Fed nie będzie już obniżał stóp?

2019-11-20 23:43
publikacja
2019-11-20 23:43

Większość członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) uznało, że po ostatnich obniżkach stopy procentowe w USA są na odpowiednim poziomie. Mimo to rynek oczekuje przynajmniej jednego cięcia w drugiej połowie 2020 roku.

/ fot. Jim Young / Reuters

- Większość uczestników (FOMC – przyp. red.) oceniło, że po 25-punktowej redukcji na obecnym posiedzeniu stan polityki monetarnej jest właściwie skalibrowany, aby podtrzymać perspektywy umiarkowanego wzrostu, silnego rynku pracy i inflacji w pobliżu 2-procentowego symetrycznego celu – czytamy w protokole z październikowego posiedzenia FOMC,  podczas którego tosunkiem głosów 8 do 2 zapadła decyzja o trzeciej z rzędu obniżce stopy funduszy federalnych.

/ Rezerwa Federalna.

Tłumacząc z fedowskiego na polski znaczy to tyle, że trzy tygodnie temu kierownictwo Rezerwy Federalnej zadeklarowało koniec obniżek stóp procentowych. Jeśli ktoś wierzy takim deklaracjom, to powinien się spodziewać, że przez najbliższe miesiące przedział stopy funduszy federalnych zostanie utrzymany na dotychczasowym poziomie 1,50-1,75%.

Taki też scenariusz wycenia rynek terminowy. Dopiero po posiedzeniu w czerwcu 2020 roku implikowane prawdopodobieństwo obniżki stóp o kolejne 25 pb. przekracza 50% - wynika z obliczeń FedWatch Tool. Według tego źródła do końca 2020 roku najbardziej prawdopodobny poziom stóp procentowych Fedu to 1,25-1,50%, a wiec o 25 pb. niżej od obecnego.

Tyle że członkowie FOMC potrafią bardzo szybko zmienić zdanie, o czym dobitnie przekonaliśmy się w tym roku. Jeszcze rok temu Fed podnosił stopy procentowe i zapowiadał trzy podwyżki na 2019 rok. I choć realia ekonomiczne nie uległy drastycznej zmianie, to zamiast trzech podwyżek otrzymaliśmy… trzy obniżki. Wszystko w warunkach najniższej stopy bezrobocia od 50 lat, przy wzroście PKB rzędu 2% i rynku akcji ustanawiającym historyczne szczyty.

Trzeba też wziąć poprawkę na fakt, że FOMC jest obecnie mocno podzielony. Dwóch „jastrzębi” konsekwentnie głosowało przeciwko jesiennym cięciom stóp. Jest też silne skrzydło monetarnych „gołębi”, które chciałoby ciąć jeszcze głębiej, w ogóle nie oglądając się na bieżące dane z gospodarki.

Decydenci z fedowskiego Komitetu dyskutowali też o tym, jak wymusić na rynku dostosowanie się do obniżonych stóp procentowych, z czym we wrześniu były spore problemy. Niedobór płynności na rynku repo sprawił, że rynkowe krótkoterminowe stopy procentowe poszły mocno w górę. Aby zatrzymać ten proces, Fed uruchomił nadzwyczajne operacje repo, w ramach których dostarcza bankom ok, 70 mld USD. Ponadto w październiku na nieplanowanym posiedzeniu FOMC zadecydował o rozpoczęciu skupu bonów skarbowych.

Jakby tego było mało, w październiku członkowie FOMC dyskutowali o możliwości użycia niestandardowych narzędzi łagodzących politykę monetarną w sytuacji, gdyby stopy procentowe ponownie znalazły się w pobliżu zera. Poparcie znalazło zarówno wznowienie QE na dużą skalę, jak i polityka forward guindance zapowiadająca utrzymanie zerowych stóp przez dłuższy okres czasu. Wyrażono natomiast sceptycyzm co do administracyjnego ograniczenia długoterminowych stóp procentowych oraz ujemnych stóp krótkoterminowych.

Najbliższe posiedzenie FOMC zaplanowane jest na 10-11 grudnia.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (8)

dodaj komentarz
sel
Dolara przed upadkiem chronią pieniądze z całego świata w funduszach i akcjach w USA bez tego byłaby plajta dawno temu i Chiny z Japonią itd bo mają obligacje w bilionach $ , które nie ma na co wymienić.
sel
Tzn nie dostają zgody na wymianę ... i muszą trzymać., kraje arabskie też.
nonnn
na BTC mogli by wymienic :)
kimdzongtusk
Czemu silvio zminusowaliście ? Przeciez to prawda. Banki są na rynkach finansowych tak mocno zalewarowane, że podwyżka stóp niczym odpływ na morzu, pokazuje, kto jest bez gaci.
zygi44
I nawet w europie to zrozumieli, że system bankowy jest bankrutem. Jedynym powodem ratowania Grecji kilka lat temu było to, że niemieckie banki były umoczone w obligacje tego bankruta. A co mamy po latach? Deutche Bank zapytany niegdyś o podanie wielkości swoich ekspozycji na rynkach lewarowanych stwierdził, że oni nie potrafią I nawet w europie to zrozumieli, że system bankowy jest bankrutem. Jedynym powodem ratowania Grecji kilka lat temu było to, że niemieckie banki były umoczone w obligacje tego bankruta. A co mamy po latach? Deutche Bank zapytany niegdyś o podanie wielkości swoich ekspozycji na rynkach lewarowanych stwierdził, że oni nie potrafią tego policzyć, co w potocznym tłumaczeniu należy rozumieć jako:

"A ch*j z tym! My i tak jesteśmy bankrutem".

Więcej się ich o nic nie pytano, bo wszystko stało się jasne.
silvio_gesell
„Decydenci z fedowskiego Komitetu dyskutowali też o tym, jak wymusić na rynku dostosowanie się do obniżonych stóp procentowych, z czym we wrześniu były spore problemy. Niedobór płynności na rynku repo sprawił, że rynkowe krótkoterminowe stopy procentowe poszły mocno w górę.”

Nie, problemy z płynnością
„Decydenci z fedowskiego Komitetu dyskutowali też o tym, jak wymusić na rynku dostosowanie się do obniżonych stóp procentowych, z czym we wrześniu były spore problemy. Niedobór płynności na rynku repo sprawił, że rynkowe krótkoterminowe stopy procentowe poszły mocno w górę.”

Nie, problemy z płynnością na rynku międzybankowym wystąpiły w wyniku podwyżek stóp, a nie obniżek. Cały problem, że podwyżki stóp powodują bankructwa banków wcześniej, niż nierentownych przedsiębiorstw.
pan_stanislaw_bezdomny
To raczej podwyżki rynkowych stóp wystąpiły z powodu problemów z płynnością i braku zaufania banków do siebie a nie odwrotnie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki