REKLAMA

Fed idzie na zderzenie z recesją. Dow Jones poniżej 30 000 pkt.

2022-09-23 22:05
publikacja
2022-09-23 22:05

Wygląda na to, że inwestorzy z Wall Street wreszcie uświadomili sobie fakt, że Rezerwa Federalna chce wywołać recesję, aby obniżyć inflację. Do tej pory rynek wyceniał „miękkie lądowanie”. Teraz zaczął w nie wątpić.

Fed idzie na zderzenie z recesją. Dow Jones poniżej 30 000 pkt.
Fed idzie na zderzenie z recesją. Dow Jones poniżej 30 000 pkt.
fot. Michael Nagle / / Xinhua News Agency

Dow Jones w piątek poszedł w dół 1,61% i zakończył sesję poniżej 30 000 punktów oraz najniżej od grudnia 2020 roku. S&P500 po spadku o 1,72% znalazł się tuż powyżej czerwcowego dołka bessy. Podobnie jak Nasdaq Composite, który oddał 1,80% i zatrzymał się na poziomie 10 687,93 pkt. Bilans piątkowej sesji udało się poprawić w ostatnich minutach handlu, dzięki czemu S&P500 nie zaliczył najniższego kursu zamknięcia w tym roku.

Analitycy raczej nie mieli wątpliwości, co było przyczyną tak silnej przeceny amerykańskich akcji w tym tygodniu. To reakcja na decyzje podjęte przez władze Rezerwy Federalnej. Bank centralny USA zamierza podnieść stopy procentowe w pobliże 4,6%. Byłby to najwyższy poziom od 2007 roku i groziłby poważną recesję w nadmiernie zadłużonej gospodarce Stanów Zjednoczonych. To z kolei oznaczałoby znacznie niższe zyski giełdowych korporacji w 2023 roku. I właśnie ten scenariusz teraz dyskontuje rynek akcji.

- To jest coś, do czego nie jesteśmy przyzwyczajeni i dlatego jest to takie zaskakujące dla większości z nas. To będzie długa walka na spojrzenia pomiędzy Fedem a rynkami, a między nimi jest gospodarka, która jak dotąd nie reaguje na zacieśnienie polityki monetarnej – powiedział Reutersowi George Goncalves, szef strategii makroekonomicznych w MUFG. Przez ostatnie 35 lat Wall Street przyzwyczaiło się, że Fed obniża stopy procentowe w reakcji na każdą bessę na rynku akcji. Teraz jest odwrotnie: Fed podnosi stopy i nie ogląda się na spadające giełdowe indeksy.

- Pogorszenie zysków przedsiębiorstw nie jest wycenione na giełdach i spodziewamy się, że wyniki spółek w tym kwartale zaskoczą negatywnie, z większą liczbą ostrzeżeń dotyczących zysków, ponieważ firmy, które do tej pory były w stanie poradzić sobie z sytuacją, będą musiały ostrzegać o pogarszających się marżach w przyszłości - powiedział Ricardo Gil, szef alokacji aktywów w Trea Asset Management.

Najwyższe od jesieni 2007 roku stopy procentowe są już faktem na rynku długu, gdzie rentowność amerykańskich obligacji 2-letnich sięgnęła dziś w porywach 4,26%. Dla porównania, jeszcze rok temu wynosiła raptem 0,25%. Mamy więc wzrost aż o 400 pb. w ciągu 12 miesięcy. To potężny ruch. Najwyższe od 2010 roku są też rentowności 10-letnich Treasuries, które w piątek płaciły ponad 3,8%.

Szybko rosnące rynkowe stopy procentowe w Ameryce wywołują popłoch w innych regionach świata. Japonia usiłuje walczyć o umocnienie jena, który tylko w tym roku stracił prawie 20% do dolara. Funt brytyjski jest najsłabszy od 1985 roku (i też od stycznia oddał prawie 20%), a euro jest notowane najniżej od 20 lat. W Europie mieliśmy do czynienia ze zmasowaną wyprzedażą akcji, gdzie główne indeksy straciły od niemal 2% do przeszło 3%. Mocno w górę szły także rentowności europejskich obligacji skarbowych.

Recesyjne sygnały wysłał też rynek surowcowy. Ropa WTI została przeceniona o 5,4% i po raz pierwszy od stycznia kosztowała mniej niż 80 USD za baryłkę. Notowania metali przemysłowych czy wielu płodów rolnych zniżkowały po 3-4%. Pod presją bardzo mocnego dolara kurs kontraktów terminowych na złoto zanurkował o 1,6%, schodząc do najniższego poziomu od marca ’20 i tym samym potwierdzając niedawne przełamanie kluczowego wsparcia.

KK

Źródło:
Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
zene
i OK
USA konczy sie czybciej
niz myslano
samsza
Ludzie się zastanawiali, jak demokraci chcą w listopadzie wygrać z Trumpem, że nastąpi przed wyborami odwrót i dodruk. Widać spasowali, a nastawiają się na wybory za 2 lata.
Bo kto poprze drugi raz republikanów jak ludzie odczują recesję od FEDu, przecież ci po wygranej magicznie skutków nie usuną.
mirek6504
Wygląda na to że dug już na początku listopada osiągnie 31 biliona i to jest cale zderzenie z rzeczywistością ,, skończył się dodruk I skończyły się historyczne szczyty istabilne wzrosty o czym tak gorąca i z animuszem rozpisywał się,,, kolany,
od_redakcji
Generał Pacek: Jeśli Rosja uderzy taktycznym ładunkiem jądrowym w Warszawę, NATO odpowie tak samo! Co ta Warszawa winna, że nawet NATO chce ją atakować?
od_redakcji
A może Amerykanie zrzucą pierwsi prewencyjnie, to Rosjanie się zdziwią i Warszawa stopi się tylko raz?
jer65
To wszystko zemsta za sędziego Tu leję i brak praworządności .
bha
Cóż...Fakt recesja lepiej na rynkach szczególnie wewnętrznych brzmi od tragiczniej brzmiącego dla wielu kryzysu, udając jarząbka bez celu dla wielu i grając pozorami dopóki się jeszcze da i uda - będzie to taka Niby ,,recesja" niestety.
bha
Cóż...Fakt recesja lepiej na rynkach szczególnie wewnętrznych brzmi od tragiczniej brzmiącego dla wielu kryzysu, udając jarząbka nie bez celu dla wielu i grając pozorami dopóki się jeszcze da i uda na rynku - będzie to taka Niby ,,recesja" niestety.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki