Filmowa Etiuda 2003

Od dziś do 27 listopada trwać będzie w Krakowie X Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Etiuda 2003", impreza prezentująca dorobek studentów akademii i szkół filmowych z całego świata. Do rywalizacji o nagrody festiwalowe - Złote, Srebrne i Brązowe Dinozaury - zakwalifikowany zostanie co czwarty tytuł spośród 300 filmów nadesłanych na konkurs.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Etiuda", organizowany w Krakowie nieprzerwanie od 1994 r., stawia sobie za cel popularyzację twórczości studentów kształcących się w artystycznych zawodach filmowych. Etiudy studenckie, często niedoceniane przez organizatorów festiwali filmów profesjonalnych doczekały się w ciągu tych lat w mieście, w którym nie ma szkoły filmowej, otwartej imprezy artystycznej, w trakcie której prezentowane są one szerokiej publiczności.

Tegoroczną "Etiudę" poprzedzą warsztaty animacji, które w tym roku poprowadzi obok ich stałego gospodarza prof. Jerzego Kuci, Nikola Majdak - serbski twórca znany z krakowskich festiwali, jeden ze współtwórców światowej potęgi filmu animowanego byłej Jugosławii. Gościem Specjalnym warsztatów będą niemieccy filmowcy - Kirsten Winter i Otto Sacher.

Tradycyjnie, pierwsze dni festiwalu poświęcone będą publicznym prezentacjom dorobku artystycznego i spotkaniom pedagogów, gości i uczestników warsztatów. Uzupełni je wręczenie ustanowionej po raz pierwszy w tym roku Nagrody Specjalnego Złotego Dinozaura, dla wybitnego artysty, łączącego własną działalność twórczą z pracą pedagogiczną. Odbierze ją prof. Jerzy Kucia z krakowskiej ASP, którego ostatni film "Strojenie instrumentów" we wrześniu zdobył czwarte Grand Prix na międzynarodowym festiwalu animacji w Wilnie.

Wśród pozakonkursowych projekcji prezentujących filmy dokumentalne na szczególną uwagę zasługuje cykl "Dokumentalnych prowokacji", tym razem poświęcony polskim filmom lat 90. Wśród wybranych tytułów znajdą się m.in. "Trzynastka" i "Arizona" Ewy Borzęckiej, która po projekcji spotka się z publicznością. Gościem Specjalnym Festiwalu będzie w tym roku Mariusz Walter, znakomity dokumentalista, dzisiaj znany na forum publicznym jako twórca i szef Telewizji TVN, którego twórczość filmowa z lat 70., dziś praktycznie nieznana, od dawna zasługuje na przypomnienie.
Polska.pl
Źródło: CentrumPrasowe.net

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil