REKLAMA

Farmaceuta będzie funkcjonariuszem publicznym. Sejm przyjął nowelizację ustawy

2022-05-12 16:32
publikacja
2022-05-12 16:32
Farmaceuta będzie funkcjonariuszem publicznym. Sejm przyjął nowelizację ustawy
Farmaceuta będzie funkcjonariuszem publicznym. Sejm przyjął nowelizację ustawy
fot. Krzysztof Jarczewski / / FORUM

Sejm uchwalił nowelizację ustawy przewidującą, że farmaceuta i technik farmaceutyczny podczas wykonywania czynności zawodowych w aptece lub punkcie aptecznym korzystają z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego.

Głosowało 457 posłów, za było 446, przeciw było 11 posłów Konfederacji, nikt się nie wstrzymał.

Pierwsze czytanie projektu, przygotowanego przez Lewicę, odbyło się 28 kwietnia na posiedzeniu sejmowej Komisji zdrowia. Po wprowadzonych do tytułu i treści zmianach, jest to obecnie nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o zawodzie farmaceuty.

Jak uzasadniał wtedy poseł Krzysztof Śmiszek (Lewica) projekt jest niezwykle istotny dla wielu tysięcy polskich farmaceutów, którzy od wielu miesięcy ofiarnie i aktywnie włączyli się w przeciwdziałanie pandemii i w akcje szczepień. Zauważył jednocześnie, że "przy akcji szczepień niejednokrotnie dochodzi do incydentów, w których aptekarze czują się zagrożeni", gdyż przeciwnicy szczepień wyładowują często swoje niezadowolenie w agresywny sposób. "Mieliśmy przypadki demolowania aptek, m.in. w Zgorzelcu" – zauważył.

"Chodzi o to, by zapewnić spokojną pracę, poczucie bezpieczeństwa i wsparcia dla tych, którzy włączyli się w akcję sczepień. Nie chodzi o to, by uczynić z farmaceutów funkcjonariuszy publicznych, tylko o to, by (...) wprowadzić ochronę w trakcie wykonywania przez te osoby czynności zawodowych" – podkreślił Śmiszek.

To – jak dodał – będzie oznaczać, że napaści fizyczne czy groźby kierowane pod adresem farmaceuty będą się spotykały ze stanowczą odpowiedzią ze strony państwa, będą ścigane z urzędu i będzie za nie groziła konkretna kara.

Autorka: Agata Zbieg

agz/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
polonu
dalej płacą za te pomyje ,ale to i lepiej prędzej to wszystko padnie , już nie długo do jesieni to może wytrzyma zobaczymy .
proanty
Funkcjonariusz dostanie prawa do nadzwyczajnej obrony... w pakiecie z obowiązkami realizacji poleceń władz. Tak ludzie oddają wolność za iluzję bezpieczeństwa
carlito1
Kiedy babka klozetowa oraz osiedlowy uchol oficjalnie zostaną funkcjanariuszami???
zoomek
włączyli się w akcję patologicznych korupcyjnych szczepień - czytaj - bezkarność PLUS!
xiven
przygotowują się przed wznowieniem plandemii
zoomek
Dokładnie. Banda s-synów.
180 mln dawek a miały być jedno i dwudawkowe - to ja słaby z matematyki w takim razie.
forfun
wszyscy bądźmy funkcjonariuszami !!! Tak nam dopomóż partia !!! Urraaaaa
zoomek
No bez jaj - tylko dla sitwy PLANdemicznej. Oszalałeś?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki