REKLAMA

Fikcyjne faktury na blisko 1,7 mld zł. Grupa przestępcza rozbita

2020-01-16 09:00
publikacja
2020-01-16 09:00

Krajowa Administracja Skarbowa z Olsztyna i funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która - działając w latach 2015-2019 - wprowadziła do obrotu fikcyjne faktury na kwotę blisko 1,7 mld zł - poinformowała KAS.

/ fot. ZozerEblola / Shutterstock

Jak wyjaśniono w informacji przekazanej PAP, działania służb prowadzone były w województwie wielkopolskim.

"Olsztyńska KAS, wspólnie z funkcjonariuszami Zarządu CBŚP w Olsztynie zatrzymali, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie, pięciu członków zorganizowanej grupy przestępczej, która wystawiała fikcyjne faktury, legalizujące obrót paliwami płynnymi. Przeszukano siedziby spółek, biura rachunkowe oraz miejsca zamieszkania zatrzymanych" - napisano w komunikacie KAS.

Zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, gdzie przedstawiono im zarzuty. Dotyczyły one do udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania nierzetelnych faktur oraz prania pieniędzy.

"Zarzuty dotyczyły m.in. wystawienia faktur na łączną kwotę ponad 1 mld 690 mln zł. Jest to czyn stanowiący tzw. zbrodnię fakturową, zagrożony karą do 25 lat pozbawienia wolności. Kwota uszczupleń podatkowych z tych faktur przekroczyła 316 mln zł. Jednej osobie zarzucono kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą" - poinformowano.

Jak wyjaśniono, osoby, którym zostały przedstawione zarzuty, to kluczowi członkowie grupy przestępczej. W postępowaniu ustalono, że organizowali oni tzw. fakturownie, czyli spółki wykorzystywane do wystawiania faktur bez prowadzenia rzeczywistej działalności.

Do organów spółek rekrutowali oni tzw. słupy, czyli osoby, które zgadzały się na wykorzystanie swoich danych osobowych do przestępczej działalności. Posługiwali się także fałszywymi paszportami nieistniejących obywateli Włoch.

"Odbiorcami fikcyjnych faktur były między innymi podmioty, które sprzedawały na stacjach paliw olej smarowy i preparat smarowy, jako pełnowartościowy olej napędowy. Dla stworzenia pozorów legalnej działalności, kwoty jakie wynikały z fikcyjnych faktur były wpłacane na rachunki bankowe +fakturowni+, po czym wypłacane w gotówce i zwracane wpłacającym" - tłumaczy KAS.

Dodano, że z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Warszawie zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

"Są to kolejne zatrzymania w nowym wątku sprawy prowadzonej przez Warmińsko-Mazurski Urząd Celno-Skarbowy w Olsztynie i CBŚP pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Sprawa ma charakter rozwojowy" - zaznaczono.

Autor: Marcin Musiał

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
knf
Teraz powinni mieć 48 godzin na zwrot tych 316 mln zł lub pluton egzekucyjny na stadionie
zenonn
Dlaczego tylko 316? 261mln CIT od 1374 gdzie?
Eliminacja pionów to mało. Mocodawcy? Beneficjenci?

https://www.rp.pl/Polityka/170929827-Korea-Polnocna-Egzekucja-11-muzykow-z-uzyciem-artylerii-przeciwlotniczej.html
marek-1980
VAT jest najgłupszym podatkiem na Świecie. Wyłączenia, eksporty, interpretacje.....stworzony tylko po to, aby wyciągać pieniądze z systemu. Ilu urzędników, ilu księgowych, ile firm doradczych, ilu prawników. Jakie to koszty dla społeczeństw. Czy ktoś mi wytłumaczy czemu nie istnieje zwykły podatek obrotowy np. 3% VAT jest najgłupszym podatkiem na Świecie. Wyłączenia, eksporty, interpretacje.....stworzony tylko po to, aby wyciągać pieniądze z systemu. Ilu urzędników, ilu księgowych, ile firm doradczych, ilu prawników. Jakie to koszty dla społeczeństw. Czy ktoś mi wytłumaczy czemu nie istnieje zwykły podatek obrotowy np. 3% od każdej transakcji bez wyłączenia ?
zenonn
Obrotowy już był. Były przekręty, aby je ukrócić wprowadzono VAT.
antek10 odpowiada zenonn
Obrotowy sam wyliczyłeś a do VAT musisz miec księgowość.
zenonn odpowiada antek10
Podobny problem z VATem jak z obrotowym, obrotowego tez było wiele stawek.
https://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/rotator/zludny-urok-podatku-obrotowego/
doji88
3% obrotowego to bardzo dużo, ale tak 1% byłby ok
zenonn odpowiada doji88
W Polsce podatek obrotowy funkcjonował do 1993 roku, kiedy to został zastąpiony podatkiem VAT, obejmował tylko dobra konsumpcyjne i wynosił 20% od towarów i 5% od usług. Podatek obrotowy płaciły także firmy handlowe i był to zawsze 1% od przychodu ze sprzedaży.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Podatek_obrotowy
zenonn
Bez udziału ważnych funkcjonariuszy ten przekręt nie byłby możliwy. Ilu naczelników skarbowych, pracowników ministerstwa zamknięto do pierdla? Jaką dolę wzięła mafia partyjna?
antek10
Chyba połowa eksportu do czech była takimi fakturami pompowana.

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki