Fed porzuca plany podwyżek stóp procentowych

Kierownictwo Rezerwy Federalnej zdecydowało się porzucić planowane wcześniej na 2019 rok podwyżki stopy funduszy federalnych. Sama stopa pozostała bez zmian w przedziale 2,25-2,50%.

Z deklaracji członków FOMC (tzw. fedokropek) wynika, że do końca 2019 roku nie planują ani jednej podwyżki stopy funduszy federalnych! Jeszcze w grudniu fedokropki wskazywały na dwie podwyżki, a w październiku na trzy. Co więcej, obecnie jest planowana co najwyżej jedna podwyżka do końca cyklu.

Rozkład oczekiwań członków FOMC względem pożądanego poziomu stopy funduszy federalnych na koniec roku. Stan z marca 2019 r.
Rozkład oczekiwań członków FOMC względem pożądanego poziomu stopy funduszy federalnych na koniec roku. Stan z marca 2019 r. (Rezerwa Federalna.)

To drastyczne złagodzenie nastawienia w polityce monetarnej Fedu idące nawet dalej od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się pozostawienia w harmonogramie jednej podwyżki do końca roku.

Reakcja rynku walutowego była druzgocąca dla dolara. Do 19:39 kurs EUR/USD zdążył się podnieść do 1,1442 wobec 1,1356 przed publikacją komunikatu FOMC. Spokojniej reagowała Wall Street. Indeks S&P500 odrobił początkowe niewielkie spadki i zwyżkował o 0,3%. Nasdaq notował wzrost o 0,7%. Cena złota wyrażona w amerykańskiej walucie rosłą o 0,76%, osiągając poziom 1 316 USD za uncję.

(Bankier.pl)

Ostatnia podwyżka stóp proc. miała miejsce podczas posiedzenia 19 grudnia 2018 r. Wtedy amerykańska Rezerwa Federalna podniosła główną stopę procentową o 25 pb do 2,25-2,50 proc. Była to czwarta podwyżka stóp procentowych w 2018 r.

Sama decyzja o utrzymaniu stopy funduszy federalnych na dotychczasowym poziomie zapadła jednogłośnie i była powszechnie oczekiwana przez rynek po tym, jak w styczniu Fed zakomunikował, że będzie „cierpliwy” w podnoszeniu stóp procentowych. Rynek zinterpretował to wtedy jako zapowiedź dłuższej przerwy lub nawet zakończenia normalizacji polityki monetarnej w USA.

- W świetle rozwoju wydarzeń w światowej gospodarce i finansach oraz stłumionej presji inflacyjnej Komitet będzie cierpliwy w ustalaniu takiej ścieżki dostosowań w przedziale stopy funduszy federalnych, która byłaby odpowiednia – styczniowa deklaracja Federalnego Komitetu Otwartego Rynku pozostała w mocy.

Także ocena stanu amerykańskiej gospodarki nie była już tak optymistyczna, jak jeszcze kilka miesięcy temu. „Rynek pracy pozostaje silny, ale wzrost aktywności gospodarczej zwolnił w porównaniu z solidnym tempem z czwartego kwartału. W lutym poziom zatrudnienia ledwo się zmienił, ale w ostatnich miesiącach przyrost miejsc pracy był – średnio rzecz biorąc – solidny, a stopa bezrobocia pozostała niska. Ostatnie dane wskazują na wolniejszy wzrost wydatków gospodarstw domowych oraz inwestycji przedsiębiorstw w pierwszym kwartale” – czytamy w marcowym komunikacie FOMC.

W związku ze słabszymi wynikami pierwszego kwartału członkowie FOMC obniżyli swoje prognozy makroekonomiczne. Mediana marcowych projekcji zakłada wzrost PKB w 2019 roku na poziomie 2,1% wobec 2,3% w grudniu, przy czym ścieżka centralna została obniżona z 2,3-2,5% aż do 1,9%-2,2%. Oczekiwana koniec roku stopa bezrobocia została podniesiona z 2,5% do 3,7%. Natomiast prognoza inflacji PCE została obniżona  tylko nieznacznie: z 1,9% do 1,8%.

Obok standardowego komunikatu i cokwartalnych prognoz makroekonomicznych FOMC opublikował zapowiadany od kilku tygodni plan wygaszania normalizacji sumy bilansowej, znanej na rynku jako QT (ang. quantitative easing – ilościowe zacieśnienie polityki monetarnej). Od października 2017 roku Fed redukował swój portfel obligacji, ograniczając rolowanie części zapadających obligacji i reinwestowanie odsetek. Czynił to w tempie 50 mld USD miesięcznie, w rezultacie zmniejszając sumę bilansową z 4,5 bln do niespełna 4 bln dolarów.

Ale od maja tempo redukcji portfela obligacji skarbowych spowolni z 30 mld do 15 mld USD miesięcznie. Natomiast portfel obligacji hipotecznych (MBS) będzie reinwestowany w obligacje skarbowe w skali 20 mld USD miesięcznie. Proces wygaszania QT zostanie zakończony już we wrześniu 2019.

Docelowa wielkość bilansu wyniesie zapewne „nieco powyżej 3,5 biliona dolarów” – powiedział na konferencji prasowej szef Fedu Jerome Powell.

 - Nie widzimy żadnych danych, które skłaniałyby nas do zmiany stóp procentowych w jakimkolwiek kierunku  – dodał Powell.

Następne regularne, dwudniowe posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku odbędzie się 30 kwietnia i 1 maja.

Krzysztof Kolany 

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 superfast_jellyfish

W artykule jest nieścisłość: QT to quantitive tightening, QE to quantitive easing. Obecnie mówimy o wstrzymaniu quantitive tightening.

! Odpowiedz
0 2 bha

A dług jak rósł tak Rośnie coraz szybciej do coraz droższej spłaty społecznej....

! Odpowiedz
2 5 pis_po_jedno_zlo

FED w zasadzie oficjalnie się przyznał, że oczekuje recesji już w tym roku. Bardzo silna gospodarka, która nie wytrzymuje 2,5% i wstrzymania dodruku na chwilę :D Można spodziewać się jednej obniżki jeszcze w tym roku, zerowej stopy i dodruku na niespotykaną skalę w następnym, a w 2021r. ujemne stopy i helicopter money? Ciekawe co tam wymyślą...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 dr_zweig

Obecny stan systemu finansowego na świecie to tragikomedia. Marc Faber powiedział - wiecie dlaczego bogaci ludzie trzymają ujemnie oprocentowane obligacje Szwajcarii? BO WIEDZĄ ILE STRACĄ w najbliższych 10 latach. A pewność ma swoją cenę

! Odpowiedz
5 12 ryszard_ochodzki

co wy tak wszyscy z tym złotem? Cena złota się nie zmienia od lat, jedna uncja kosztuje nadal jedną uncję... a te papierki cyferki - kto by się tam połapał o co chodzi i ile to jest warte, ja tam się nie znam

! Odpowiedz
14 7 antydonald

masz rację w jednym rysiu ,,uncja kosztuje uncję'' - było nie pic tyle i nie zapisywac się do PO tylko skonczyc przynajmniej podstawówkę to może byś wiedział co to uncja.

! Odpowiedz
2 14 ryszard_ochodzki odpowiada antydonald

antydonald, ja już połknąłem właściwą pigułkę w tym matriksie. Podaż pieniądza i złodziejstwo establishmentu to rzeczy powiązane. Czy jest jakaś istotna różnica między czołowymi partiami? Kłócą się jedynie o formę redystrybucji bogactwa które wypracowali ludzie. Pewnego pięknego dnia nie będzie teleranka, skończy się kran z pustym pieniądzem, zakredytowani wytatuowani nowocześni tęczolubni zrozumieją, że zostali zrobieni bez mydła.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 2 antydonald odpowiada ryszard_ochodzki

,,rysiek'' pls zmniejsz dawdke tych pigułek przynajmniej o połowę... żyjesz telerankiem którego nie ma od 20 lat... wiesz co jest wiosna - idz kop ogródek wyjdzi ci to na zdrowie ... to wszystko za duze jest na twój łeb!

! Odpowiedz
5 16 open_mind

„Decyzja Fed wysyła Gold na północ i US Dollar na południe. Chłopaki ! ! Nie poddawajcie się dacie radę, Tak świetnie wam szło a tu nagle zalęgło się zło? Drukujcie ETF,y na złoto zbijajcie ten niemodny metalowy szmelc w spiralę spadkową, drukujcie dolary na potęgę taki ładny zielony papierek taki Hamerykański, świat wierzy w was do roboty pompujcie giełdy, nie zawiedźcie tych co wam zaufali. Prosimy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 pis_po_jedno_zlo

Nic z tych rzeczy, dolar będzie się bardzo umacniać w obawach przedkryzysowych. Scenariusz dokładnie ten sam co w 2018r. Złoto też jeszcze powinno spadać parę miesięcy na oczekiwaniach deflacyjnych, dopiero później wystrzeli w kosmos, gdy rządy rozpoczną programy helicopter money.

! Odpowiedz
0 8 sel

To co maja powiedzieć w Japonii jak tam 235% długu i wszystko ma bank centralny a jego fundusze emerytalne? i emerytury Japończyków? , przy nich Deutsche Bank to gigant to samo z FEDEM , nakupił śmierdzących aktywów i teraz zdziwiony ,że nikt od nich nie chce tego kupić. ..a do tego odsetki większe niż wydatki na armię a co by było przy 20%?.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 12 open_mind

Takie pytanko: Dlaczego światowe elity wykupują wszystko co możliwe w Nowej Zelandii, czyżby ucieczka przed ekonomiczna apokalipsą? O czym my nie wiemy ?

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 pis_po_jedno_zlo

Masz jakiegoś linka do tych wykupów w Nowej Zelandii?

! Odpowiedz
1 1 mj12

No to od dzisiaj tylko GDXJ i XAUPLN xD

! Odpowiedz
1 17 admiral1

Od dawna wiadomo że to wszystko pierdyknie , oprocentowanie 2.5 % usiakow rozkłada .... Heh . Ile czasu potrwa ta iluzja normalności?

! Odpowiedz
6 14 open_mind

Powiedzcie mi, dlaczego płacimy wysokie odsetki od pieniędzy, które musimy pożyczać od tych drani a nie możemy kreować własnych walut krajowych?

! Odpowiedz
8 0 antydonald

,,closed_mind'' - jak ty pieknie czarujesz ciociu tuska - w pewnych komentarzach jak zawsze plujesz na Polaków i PLN a potem grasz ojca opatrznościowego złotówki hipokryto EUnuchlandu!!!

! Odpowiedz
3 19 open_mind

Powiesić każdego członka FOMC za doprowadzenie do ruiny prawdziwej gospodarki, pracowników, ekonomii i ludzi oszczędzających na rzecz ponzi pasożytów z Wall Street. Die you ******* scumbag KRYMINALI.

Teraz powiedziałem wam co tak naprawdę czuje, i musicie przyznać że trudno się ze mną nie zgodzić!

! Odpowiedz
6 27 mario7821

Dokładnie, napompuje rynki finansowe na maxa a później doprowadza do jeszxze większego kryzysu niż ten z 2008

! Odpowiedz
3 51 zmr1

Ujemne stopy procentowe już w przyszłym roku, inaczej wesoła lokomotywa stanie. A przecież w przedziale balowym pierwszej klasy jeszcze grają walca, nieładnie tak przerywać imprezę. Więc trzeba drukować pieniądz i do kotła na podpałkę, żeby utrzymać tempo wesołej lokomotywy.

! Odpowiedz
6 23 kimdzongtusk

Jesteśmy świadkami początku, a może już środka końca pieniądza fiducjarnego i waluty FIAT , chyba, że juan zastąpi $

! Odpowiedz
3 31 kimdzongtusk

No to w USA dalej bania będzie pompowana wbrew rzeczywistości. Nie iwem, czy jest az tak zle , ze FED się zachowuje cokolwiek desperacko, czy chodzi o wybór Trumpa ?

! Odpowiedz
3 25 zmr1

Trump może czynić naciski i robic wszystko w swojej mocy, żeby za jego kadencji nie doszło do recesji bo to pogrzebałoby jego szanse na reelekcję. Gra na czas. A jeśli chodzi o powagę samej sytuacji to zawsze jest o wiele gorzej niż mainstreamowe media giełdowe podają. Jak Titanic tonął jeszcze grała muzyka.

! Odpowiedz
5 15 open_mind

Trochę mnie to niepokoi bo złoto zaczyna niebezpieczny marsz , a ja właśnie sprzedaję działkę i chce dokupić „metalu” a zakup wrzucić do studni.

! Odpowiedz
4 7 szozdziu

Ogladalem wlasnie CNBC. Powiedzieli co innego. Brak podwyzek w 2019 i jedna w 2020 oraz zostana ponizej poziomu neutralnego (2,8%) do konca 2021.

! Odpowiedz
0 19 open_mind

Giełdy już nie mają innego wyjścia jak walić na północ aż do ? No właśnie.

Ps. Deutsche Bank aby uchronić się przed pada-ką totalną a wiadomo to prawa ręka niemieckiego rządu połączy się z Commerzbank i to na sto procent jest pewne, co się stanie z największymi na świecie funduszami pracowniczymi po których w Deutsche Bank nawet nie ma śladu ? Ano po to jest to połączenie i nowy zarząd zabeczy że wszystko jest pod kontrolą , hi hi do czasu jak ludzie nie będą chcieli ich podjąć i w tym jest ich głowa aby im to z głów wybić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 52 open_mind

Następnymi krokami będzie zejście procentowe na minus, i dla każdego obywatela obowiązek obarczania się pożyczką pod groźbą finansową albo pozbawieniem wolności. Tak świat realny już dawno odszedł od rozumu teraz tylko walka kto zwariuje pierwszy na tego bęc.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,29% 3,9054
2019-11-14 12:11:00
EUR/PLN 0,17% 4,2939
2019-11-14 12:11:00
EUR/USD -0,13% 1,0994
2019-11-14 12:11:00
CHF/PLN 0,37% 3,9481
2019-11-14 12:11:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil