Fedak znów dobiera się do OFE

22.08. Warszawa (PAP/Media) - Minister pracy Jolanta Fedak chce 200 mld zł z naszych oszczędności z II filaru przeznaczyć na rozwój kraju. A ma silną pozycję: to ona zaproponowała obniżenie składek do OFE. Rząd protestował, potem wykonał - stwierdza "Dziennik Gazeta Prawna".

Spowolnienie gospodarcze i spadki na giełdzie powodują, że wraca pomysł likwidacji składek do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Takie rozwiązanie sugeruje Fedak, która chce także wprowadzić dobrowolność ubezpieczenia w OFE.

Z ponad 235 mld zł zgromadzonych do tej pory przez OFE, 83 mld zł jest zainwestowanych na giełdzie. Spadki na GPW obniżyły wartość aktywów w funduszach.

"Czy stać nas na ryzykowanie oszczędności emerytalnych na giełdach? Uważam, że gdyby 200 mld zł wystawionych ponownie na ryzyko spekulacyjne zainwestować w rozwój kraju, przyszłe emerytury byłyby i pewniejsze, i wyższe" - mówi Fedak. Zastrzega, że ewentualne decyzje zapadną za 2 lata, gdy przyjdzie czas na ocenę funkcjonowania OFE.

Taki pomysł negatywnie ocenia Wiktor Wojciechowski, ekonomista z FOR. "Gdyby pieniądze OFE zostały zainwestowane zgodnie z sugestią pani Fedak, wcale nie musiałoby to poprawić kondycji gospodarki. Przecież inwestycje w giełdę także przyczyniają się do jej rozwoju" - podkreśla.

Jak stwierdza dziennik, jeśli obecna koalicja utrzyma się po wyborach, najbardziej prawdopodobne wydają się dwa warianty: zmniejszenie składki lub zatrzymanie transferu pieniędzy do OFE. Także wolniejszy niż zakładano wzrost gospodarczy może skłonić rząd do zrealizowania planów Fedak, bo Ministerstwo Finansów może mieć kłopot ze zbilansowaniem budżetu. (PAP)

Komentuje Łukasz Piechowiak, redaktor Bankier.pl

Państwo chce zdobyć pieniądze na inwestycje dzięki, którym podniosłaby się jakość życia obywateli, a co za tym idzie - rząd zapewniłby sobie wygraną w tej i najprawdopodobniej przyszłej kadencji. Problem polega jednak nie na tym, że władza planuje zamach na „nasze pieniądze". W cudzysłowie, bo każdy polityk wmawia, że składki należą do obywateli, a to jest nieprawda.

Zgodnie z prawami logiki, własność to również prawo do swobodnego dysponowania rzeczą i czerpania z niej pożytków. W przypadku pieniędzy zgromadzonych w OFE wnikliwie kwestię własności wyjaśnił Sąd Najwyższy w wyroku z 4 czerwca 2008 roku (syg. II UK 12/08). Zgodnie z nim w dużym skrócie, składki należą do obywatela, ale państwo ma prawo nimi dysponować w celu realizacji idei zabezpieczenia społecznego. Dysponowanie zgromadzonymi pieniędzmi jest tylko odwleczone w czasie, bo w końcu i tak wrócą do płatnika w postaci emerytury, itp. Czy wrócą, nie wiadomo. Wiadomo, że na ten moment teraz dokładnie w tej chwili, składki do obywatela nie należą.

rda/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~monek

Rozumiem, że w przypadku zablokowania przepływu pieniędzy do OFE, prowadzenie w nich rachunków zje całe moje oszczędności. Ktoś na głowę upadł

! Odpowiedz
0 0 ~zlikwidować ofe

Kolego o TFI to mi nie mów takich złodzieji mało kto zna
chcesz faktów? Proszę
Otwierasz konto obligacyjne w pko bp
wpłacasz i wypłacasz przez konto internetowe bez kosztów
konto kosztuje 0 zł.
seria 10 2004 czyli wykup 10 2014 dała do dziś po 7 latach stopę zwrotu 52,15 % czyli średniorocznie 7,45%http: //www.obligacjeskarbowe.pl/index.php?id=tabods5&samSession=9c29b675e8f307b13834fd5d760b9c47#
jak chcesz nawet 1 obligację sprzedać to tracisz 1 % czyli dziś dostajesz 51,15
koszt to 0 zł .rachunek 0 zł.
Lokata rok 2007 bez konieczności posiadania konta w banku polbank 6% 1 rok
rok 2008 getin 8% 2 lata rok 2010 meritum bank 7% rok 2011 po 4 latach bez kosztowego składania masz 31,57% odsetek czyli 7,89% rok do roku przy 0 koszcie.

Ryzyko lokat i obligacji zerowe do 100 tys euro BFG,
Konta w bankach nie trzeba mieć lub jest darmowe.

Tfi rok 2007 pioneer tfi koszt zakupu jednostek 3%
wpłacasz 100 tys zł płącisz 3 tys zl kosztów po 4 latach inwestowania fachowców twoja strata wynosi ponad 62% jednostaka spada w 4 lata z 20 zł na 7,60
http://www.pioneer.com.pl/wykresy_1/index.html
http://pioneer.com.pl/pioneer/arts.sub_missrp#

4 lata oszczędzania fachowców i masz ze 100 tys zł 38 tys zł - 3 tys oplaty czyli 35 tys zł

na lokacie i obligacjach po podatku 25,57 % netto czyli masz 125 tys zł czyli 3,5 razy wiecej niż w tfi zarabiajac 25 tys zł a nie tracąc 65 tys zł kapitału.

ing ofe zarządzanie 0,045 + składka dystrybucyjna od każdego wpływu 3,5 % (wcześniej było 4 a nawet w skrajnych przypadkach 5-8% opłaty)
czyli każdego roku tracisz 3,545 % kapitału
stopa zwrotu ofe po 5 latach nie licząc znacznych start jednostek podczas bessy 07-08/2011 wynosi od 35% do 46 % brutto zysku a teraz koszta licząc ze wpłaciłeś
w 5 lat po 20 tys zł to masz 100 tys zl za każdy rok 709 zł kosztów
czyli masz od (3500-4600 brutto)2800 do 3700 zysku netto od tego odejmujesz koszta ( 5 x 20 tys zl rocznie x 3,545% opłat kapitału włąsnego daje 5 x 709 zł= 3545 zł) zarobiłeś
netto 3700- 3545= 155 zl czyli nic!!!!!!!!!!!!!!!!
http://www.rankingofe.pl/ranking/stopa-zwrotu-5la

jakbyć wiedział to lokata od 100 zł daje ci odsetki na poziomie 100+ 7% rocznie - podatek
Ofe jak bierze 100 zł to parcuje po kosztach 96,50 zł - jak to dogonić lokatę ?
tzreba by mieć stopę zwrotu 11% rocznie zawsze.!!!
w ostatnim roku wszystkoe ofe pod kreska czyli zabierają twoje pieniadze a zysk wynosi stopę ujemną.
https://www.bankier.pl/inwestowanie/notowania/emerytalne/
Kto kupił akcje w 06.2007 i jednostki Tfi nie odzyska pieniędzy nigdy.NIGDY
https://www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=NIKKEI&format=chart&period=5Y&size=B

Nikei odrabia straty w Japonii od 29 lat i nadal traci.
po 20 latach na rynkach finansowych jedna konkluzja.
Na akcjach traci 90% uczestników rynku (drobnych) wygrywają najlepsi.
Obligacje skarbowe i lokaty to pewny mały systematyczny zysk przy 0 koszcie.

Nie obronisz ofe nigdy - bo oni nie wypłacą ci niby twoich pieniędzy bardzo długo do tego majstrują z ustawą by zona i dziecko tego kapitału nie miały Na koncie w banku masz pewne w Ofe masz nic nie znaczący kapitał w formie zapisu komputerowego.

zus płaci emerytury w wys 700-2000 tys zł.Ofe około 30-50 zł po 10 latach oszczędzania.gdzie te palmy z reklam?
Przemyśl co napisałem.Dla mnie prof Góra który wprowadził Ofe na wzór chilijsko argentyński ludzi zrobił dziadami.Jeszcze założ 3 filar tez ci zarobią.Przemyśl to za 20 lat pogadamy jak doczekasz choć same ofe twierdzi ze 2 filary to za mało.
Obrońcy Ofe nie wiedzą co czynią.To nigdy nie powinno powstać w takiej formie.5-7 % zarobić możę każdy bez kosztów i ryzyka - nawet stary emeryt.Miłej nocy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~haha

Jasne, niech zainwestouje w firmy chińskie typu covec. Emerytura murowana, zryżowana.

! Odpowiedz
0 0 ~tomi

Fedak na szczaw !!!! zlikwidować ZUS !!!
Wprowadzić emerytury obywatelskie !!!!

! Odpowiedz
0 0 ~GRuber

www.porownanielokat.info.pl - zobaczcie ile dają najlepsze lokaty. Obecnie dużo więcej niż złodziejskie OFE. I nie trzeba płacić żadnej prowizji.

! Odpowiedz
0 0 grzesd1

Pani minister powinna dbać o to, aby OFE z nasz nie zdzierało, a nie zabierać pieniądze i inwestować w ryzykowane inwestycje rządowe.
Jeśli te inwestycje są opłacalne, to niech pożyczy z ofe pieniądze na godny procent, a nie inwestuje w i tak już mocno zadłużone państwo.

! Odpowiedz
0 0 ~Max

Precz od moich pieniędzy !!!

! Odpowiedz
0 0 ~szczur

A obplaty obslugi takie same a przeciez Fedak nic nie mowi otym.Ikto tu robi za IDIOTOW?.

! Odpowiedz
0 0 ~dfgdf

tylko likwidacja przestępczej organizacji ZU s pozwoli nam odkładać na starość.

! Odpowiedz
0 0 ~klocunia

kolejna niby reforma systemu emerytalnego

najpierw tak zreformowali ze mniejszyli transfer do OFE w wyniku czego OFE dzialaja tak samo maja tylko mniej kasy do zabawy, zreformowana kasa poszla nie wiadomo na co, bo dlug publiczny rosnie a w Zusie pojawily sie wirtualne zapisy bez wartosci

druga reforma to bedzie juz porzadny skok na kase, OFE znikna, kasa wyparuje bo to przeciez wiekszosc jest w obligacjach a w Zusie znow cos dopisza, tylko ze te wirtualne zapisy w Zus nie maja pokrycia, gdy nadejdzie czas wyplat dla obecnych 30latkow to sie powie ze byl kryzys i sie zapisy obetnie

do jest zwykly szwindel, niech zaczna robic porzadne reformy a nie szukac kogo by tu okrasc, bo trzeba to nazwac po imieniu, uplynnianie kasy na nasze emerytury jest niczym innym jak okradaniem przyszlych pokolen

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz