Fed zetnie stopy? Złoto najwyżej od lutego

główny analityk Bankier.pl

Dolarowy kurs złota wdrapał się na 3-miesięczny szczyt po tym, jak z amerykańskiej Rezerwy Federalnej napłynęły sygnały o możliwej obniżce stóp procentowych. Równocześnie za sprawą eskalacji wojny handlowej przez prezydenta Trumpa rośnie popyt na bezpieczne aktywa.

W środę rano kontrakty terminowe na złoto były notowane po kursie 1 338,70 dolarów za uncję, czyli o 0,6% wyżej niż dzień wcześniej.

W ciągu ostatnich pięciu sesji kurs żółtego metalu wzrósł już o 4,7%, podnosząc się o prawe 60 dolarów na uncji.

(Bankier.pl)

Zwyżka notowań złota zbiegła się w czasie z dwoma wydarzeniami. Pierwszym była eskalacja wojny handlowej przez władze USA, które zagroziły wprowadzeniem ceł na towary z Meksyku, zaostrzyły kurs w negocjacjach z Chinami oraz zapowiedziały zakończenie preferencji dla handlu z Indiami. To zwiększyło ryzyko dla wzrostu gospodarczego i wzmogło popyt na bezpieczne aktywa – czyli głównie obligacje skarbowe USA i w pewnej części także na złoto.

Ale w mojej ocenie istotniejsza była zmiana oczekiwań rynku wobec polityki Rezerwy Federalnej. Rynek terminowy wycenia już szansę na trzy obniżki stopy funduszy federalnych do końca grudnia – czyli łącznie o 75 pb. Co więcej, inwestorzy są niemal pewni, że Fed obniży stopy już we wrześniu! Taki ruch oznaczałby zmianę polityki monetarnej w USA o 180 stopni w ciągu 12 miesięcy. Przypomnijmy, że jeszcze pół roku temu rynkowy konsensus zakładał wzrost stóp w 2019 roku.

Ewolucja implikowanego prawdopodobieństwa przedziału stopy funduszy federalnych w dniu grudniowego posiedzenia FOMC.
Ewolucja implikowanego prawdopodobieństwa przedziału stopy funduszy federalnych w dniu grudniowego posiedzenia FOMC. (CME Gropu.)

Rynkowe spekulacje znajdują odzwierciedlenie w retoryce przedstawicieli Fedu. W poniedziałek szef oddziału z St. Louis James Bullard powiedział, że cięcie stóp „może być wkrótce zapewnione”. A dzień później sam prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell ogłosił, że Fed będzie działał „odpowiednio”, aby podtrzymać ekspansję gospodarczą i utrzymać inflację w pobliżu 2-procentowego celu. Analitycy i inwestorzy dość zgodnie zinterpretowali tą wypowiedź jako gotowość Powella do obniżenia stóp procentowych.

Dlaczego to takie ważne? Otóż polityka Rezerwy Federalnej ma w ostatnich latach decydujący wpływ na przepływy kapitału w skali globalnej. Gdy Fed podnosi stopy, zwiększa wtedy atrakcyjność inwestycyjną obligacji skarbowych – kapitał płynie więc na rynek Treasuries i do dolara, co widzieliśmy w zeszłym roku. Ale gdy Fed obniża cenę pieniądza, to inwestorzy szukają wyższych stóp zwrotu poza Ameryką, co osłabia dolara.

W przypadku złota historia uczy, że dolarowe ceny kruszcu zwykle rosną w otoczeniu realnie ujemnych stóp procentowych w USA. Obecnie Fed utrzymuje neutralną politykę monetarną – stopa funduszy federalnych mniej więcej pokrywa się z bieżącą inflacją CPI. Ale jeśli Powell i spółka zaczną ciąć stopy, to przy założeniu braku spadku inflacji CPI realna stopa procentowa stanie się ujemna.

Nie dzielmy jednak skóry na żywym – nomen omen – niedźwiedziu. Po zakończeniu wieloletniej bessy w grudniu 2015 roku rynek złota pozostaje w męczącej konsolidacji. Dolarowe notowania kruszcu od ponad trzech lat oscylują w przedziale 1120-1380 USD za uncję. Dopiero wybicie ponad 1400 USD/oz. pozwoliłoby mówić o powrocie hossy na rynek złota. A tak może się stać, jeśli Fed zacznie panicznie ciąć stopy procentowe i zdecyduje się wrócić do „ilościowego poluzowania” (QE) polityki monetarnej.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 13 open_mind

Znalezione w sieci:
Wczoraj zadzwoniłem do mojego banku w Danii, Nordea, i nie mogłem uwierzyć w to, co mi powiedzieli ...
Zaoferowali mi pożyczyć pieniądze na MINUS 0,12% za dziesięcioletnią hipotekę.
Innymi słowy, bank PŁACIŁ, abym zaciągnął pożyczkę.

Cuda ? Nie. Banki kradną oszczędzającym ... dla oszczędzających w fiat money nadchodzi sądny dzień !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 open_mind

Przypominam że ewentualna obniżka stopy procentowej w USA będzie stymulować inflację, a nie gospodarkę !

! Odpowiedz
31 3 silvio_gesell

Złoto będzie spadać pomimo obniżek stóp przez FED. Pierwszy raz od wieków maleje globalna populacja w wieku produkcyjnym. Złoto to zwykła piramida tylko bardzo rozciągnięta w czasie.

! Odpowiedz
5 17 open_mind

„Złoto to zwykła piramida tylko bardzo rozciągnięta w czasie” Dokładnie i to trwa już tysiące lat. Brawo bardzo celny komentarz.

! Odpowiedz
0 9 open_mind

Najbardziej udupieni na zachodzie są ludzie którzy maja swoje plany emerytalne w kieszeni u tych co doprowadzili do tej sytuacji że obecny papier trzeba będzie zmienić na inny. Takie są prawa tapety co jakiś czas trzeba ją wymienić. Że o krypto nie wspomnę gdzie już babcie klozetowe swoje krypto wypuszczają.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 20 johny11palcow

Ja tam handluje pietruszka najdrozsza od lat

! Odpowiedz
3 7 ald

O cięciach stóp procentowych pisał już autsajder miesiąc temu a ostatnio po mistrzowsku o złocie: https://businessoutsiderpl.wordpress.com/2019/06/04/mirra-kadzidlo-i-gold-futures/

! Odpowiedz
29 8 grzegorzkubik

Złoto zejdzie znów w dół. Te cła nie zmieniają kursu gospodarki.

! Odpowiedz
2 20 karbinadel

Jak zejdzie, to znowu trzeba będzie dokupić. Zawsze lepiej mieć złoto niż puste dolary, albo jeszcze bardziej puste papiery "wartościowe"

! Odpowiedz
2 27 zbyszek_

platyna i srebro tanio jeszcze jest.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO 0,33% 1 511,45
2019-09-20 07:25:00
USD/PLN -0,04% 3,9257
2019-09-20 07:26:00
EUR/PLN 0,07% 4,3402
2019-09-20 07:26:00
EUR/USD 0,13% 1,1057
2019-09-20 07:25:00
CHF/PLN 0,16% 3,9604
2019-09-20 07:26:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil