WYKRESY TYGODNIAFestiwal podwyżek stóp procentowych, Turcy na opak i kryzys na horyzoncie

2022-09-24 06:00
publikacja
2022-09-24 06:00

Na nudę nie można było narzekać. Największe banki centralne nie zawiodły i zdecydowanie podnoszą stopy procentowe, by zwalczyć inflację. Ta jednak pożera realny wzrost wynagrodzeń w Polsce. Turcy jednak wydają się inflacją nie przejmować... Tradycyjnie przypominamy najciekawsze wykresy kończącego się już tygodnia.

Festiwal podwyżek stóp procentowych, Turcy na opak i kryzys na horyzoncie
Festiwal podwyżek stóp procentowych, Turcy na opak i kryzys na horyzoncie
fot. agsandrew / / Shutterstock

1. Fed robi trzecią 75-kę. Stopa funduszy federalnych najwyżej od 2008 roku

Trzeci raz z rzędu Federalny Komitet Otwartego Rynku zdecydował się na 75-punktową podwyżkę stóp procentowych. W rezultacie po raz pierwszy od 2008 roku stopa funduszy federalnych przekroczyła 3%. Na podwyżki stóp procentowych w minionym tygodniu zdecydowali się również Szwajcarzy, a szwedzki Riksbank zaskoczył rynek podwyżką aż o 100 punktów bazowychNa siódmą w cyklu podwyżkę stóp zdecydował się także Bank Anglii.

2. Turcy znów ścięli stopy procentowe na przekór całemu światu

Podczas gdy (prawie) wszystkie ważne banki centralne świata podnoszą stopy procentowe, Turcy po raz kolejny postanowili je obniżyć, nie zważając na galopującą inflację. Działania TCMB zakrawają na czyste szaleństwo.

Stopa polityki monetarnej w Turcji (Trading Economics)

3. Lipcowy „wyskok” płac został wymazany, inflacja "zjada" cały wzrost wynagrodzeń

Przeciętna płaca w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu była wyraźnie niższa niż w lipcu – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W ten sposób wymazane zostało lipcowe zaskoczenie wynikające ze zdarzeń jednorazowych.

Bankier.pl na podstawie GUS

4. Polski konsument (jeszcze) nie skapitulował

Sierpniowe statystyki sprzedaży detalicznej pokazały nieoczekiwaną poprawę. Mimo przytłaczającej inflacji i realnego spadku dochodów polski konsument wciąż dzielnie szturmuje sklepowe półki.

5. PMI: pogłębia się kryzys gospodarczy w Europie

Wskaźnik PMI dla strefy euro ustanowiły nowe wielomiesięczne minima – wynika ze wstępnych danych S&P Global. Recesja w Europie powoli staje się faktem, co za kilka miesięcy zapewne zobaczymy w statystykach PKB.

6. Benzyna najtańsza od marca. ON nie jest już najdroższym paliwem na stacji

Przedostatni tydzień września przyniósł kontynuację spadków detalicznych cen paliw w Polsce. Benzyna jest obecnie najtańsza od przeszło pół roku. Średnia cena oleju napędowego znów jest niższa od przeciętnej ceny benzyny bezołowiowej 98.

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex

7. W tych miastach najem najmocniej poturbował lokatorów. Stawki najmu na koniec lata

Choć od wiosny oczekiwania chcących wynająć mieszkanie rosną w sposób drastyczny, przekładając się na kilkudziesięcioprocentowe wzrosty w skali roku, to w relacji do ostatnich wakacji przed wybuchem pandemii można zauważyć znacznie większe cenowe rozwarstwienie – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.

8. Tyle energetyka płaci za węgiel. PGE pokazało koszty

Grupa PGE pokazała wyniki za pierwsze półrocze, dzięki czemu dowiedzieliśmy się, ile największy producent energii i ciepła w kraju płacił za węgiel kamienny.

Bankier.pl na podstawie raportu spółki

9. KNF zażądał zawieszenia notowań spółki z giełdy. Akcjonariuszem jest w niej były piłkarz reprezentacji

Stopa zwrotu za ostatnie trzy lata na spółce z NewConnect jest większa niż na akcjach Tesli. Notowania ciągle szły w górę, ale nadzorca po ostatnich wzrostach zażądał ich zawieszenia z uwagi na interes inwestorów. Jednym z akcjonariuszy jest były piłkarz reprezentacji Polski. Spółka wydała oświadczenie.

Bankier.pl

JM

Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (2)

dodaj komentarz
osiemgwiazd
Rządzą anarchizujący, tromtadraccy, klerykalni bolszewicy, udający prawicę wrogowie zachodniej demokracji i cywilizacji. Rozwalili totalnie finanse państwa, gospodarkę, doprowadzili do upadku waluty, która idzie na dno drogą tureckiej liry i argentyńskiego peso. Państwo zostało zadłużona przez tych klerobolszewików i ich czarowników Rządzą anarchizujący, tromtadraccy, klerykalni bolszewicy, udający prawicę wrogowie zachodniej demokracji i cywilizacji. Rozwalili totalnie finanse państwa, gospodarkę, doprowadzili do upadku waluty, która idzie na dno drogą tureckiej liry i argentyńskiego peso. Państwo zostało zadłużona przez tych klerobolszewików i ich czarowników w kieckach na pokolenia! Tego nawet praprawnuki nie spłacą! Oni o tym wiedzą, dlatego dążą teraz do jeszcze większej hiperinflacji i totalnego bankructwa kraju, bo reset to ostatnia - wg Kartofla et consortes - nadzieja na utrzymanie władzy. Wbrew pozorom sytuacja jest gorsza od sytuacji Ukrainy, która budzi sympatię cywilizowanego, demokratycznego świata i którą świat ten odbuduje. Kartofel ze swym imperium kłamstwa, złodziejstwa i zła oraz ze swymi nieudacznymi nepotami, mitomanami, tłustymi propagandystkami, kleptomanami, itd. budzi tylko wstręt i obrzydzenie obywateli demokratycznych państw Europy.
obiektywny_komentator
"Polski konsument jeszcze nie skapitulował" bo do kogoś ten pusty pieniądz wędruje. Są grupy interesu i społeczne, które są beneficjentami ukrytego zadłużania państwa i wyższych inflacyjnych wpływów. Do czasu.

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki