REKLAMA

Filipińska laureatka Pokojowej Nagrody Nobla uniewinniona z zarzutu oszustw podatkowych

2023-01-18 04:33
publikacja
2023-01-18 04:33

Filipińska laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Maria Ressa została w środę uniewinniona przez sąd z zarzutu oszustw podatkowych, który od początku określała jako mający charakter "nieuzasadnionych prześladowań na tle politycznym".

Filipińska laureatka Pokojowej Nagrody Nobla uniewinniona z zarzutu oszustw podatkowych
Filipińska laureatka Pokojowej Nagrody Nobla uniewinniona z zarzutu oszustw podatkowych
fot. ELOISA LOPEZ / /  Reuters / Forum

59-letnia Ressa, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla w 2021 r. razem z rosyjskim dziennikarzem Dmitrijem Muratowem, prowadziła portal internetowy Rappler znany z wrogiego stosunku i drobiazgowego badania działalności byłego prezydenta Filipin Rodrigo Duterte'a i jego bezkompromisowej walki z narkotykami.

"To uniewinnienie to nie tylko zwycięstwo Rapplera, ale każdego niesłusznie oskarżonego Filipińczyka" - oświadczyła Ressa po ogłoszeniu wyroku. Wyrok określiła jako "zwycięstwo sprawiedliwości i prawdy".

"Te zarzuty były motywowane politycznie.. to było jaskrawe nadużycie władzy" - dodała.

Zarzut uchylania się od płacenia podatków wysunęły filipińskie władze skarbowe utrzymując, że Rappler nie podał w swoim zeznaniu podatkowym zysków ze sprzedaży w 2015 r. obligacji i depozytów zagranicznym inwestorom. W rezultacie władze unieważniły licencję na publikowanie strony.

Noblistka, była dziennikarka amerykańskiej telewizji CNN, stoi jednak w obliczu trzech innych postępowań karnych, w tym za zniesławienie i cyberprzestępstwa. Grozi jej kara więzienia do 7 lat.

Filipiny mają od dawna opinię kraju, w którym media są stale prześladowane a praca dziennikarzy jest wyjątkowo niebezpieczna. (PAP)

jm/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
pakamera
okazuje się,że na całym świecie tłumaczenia oszustów i kombinatorów,niezależnie o rasy i wyznania,są jednakowe
pozhoga
No tak, bo stawiać jakiekolwiek zarzuty ,,noblistce, dziennikarce CNN" to panie faszyzm, kaczyzm, katolicyzm. Tacy jak ona powinni mieć dożywotni immunitet na wszystko.

Powiązane: Nagroda Nobla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki