REKLAMA

Federalna Administracja Lotnictwa USA: nie ma podstaw do uziemiania Boeinga 737 MAX

2019-03-12 23:58, akt.2019-03-13 07:46
publikacja
2019-03-12 23:58
aktualizacja
2019-03-13 07:46

Przeprowadzone przeglądy wskazują jednoznacznie, że nie ma systemowych błędów w funkcjonowaniu, dlatego też "nie ma żadnych podstaw do uziemiania samolotów Boeing 737 MAX" - oświadczył we wtorek szef Federalnej Administracji Lotnictwa USA (FAA), Dan Elwell.

fot. Thomas Peter / / FORUM

Jak podkreślił, do tej pory żadne zagraniczne struktury odpowiedzialne za nadzór i bezpieczeństwo lotnictwa cywilnego "nie przedstawiły nam jakichkolwiek danych, które skłaniałaby do podjęcia decyzji zabezpieczających".

Odnosząc się do drugiej w ciągu pięciu miesięcy katastrofy samolotu typu Boeing 737 MAX, do jakiej doszło w niedzielę, Elwell oświadczył, że w przypadku, jeśli komisja badająca przyczyny tej katastrofy dopatrzy się jakichkolwiek problemów związanych z bezpieczeństwem lotu, Federalna Administracja Lotnictwa "podejmie natychmiastowe i odpowiadające tej sytuacji kroki". Akcje Boeinga doznały we wtorek dalszej przeceny, tracąc ponad 6%.

W niedzielę Boeing 737 MAX 8 linii Ethiopian Airways rozbił się kilka minut po starcie z lotniska w Addis Abebie. W katastrofie zginęło 157 osób - wszystkie znajdujące się na pokładzie. Była to druga katastrofa tego modelu samolotu, który wszedł do komercyjnego użytku niespełna dwa lata temu, w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Pod koniec października 2018 r. taki sam samolot rozbił się w Indonezji.

We wtorek późnym popołudniem Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej (EASA) podjęła decyzję o zawieszeniu lotów tego typu samolotu na terenie UE. Wcześniej zamknięcie swoich przestrzeni powietrznych dla tego modelu samolotu ogłosiło kilka państw członkowskich - Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy, Irlandia, Austria, Belgia, Holandia i Polska, a także biorąca udział w pracach EASA Norwegia, która nie wchodzi w skład UE, ale stanowi cześć składową Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EEA).

Także polska przestrzeń powietrzna została zamknięta dla boeingów nowego typu. - Zdecydowałem o zamknięciu polskiej przestrzenie powietrznej dla samolotów Boeing 737 MAX 8 - poinformował we wtorek prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson. Wkrótce po tym komunikacie Polskie Linie Lotnicze LOT podjęły decyzję o tymczasowym zawieszeniu wykonywania lotów samolotami Boeing 737 MAX 8.

Po katastrofie o uziemieniu samolotów Boeing 737 MAX zdecydowały też władze Etiopii, Chin, Indonezji, Australii, Malezji, Singapuru, Indii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kuwejtu, a także przewoźnicy m.in. z Argentyny, Brazylii, Meksyku, Mongolii, RPA, Maroka i Turcji.

Prezydent USA Donald Trump rozmawiał we wtorek telefonicznie z prezesem zarządu firmy Boeing Dennisem Muilenburgiem, który zapewnił go, że samoloty 737 MAX są "bezpieczne" i "niezawodne".

Jeszcze przed rozmową z Muilenburgiem Trump pośrednio odniósł się do sprawy na Twitterze, pisząc, że samoloty stają się zbyt skomplikowane. "(...) Do latania nimi nie trzeba pilotów, lecz raczej komputerowców z MIT (Massachusetts Institute of Technology, jedna z najlepszych na świecie uczelni technicznych - PAP) (...) Nie wiem, jak wy, ale ja nie chcę, żeby Albert Einstein był moim pilotem. Chcę wspaniałych lotniczych profesjonalistów, którzy mogą łatwo i szybko przejąć kontrolę nad samolotem!" - napisał amerykański prezydent.

Firma Boeing z kolei zapewniła, że ma "pełne zaufanie" do bezpieczeństwa samolotu 737 MAX. W poniedziałek wieczorem firma poinformowała, że "w nadchodzących tygodniach" dokona aktualizacji oprogramowania komputerowego systemu stabilizacji i kontroli lotu we wszystkich samolotach typu 737 MAX, i potwierdziła, że tych zmian oczekuje amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA).

Federalna Administracja Lotnictwa (ang. FAA - Federal Aviation Administration) to organ nadzoru lotniczego, dizałający w ramach Ministerstwa Transportu Stanów Zjednoczonych. Powstała w 1958 r. dla regulacji i nadzoru wszystkich aspektów lotnictwa cywilnego w Stanach Zjednoczonych. (PAP)

mars/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
oorim
Rozbiły się dwa samoloty użytkowane przez kraje nie słynące z "wysokiego poziomu kultury technicznej"... nawet najlepszy sprzęt nie odpowiednio obsługiwany staje się w takich rękach niebezpieczny.. kraje te i linie te miały już w przeszłości incydenty bezpieczeństwa a wersja ta użytkowana w krajach o odpowiednim Rozbiły się dwa samoloty użytkowane przez kraje nie słynące z "wysokiego poziomu kultury technicznej"... nawet najlepszy sprzęt nie odpowiednio obsługiwany staje się w takich rękach niebezpieczny.. kraje te i linie te miały już w przeszłości incydenty bezpieczeństwa a wersja ta użytkowana w krajach o odpowiednim poziomie kultury technicznej nie notuje żadnych problemów... ktoś tu sztucznie napędza problem..
mikosa
Tendencyjny komentarz, warto sprawdzić jednak wiadomości. Tak dla porównana lot ma 78 samolotów o średniej wieku 8 lat.

Ethiopian Airlines to nowoczesny i narodowy przewoźnik Etiopii będący w 100 proc. własnością rządu tego kraju. Linia rozpoczęła loty 8 kwietnia 1946 r. i obecnie jest jedną z najbardziej prestiżowych
Tendencyjny komentarz, warto sprawdzić jednak wiadomości. Tak dla porównana lot ma 78 samolotów o średniej wieku 8 lat.

Ethiopian Airlines to nowoczesny i narodowy przewoźnik Etiopii będący w 100 proc. własnością rządu tego kraju. Linia rozpoczęła loty 8 kwietnia 1946 r. i obecnie jest jedną z najbardziej prestiżowych w Afryce. Od grudnia 2011 r. przewoźnik jest także członkiem sojuszu Star Alliance. Siatka Ethiopiana składa się ze 125 miast w ruchu pasażerskim oraz 44 w ruchu cargo. Obecnie we flocie przewoźnika znajduje się 110 samolotów (średnia wieku 6 lat): 10 airbusów A350-900, 24 boeingi 737NG, cztery B737 MAX 8, sześć B767-300ER, sześć B777-200LR, siedem B777F, cztery B777-300ER, 19 B787-8, cztery B787-9 oraz 24 bombardiery Q400 NextGen.
oklahoma_kid
pewnie że nie ma podstaw; większość dolatuje na miejsce przecież
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki