Fiatr Chrysler sprzedał część koncernu za 6,2 mld euro. Co z polskimi fabrykami?

Fiat Chrysler Automobiles sprzedał japońskiej firmie Calsonic Kansei jedną ze swoich firm - Magneti Marelli, która w Polsce ma sześć fabryk.

(fot. Alexander Ryumin / TASS)

Dzięki tej transakcji powstanie siódmy największy na świecie producent części samochodowych - Magneti Marelli Holdings. Nowa firma będzie w posiadaniu 200 obiektów na terenie Europu, Japonii, Ameryki Północnej i Południowej, a także w Azji.

Sprzedaż ta nie jest szokiem. Był to pomysł jeszcze poprzedniego prezesa FCA Sergio Marchionnego, natomiast obecny dyrektor generalny podkreślił, że Magneti Marelli nadal pozostanie jednym z najważniejszych partnerów koncernu.

Nie wiadomo jeszcze jednak, czy transakcja dotyczyć będzie także fabryk poza Włochami. W Polsce Magneti Marelli obecna jest od 1992 roku. Obecnie posiada tu 5 zakładów, gdzie zatrudnionych jest ponad 3 tys. osób, a także centrum szkoleniowe. W samym Sosnowcu znajdują się 4 fabryki, gdzie produkuje się elementy oświetlenia czy przewody paliwowe. W Bielsku Białej natomiast przygotowuje się elementy zawieszenia i amortyzacji.

Połączenie Magneti Marelli i Calsonic Kansei ma pozwolić na generowanie rocznych przychodów w wysokości 17 mld dol. Po przejęciu włoskiej marki Calsonic Kansei zatrudniać będzie około 65 tys. osób.

DU

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 6 aerk

co z tego, ze firmę przejeli Japonczycy. Firma dalej bedzie zarzadzana przez wloski syf.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

 • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.