REKLAMA

Fikcyjne faktury VAT na ponad 4 mln zł. CBA zatrzymało kolejne osoby

2021-04-16 09:43
publikacja
2021-04-16 09:43
Shutterstock

CBA zatrzymało kolejne pięć osób podejrzewanych o wystawianie fikcyjnych faktur na usługi szkoleniowe, konsultingowe i za analizy finansowe - chodzi o 390 faktur VAT na ponad 4 mln zł. Wcześniej w tej sprawie zarzuty usłyszało 10 osób.

Wydział komunikacji społecznej CBA poinformował w piątek PAP, że zatrzymań przedsiębiorców z Gdańska i okolic dokonali funkcjonariusze stołecznej delegatury Biura.

Grupa miała wystawiać i dystrybuować fikcyjne faktury, pozwalające na uszczuplenie należności skarbowych. Pięciu zatrzymanych przez CBA miało wystawić 390 fikcyjnych faktur za szkolenia, doradztwo, koordynację transportu, konsulting, analizy finansowe i usługi obsługi komputera oraz szereg innych na łączną kwotę ponad 4 mln zł.

Śledztwo wszczęto na podstawie materiałów zgromadzonych przez funkcjonariuszy CBA. Po zakończeniu przeszukań w mieszkaniach zatrzymanych i w ich miejscach pracy zostali przewiezieni do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która przedstawiła im zarzuty wystawianie nierzetelnych faktur i poświadczania nieprawdy, co do okoliczności faktycznych mogących mieć znaczenie dla określenia wysokości należności publiczno-prawnej lub jej zwrotu.

Za takie przestępstwa grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Prokurator zdecydował o wolnościowych środkach wobec zatrzymanych.

Wcześniej w tej sprawie w operacji specjalnej CBA zatrzymało na gorącym uczynku - przy powoływaniu się na wpływy w Urzędzie Celno-Skarbowym i pozytywne zakończenie kontroli w zamian za 40 tys. zł korzyść majątkową oraz w związku z zakupem pustych faktur.

Kolejne zatrzymania miały miejsce w lutym 2021 roku. Dotychczas zarzuty związane z wystawianiem fikcyjnych faktur dotyczą ponad 47 mln zł.

Sprawa rozwija się - zaznaczył wydział.

Aleksander Główczewski(PAP)

ago/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki