REKLAMA

Fed obniżył stopy procentowe o 75 pkt. bazowych

2008-01-22 14:28
publikacja
2008-01-22 14:28
Amerykańska Rezerwa Federalna na niezapowiedzianym posiedzeniu obniżyła stopę funduszy federalnych aż o 75 pkt. bazowych, sprowadzając ją do poziomu 3,50%. W górę poszły giełdowe indeksy a dolar osłabł.

Obniżenie stóp procentowych w USA na niezapowiedzianych posiedzeniach zdarza się niezmiernie rzadko - ostatni raz taka sytuacja zdarzyła się w sierpniu ubiegłego roku, ale wtedy obniżeniu uległa tylko stopa dyskontowa. Analityków zaskakuje też skala obniżki - na początku roku mówiło się o cięciu rzędu 50 pkt. bazowych, a jeszcze w grudniu liczono na obniżkę w granicach 0,25 pkt. proc.

W uzasadnieniu tej decyzji Fed napisał, że nadzwyczajna obniżka ceny pieniądza wynika ze wzrostu ryzyka spowolnienia tegorocznego wzrostu gospodarczego. Amerykańskie władze monetarne są zaniepokojone spadkiem dostępności kredytu dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych oraz załamaniem w budownictwie mieszkaniowym i pogarszającą się kondycją rynku pracy

W ten sposób Rezerwa Federalna uchroniła Wall Street przed największym spadkiem od czasu ataków terrorystycznych z 11. września 2001 roku - ostro w górę poszły notowania kontraktów terminowych na nowojorskie indeksy giełdowe. Tym samym Fed dał szansę amerykańskim inwestorom na przemyślenie swoich decyzji i opanowanie własnych emocji.

Rynek walutowy zareagował przeceną dolara, który w trakcie zaledwie minuty stracił względem euro około 80 pipsów. Po tym ruchu kurs EUR/USD ustabilizował się na poziomie 1,4573$. Wzrostami zareagowały też europejskie giełdy - główne indeksy w Londynie, Frankfurcie i Paryżu szybko zdołały wyjść na plus. Pozytywnie zareagowała też warszawska giełda - o godzinie 14:40 WIG20 rósł o 1,78%.

K.K.
Źródło:
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki