Fed nie zetnie stóp z powodu koronawirusa?

Rezerwa Federalna nie zmieni neutralnego nastawienia w polityce monetarnej w najbliższym czasie – wynika z zapisków ze styczniowego posiedzenia FOMC. Na styczniowym posiedzeniu przynajmniej 8-krotnie wspomniano o chińskim koronawirusie.

(fot. Al Drago / Reuters)

- Uczestnicy generalnie postrzegają rozkład ryzyka dla perspektyw gospodarczych jako nieco bardziej sprzyjający niż w podczas poprzedniego spotkania – czytamy w „minutkach”  ze styczniowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC).  29 stycznia FOMC zdecydował o pozostawieniu stopy funduszy federalnym na niezmienionym poziomie, w przedziale 1,50-1,75%.

Jeszcze w grudniu kierownictwo Rezerwy Federalnej zakomunikowało rynkowi, że po trzech z rzędu obniżkach stóp procentowych należy się spodziewać utrzymania kosztów kredytu na niezmienionym poziomie przez „pewien czas”. Mimo to w ostatnim miesiącu na rynku terminowym nasiliły się oczekiwania na przynajmniej jedną obniżkę stóp w USA do końca 2020 roku.

(Rezerwa Federalna.)

Teraz rynek stawia, że pierwsze cięcie Fed „dostarczy” już w lipcu, obniżając przedział stopy funduszy federalnych o 25 pb. Do końca roku implikowane prawdopodobieństwo cięcia o 25 pb. wynosi 35%, a cięcia  o 50 pb. 30% - wynika z obliczeń FedWatch Tool. Stąd też fedowska narracja o utrzymaniu nastawienia „wait and see” stoi w coraz silniejszej sprzeczności z oczekiwaniami inwestorów.

Stąd też tak wnikliwa analiza zapisów ze styczniowego posiedzenia, które przecież nie wniosło wiele nowego. Doszukiwano się jednak jakichkolwiek sygnałów, które mogłyby sugerować zmianę nastawienia FOMC. W tym kontekście ważne jest, że decydenci z Komitetu przynajmniej osiem razy napomknęli o wpływie epidemii Covid-19 w Chinach na perspektywy wzrostu gospodarczego w USA.

W wypowiedziach tych przeważał ostrożny optymizm z zastrzeżeniem, że koronawirus rodzi dodatkową niepewność. Było to jeszcze zanim światło dzienne ujrzały statystyki wskazujące na praktyczny paraliż aktywności ekonomicznej w Chinach i zanim Apple poinformował o ograniczeniach w produkcji oraz zapaści w sprzedaży swoich produktów na terytorium ChRL. Tydzień temu przewodniczący Jerome Powell powiedział, że jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, czy wydarzenia w Chinach będą miały wpływ na ścieżkę stóp procentowych Fedu.

Oprócz sytuacji gospodarczej omawiano także inne istotne tematy. Większość członków FOMC wyraziło obawy przed wprowadzeniem symetrycznego celu inflacyjnego. Ich zdaniem mogłoby to zostać odebrane jako przyznanie się do porażki w dążeniu do 2-procentowej inflacji w średnim terminie. Dyskutowano także o przyszłości prowadzonego od października QE (które – jak wielokrotnie podkreślał przewodniczący Powell – nie jest żadnym QE), w ramach którego Fed skupuje bony skarbowe za 60 mld USD miesięcznie i powiększając  sumę bilansową o 325 mld USD. Nie podjęto jednak decyzji o losach tego „nie-QE” po czerwcu.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 11 bha

Winny wszystkiemu koronawirus....dobre

! Odpowiedz
11 1 silvio_gesell

Jeśli rentowność 30-stolatek spadnie poniżej 2% to FED zacznie się zastanawiać nad obniżką stóp.

! Odpowiedz
4 9 silvio_gesell_

Nie skończyłem ekonomii, niestety kochani musicie się liczyć z takimi komentarzami.

! Odpowiedz
3 24 terrainahead

Niech se Fred utnie kutasa.

! Odpowiedz
2 31 kimdzongtusk

A ja myślałem, że choroby leczy medycyna i leki :-) Na prawdę ktoś uważa, że druk kasy czy obniżka stóp procentowych przez FED "przegoni" wirusa ? Ten skurczybyk nie chce słuchać Trumpa, Powella i tzw, rynków finansowych i analityków :-)))

! Odpowiedz
2 21 detektorjusia

Kiedyś tak było jak piszesz, teraz mamy Nową Ekonomię 2.o, jak będzie trzeba FED wydrukuje szczepionki, złoto, samochody, mieszkania, hamburgery i w ogóle co tylko sobie zażyczysz.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.