Federalna Komisja Wyborcza: udany cyberatak podczas wyborów w Niemczech "mało prawdopodobny"

Nie jest wykluczone, że podczas wyborów do Bundestagu może dojść do cyberataków na państwowe systemy informatyczne, ale jest mało prawdopodobne, by się one powiodły - powiedział PAP rzecznik przewodniczącego Federalnej Komisji Wyborczej.

Obecnie nie ma konkretnych oznak wskazujących na cyberataki na niemieckie serwery państwowe - zaznaczył Klaus Poetzsch, który jest rzecznikiem sprawującego tradycyjnie funkcję przewodniczącego Federalnej Komisji Wyborczej prezesa Federalnego Urzędu Statystycznego.

Zapytany o charakter ewentualnych ataków hakerskich Poetzsch podkreślił abstrakcyjność zagrożenia wynikającego z cyberterroryzmu dla serwerów Komisji. Przygotowujemy się w najlepszy możliwy sposób na ewentualne ataki na nasze systemy informatyczne - powiedział.

Wśród możliwych form ataków wymienił m.in. celowe przeciążenie serwerów oraz włamanie do państwowych systemów informatycznych.

Wskazał, że działania służące ochronie systemów informatycznych Federalnej Komisji Wyborczej realizowane są w ścisłej współpracy z Federalnym Urzędem Bezpieczeństwa Techniki Informacyjnej (BSI).

Rzecznik zaznaczył równocześnie, iż ze względu na bezstronność Komisji nie jest jej zadaniem ochrona kampanii wyborczych poszczególnych partii przed atakami cyberterrorystycznymi. Za cyberbezpieczeństwo materiałów wyborczych - odpowiadają partie. Nie my - powiedział.

Według Poetzscha dodatkowym elementem obrony przed groźbą sfałszowania wyników wyborów jest możliwość skorzystania z procedury ręcznego liczenia głosów. Mamy taką opcję. Nawet w przypadku udanego ataku na nasze systemy informatyczne. Ostateczny wynik jest oparty na zapisach, które otrzymujemy z poszczególnych okręgów wyborczych - wyjaśnił Poetzsch.

Wybory do Bundestagu odbędą się 24 września. (PAP)

du/ dmi/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 12,3% X 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl