tanio i 2-3 jezyki obce i brak wiedzy na poziomie finanoswo ksiegowym. W skrócie klepacz kopiuj wklej po filologii, ktory nie nie rozumie co robi ale robi. Bylem w szoku gdy jeden z takich "ksiegowych" nie wiedzial co to amortyzacja. Nikt nie potrzebuje specjalistow, niestety.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~Arbeitloser

Może nazwijcie na bankierze, że zamiast murzynów od roboty szukaja AMBASADORÓW KLIENTA.
A zamiast pastuchów - SEZONOWYCH OBSERWATORÓW TRZODY.

I już statystyki zaawansowanych miejsc pracy szybują w PiSowski kosmos.

! Odpowiedz
0 13 ~Arbeitloser

Może tak się przedrzecie przez nazwę i napiszecie, że centra usług poszukują klepaczy fakrut biegłych w kilku językach (reszty ich nauczą). Po prostu dziękują za pracę ksiegowej w Norwegii, Irlandii, Niemczech i przenoszą te (tylko proste i niedecyzyjne) procesy do bantustanu. Tak praca nie daje ci możliwości dynamicznego rozwoju i w zasadzie jest do zastąpienia łatwo.
W bankach coraz częściej na śmiesznych umowach "o współpracę" szukają wariatów do ogłupiania klientów i ich wyrywania, a potem cross-sellingu - czyli wciskania niepotrzebnych "produktów".

Taka praca jest długoterminowo bez perspektyw,
Sam szukałem zajęcia, mam bogate dośwuiadczenie i tych centrach mi mówili, że mam bogate CV i potem dziękowali, a zatrudniali dziewczynki po studiach bez doświadczenia.
Bogate CV jest problemem obecnie w Polsce i taką przyszłość wspiera i kreuje rząd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 11 ~wdepresji

Szukam pracy w marketingu w bankowości od 1,5 roku i du.... Wieloletnie doświadczenie, wyższe wykształcenie, ostatnie pracę to dom maklerski, ubezpieczenia, tfi. Warszawa

! Odpowiedz
16 7 ~martaDAJEzadarmo

pewnie takim super byles pracownikiem ze cie z tego DM lub TFI wyYEBALI a teraz krazy twoje nazwisko na czarnej liscie, zaraz zaraz jak ty sie nazywasz ?

oczywiscie ze twoje nazwisko jest na czarnej liscie wiec juz roboty w finansach nie budiet - bierz nogi za pas i wal do Biedry na kase, ewentualnie w Lidlu bedziesz polkowym. Mozesz poprosic ze bedziesz szedl na mase to cie przydziela w Lidlu do produktow masowych sprzedawanych w wielkich paczkach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 ~marekjam odpowiada ~martaDAJEzadarmo

Daj dobry przykład, weź się do roboty i sam wywalcz awans na wymarzone przez Ciebie stanowisko półkowego.

! Odpowiedz
0 7 ~z0mbie

Za dużo wiesz, nie nadajesz się na robocika. Polecam zmianę branży jak masz do siebie szacunek, bankowość idzie na dno.

! Odpowiedz
2 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 20 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 ~antek

coś prawda zabolała P. Szkwarek???

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.