Fed jest bardziej „gołębi”, niż się zdawało

Ujawniony w środę wieczorem protokół z lipcowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) wskazuje, że faktyczne nastawienie kierownictwa Fedu jest znacznie bardziej „gołębie”, niż się wydawało.

- Para uczestników (posiedzenia FOMC – przyp. red.) wskazało, że preferowałaby cięcie o 50 punktów bazowych – czytamy w protokole z lipcowego posiedzenia FOMC, na którym zapadła decyzja o obniżeniu stopy funduszy federalnych o 25 pb. Wtedy  dwóch decydentów sprzeciwiło się tej decyzji, optując za pozostawieniem ceny pieniądza bez zmian.

(fot. Jim Young / Reuters)

Ale to nie koniec „gołębich” sygnałów. W lipcowych „minutkach” aż sześciokrotnie pada fraza „skup aktywów” – czyli QE.

- W szczególności pewna liczba uczestników stwierdziła, że ponieważ wiele potencjalnych kosztów programu skupu aktywów nie zmaterializowało się, to Rezerwa Federalna mogła być zdolna użyć narzędzi bilansowych nawet w bardziej agresywny sposób w ciągu ostatniej dekady, aby zapewnić większy stopień akomodacji monetarnej – już sama dyskusja o QE w obliczu dopiero pierwszej obniżki stóp procentowych jest zastanawiająca.

Tego typu dywagacje w łonie FOMC niszczą subtelną grę pozorów prowadzoną przez Jerome’a Powella. Szef Fedu na lipcowej konferencji najpierw określił obniżkę stóp jako "korektę w trakcie cyklu” i że nie należy jej traktować jako początku cyklu obniżek. Lecz chwilę później Powell dodał, że tak naprawdę miał na myśli, że dzisiejsze posunięcie "nie jest początkiem długiego cyklu obniżek stóp procentowych" i wcale nie powiedział, że "to tylko jedna obniżka stóp". A trzy tygodnie później dowiadujemy się, że niektórzy członkowie FOMC debatują o QE tak, jakby sobie tego życzył prezydent Trump.

Mimo wszystko w lipcu większość poparła zachowawcze stanowisko Powella. "Większość uczestników oceniało zaproponowaną na bieżącym posiedzeniu obniżkę stóp o 25 pb. jako rekalibrację nastawienia polityki monetarnej lub dostosowanie w środku cyklu, w odpowiedzi na ewolucję perspektyw na przestrzeni ostatnich miesięcy" - napisano.

Co ciekawe, „kilku” członków FOMC doszło do wniosku, że wpływ na przyszłe decyzje odnośnie do polityki monetarnej w USA miały działania podjęte przez inne banki centralne. W szczególności chodzi tu o czerwcową wypowiedź szefa Europejskiego Banku Centralnego, który zasugerował poluzowanie i tak już skrajnie ekspansywnej polityki pieniężnej w strefie euro.

Bezpośrednia reakcja rynku na lipcowe „minutki” FOMC była bardzo słaba. Inwestorzy zdają sobie sprawę z faktu, że wypowiedzi te pochodzą sprzed trzech tygodni i że w obliczu nadchodzącego sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole stanowią one zamierzchłą historię. Wielu liczy, że w piątek Jerome Powell już oficjalnie ogłosi zmianą w nastawieniu Fedu i zapowie rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych lub może nawet nową falę „dodruku pieniądza” – czyli QE.

Na razie rynek terminowy jest pewny, że we wrześniu Fed obniży stopy o kolejne 25 pb. i że do końca roku przedział stopy funduszy federalnych będzie o 50-75 pb. niżej, niż jest obecnie – wynika z obliczeń FedWatch Tool.

Takie przekonanie podzielają też gracze z rynku długu, na którym panuje dość niecodzienna sytuacja. Pomimo najniższego bezrobocia od 50 lat i braku ewidentnych oznak nadchodzącej recesji długoterminowe stopy procentowe w USA znalazły się blisko historycznie niskich poziomów.

Niepokoi powstała w ten sposób inwersja krzywej dochodowości.W połowie sierpnia po raz pierwszy od 2007 roku rentowność obligacji 2-letnich przewyższyła rentowność obligacji 10-letnich, co jest odbierane jako sygnał recesyjny. Od II wojny światowej inwersja krzywej Treasuries w 7 na 9 przypadków poprzedzała wystąpienie recesji w USA. Natomiast od maja utrzymuje się inwersja krzywej terminowej między obligacjami 10-letnimi a 3-miesięcznymi bonami skarbowymi.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 4 drdre1111

Drodzy PiSowcy. Wiecie dlaczego FED teraz idzie na wszystkie opcje TRUMPA? (Czyli obnizanie stop procentowych i QE). Bo z glupim tak sie wlasnie rozmawia, dopoki TRUMPowi nie dasz tego co on chce to bedzie ciagle Ci mowil za uszami "daj prosze, daj mi, daj, daj" no to FED teraz "daje" TRUMPowi wszystko czego chce. Myslicie, ze takie 100% ustepstwa FED wobec TRUMPA wywolaja kolejna hosse?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 14 trooper

FED w przeciwieństwie do naszego NBP przynajmniej sprawia pozory niezależności od klasy politycznej. U nas wymaganej prawem i regułami niezależności brak.

! Odpowiedz
6 27 kimdzongtusk

Ten bełkot płynący z FED-u jest taki jak bełkot z Plenum KC PZPR, Kto nie wierzy, niech posłucha historycznych przemów Gomułki czy Gierka, dostępne YT. Trzeba nogi wysoko podnosić bo sama woda się leje.

! Odpowiedz
4 11 talmud

za to macie placic.....

https://www.youtube.com/watch?v=eiLd29zLm0k&t=126s

! Odpowiedz
4 22 macrogregory

szkoda, ze po rewizji danych z rynku pracy w 1 kwartale 19 zniknęło ponad 0.5mln miejsc pracy z USA ... wygląda na to, że zabawa i bajlando sie skończyło...

! Odpowiedz
4 56 talmud

drukowanie makulatury $$ skupowanie nierentownych aktywow regulowanie stop % na zyczenie monopolistyczno-policyjne media spolecznosciowe anulowanie dlugow studenckich "weteranow" usuwanie militarnie innych opcji platnosci (irak libia ) etc etc - co to wszystko ma wspolnego z prawdziwa gospodarka ? NIC to poprostu desperacja zeby kontrolowac & eksplatowac caly swiat - dlatego musi to upasc & potrzebny jest nowy swiatowy lad

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 48 misiosnechacz

Inflacja. Pusty piniondz. Kryzys poczeka.

! Odpowiedz
2 42 listopad1971

Gospodarka centralnie planowana bis !

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,15% 3,9595
2020-02-26 17:25:00
EUR/PLN 0,18% 4,3092
2020-02-26 17:25:00
EUR/USD 0,02% 1,0882
2020-02-26 17:25:00
CHF/PLN 0,07% 4,0535
2020-02-26 17:25:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil