Fed porzuca plany podwyżek stóp procentowych

Kierownictwo Rezerwy Federalnej zdecydowało się porzucić planowane wcześniej na 2019 rok podwyżki stopy funduszy federalnych. Sama stopa pozostała bez zmian w przedziale 2,25-2,50%.

Z deklaracji członków FOMC (tzw. fedokropek) wynika, że do końca 2019 roku nie planują ani jednej podwyżki stopy funduszy federalnych! Jeszcze w grudniu fedokropki wskazywały na dwie podwyżki, a w październiku na trzy. Co więcej, obecnie jest planowana co najwyżej jedna podwyżka do końca cyklu.

Rozkład oczekiwań członków FOMC względem pożądanego poziomu stopy funduszy federalnych na koniec roku. Stan z marca 2019 r.
Rozkład oczekiwań członków FOMC względem pożądanego poziomu stopy funduszy federalnych na koniec roku. Stan z marca 2019 r. (Rezerwa Federalna.)

To drastyczne złagodzenie nastawienia w polityce monetarnej Fedu idące nawet dalej od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się pozostawienia w harmonogramie jednej podwyżki do końca roku.

Reakcja rynku walutowego była druzgocąca dla dolara. Do 19:39 kurs EUR/USD zdążył się podnieść do 1,1442 wobec 1,1356 przed publikacją komunikatu FOMC. Spokojniej reagowała Wall Street. Indeks S&P500 odrobił początkowe niewielkie spadki i zwyżkował o 0,3%. Nasdaq notował wzrost o 0,7%. Cena złota wyrażona w amerykańskiej walucie rosłą o 0,76%, osiągając poziom 1 316 USD za uncję.

(Bankier.pl)

Ostatnia podwyżka stóp proc. miała miejsce podczas posiedzenia 19 grudnia 2018 r. Wtedy amerykańska Rezerwa Federalna podniosła główną stopę procentową o 25 pb do 2,25-2,50 proc. Była to czwarta podwyżka stóp procentowych w 2018 r.

Sama decyzja o utrzymaniu stopy funduszy federalnych na dotychczasowym poziomie zapadła jednogłośnie i była powszechnie oczekiwana przez rynek po tym, jak w styczniu Fed zakomunikował, że będzie „cierpliwy” w podnoszeniu stóp procentowych. Rynek zinterpretował to wtedy jako zapowiedź dłuższej przerwy lub nawet zakończenia normalizacji polityki monetarnej w USA.

- W świetle rozwoju wydarzeń w światowej gospodarce i finansach oraz stłumionej presji inflacyjnej Komitet będzie cierpliwy w ustalaniu takiej ścieżki dostosowań w przedziale stopy funduszy federalnych, która byłaby odpowiednia – styczniowa deklaracja Federalnego Komitetu Otwartego Rynku pozostała w mocy.

Także ocena stanu amerykańskiej gospodarki nie była już tak optymistyczna, jak jeszcze kilka miesięcy temu. „Rynek pracy pozostaje silny, ale wzrost aktywności gospodarczej zwolnił w porównaniu z solidnym tempem z czwartego kwartału. W lutym poziom zatrudnienia ledwo się zmienił, ale w ostatnich miesiącach przyrost miejsc pracy był – średnio rzecz biorąc – solidny, a stopa bezrobocia pozostała niska. Ostatnie dane wskazują na wolniejszy wzrost wydatków gospodarstw domowych oraz inwestycji przedsiębiorstw w pierwszym kwartale” – czytamy w marcowym komunikacie FOMC.

W związku ze słabszymi wynikami pierwszego kwartału członkowie FOMC obniżyli swoje prognozy makroekonomiczne. Mediana marcowych projekcji zakłada wzrost PKB w 2019 roku na poziomie 2,1% wobec 2,3% w grudniu, przy czym ścieżka centralna została obniżona z 2,3-2,5% aż do 1,9%-2,2%. Oczekiwana koniec roku stopa bezrobocia została podniesiona z 2,5% do 3,7%. Natomiast prognoza inflacji PCE została obniżona  tylko nieznacznie: z 1,9% do 1,8%.

Obok standardowego komunikatu i cokwartalnych prognoz makroekonomicznych FOMC opublikował zapowiadany od kilku tygodni plan wygaszania normalizacji sumy bilansowej, znanej na rynku jako QT (ang. quantitative easing – ilościowe zacieśnienie polityki monetarnej). Od października 2017 roku Fed redukował swój portfel obligacji, ograniczając rolowanie części zapadających obligacji i reinwestowanie odsetek. Czynił to w tempie 50 mld USD miesięcznie, w rezultacie zmniejszając sumę bilansową z 4,5 bln do niespełna 4 bln dolarów.

Ale od maja tempo redukcji portfela obligacji skarbowych spowolni z 30 mld do 15 mld USD miesięcznie. Natomiast portfel obligacji hipotecznych (MBS) będzie reinwestowany w obligacje skarbowe w skali 20 mld USD miesięcznie. Proces wygaszania QT zostanie zakończony już we wrześniu 2019.

Docelowa wielkość bilansu wyniesie zapewne „nieco powyżej 3,5 biliona dolarów” – powiedział na konferencji prasowej szef Fedu Jerome Powell.

 - Nie widzimy żadnych danych, które skłaniałyby nas do zmiany stóp procentowych w jakimkolwiek kierunku  – dodał Powell.

Następne regularne, dwudniowe posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku odbędzie się 30 kwietnia i 1 maja.

Krzysztof Kolany 

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 19 open_mind

Giełdy już nie mają innego wyjścia jak walić na północ aż do ? No właśnie.

Ps. Deutsche Bank aby uchronić się przed pada-ką totalną a wiadomo to prawa ręka niemieckiego rządu połączy się z Commerzbank i to na sto procent jest pewne, co się stanie z największymi na świecie funduszami pracowniczymi po których w Deutsche Bank nawet nie ma śladu ? Ano po to jest to połączenie i nowy zarząd zabeczy że wszystko jest pod kontrolą , hi hi do czasu jak ludzie nie będą chcieli ich podjąć i w tym jest ich głowa aby im to z głów wybić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 52 open_mind

Następnymi krokami będzie zejście procentowe na minus, i dla każdego obywatela obowiązek obarczania się pożyczką pod groźbą finansową albo pozbawieniem wolności. Tak świat realny już dawno odszedł od rozumu teraz tylko walka kto zwariuje pierwszy na tego bęc.

! Odpowiedz
4 7 szozdziu

Ogladalem wlasnie CNBC. Powiedzieli co innego. Brak podwyzek w 2019 i jedna w 2020 oraz zostana ponizej poziomu neutralnego (2,8%) do konca 2021.

! Odpowiedz
5 15 open_mind

Trochę mnie to niepokoi bo złoto zaczyna niebezpieczny marsz , a ja właśnie sprzedaję działkę i chce dokupić „metalu” a zakup wrzucić do studni.

! Odpowiedz
3 31 kimdzongtusk

No to w USA dalej bania będzie pompowana wbrew rzeczywistości. Nie iwem, czy jest az tak zle , ze FED się zachowuje cokolwiek desperacko, czy chodzi o wybór Trumpa ?

! Odpowiedz
3 25 zmr1

Trump może czynić naciski i robic wszystko w swojej mocy, żeby za jego kadencji nie doszło do recesji bo to pogrzebałoby jego szanse na reelekcję. Gra na czas. A jeśli chodzi o powagę samej sytuacji to zawsze jest o wiele gorzej niż mainstreamowe media giełdowe podają. Jak Titanic tonął jeszcze grała muzyka.

! Odpowiedz
6 23 kimdzongtusk

Jesteśmy świadkami początku, a może już środka końca pieniądza fiducjarnego i waluty FIAT , chyba, że juan zastąpi $

! Odpowiedz
3 51 zmr1

Ujemne stopy procentowe już w przyszłym roku, inaczej wesoła lokomotywa stanie. A przecież w przedziale balowym pierwszej klasy jeszcze grają walca, nieładnie tak przerywać imprezę. Więc trzeba drukować pieniądz i do kotła na podpałkę, żeby utrzymać tempo wesołej lokomotywy.

! Odpowiedz
6 27 mario7821

Dokładnie, napompuje rynki finansowe na maxa a później doprowadza do jeszxze większego kryzysu niż ten z 2008

! Odpowiedz
3 19 open_mind

Powiesić każdego członka FOMC za doprowadzenie do ruiny prawdziwej gospodarki, pracowników, ekonomii i ludzi oszczędzających na rzecz ponzi pasożytów z Wall Street. Die you ******* scumbag KRYMINALI.

Teraz powiedziałem wam co tak naprawdę czuje, i musicie przyznać że trudno się ze mną nie zgodzić!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,53% 3,8649
2019-11-15 22:59:00
EUR/PLN -0,31% 4,2691
2019-11-15 22:59:00
EUR/USD 0,27% 1,1052
2019-11-15 22:59:00
CHF/PLN -0,74% 3,9025
2019-11-15 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil