Fiat Chrysler zapowiada stworzenie 2 tys. miejsc pracy w USA

Włosko-amerykański koncern motoryzacyjny Fiat Chrysler zapowiedział inwestycje w Stanach Zjednoczonych i stworzenie tam około 2 tysięcy nowych miejsc pracy.

(fot. REUTERS/Eduardo Munoz/Files / FORUM)

Koncern ogłosił w niedzielę, że zainwestuje 1 mld dolarów w rozbudowę swoich dwóch zakładów w USA - w stanach Ohio i Michigan.

Fiat Chrysler poinformował o swych planach w przeddzień otwarcia w Detroit najważniejszych w USA targów motoryzacyjnych i kilka dni po ostrej krytyce Donalda Trumpa pod adresem amerykańskich koncernów motoryzacyjnych General Motors i Ford, a także japońskiej Toyoty.

Prezydent elekt skrytykował na Twitterze General Motors za produkowanie aut w Meksyku i importowanie ich do USA. Zagroził firmie nałożeniem wysokich ceł. Trump skrytykował także Forda, że planuje budowę fabryki w Meksyku za 1,6 mld dolarów. Krytyka ta przyniosła skutek. Ford ogłosił, że rezygnuje z inwestycji w Meksyku i zapowiedział, że przeznaczy 700 mln dolarów na zakład w Michigan.

GM odpowiedział na zarzuty prezydenta elekta, że na rynek amerykański trafia niewiele aut produkowanych przez koncern w Meksyku.

Donald Trump zagroził także japońskiemu koncernowi Toyota retorsjami, jeśli zgodnie z planem zbuduje w Meksyku fabrykę samochodów przeznaczonych na rynek amerykański. "Nie ma mowy!" - napisał na Twitterze.

Już wcześniej Donald Trump krytykował amerykańskie koncerny za przenoszenie produkcji za granicę. Podczas kampanii wyborczej obiecał renegocjacje porozumień handlowych, między innymi z Meksykiem i Chinami oraz znaczne podniesienie ceł na importowane stamtąd towary. W opinii prezydenta elekta to umowy o wolnym handlu prowadzą do przenoszenia miejsc pracy za granice USA. Trump wspominał nawet o ewentualnym wyjściu Ameryki ze Światowej Organizacji Handlu.

sp/

Źródło: PAP
Firmy:
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~edw

Wygląda na to, że po wybraniu Trumpa na prezydenta USA największe straty poniesie Meksyk. Ciekawe jak to długofolowo wpłynie na USA, gdy Meksyk zbiednieje w porównaniu do USA?

! Odpowiedz
0 1 ~mondra_baba

a ty Meksykanin?

niech tam mysla o swoim rozwoju

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 8 ~JJ

Mozna cos zrobic dla kraju?? Mozna! Nie popieram go calkowiecie ale gosc ma jaja!

! Odpowiedz
1 1 ~edw

na ocenę poczekajmy może chociaż rok.

! Odpowiedz
1 0 ~pac

A co takiego robi dla kraju?

! Odpowiedz
0 1 ~KIng odpowiada ~pac

Umieszcza wpisy na Twitterze:)

! Odpowiedz
0 0 ~majka odpowiada ~pac

powoli, jeszcze nie jest preziem USA, a juz pare tys. miejsc pracy - Ford, Fiat&C, United Technologies itd

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia