Farage: Przygotowujemy drugie referendum w sprawie brexitu

2019-09-11 13:17
publikacja
2019-09-11 13:17

Intensyfikujemy przygotowania do drugiego referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - powiedział w środę agencji Reutera lider Partii Brexitu Nigel Farage.

/ fot. HENRY NICHOLLS / Reuters

O ponownym referendum mówił też w środę wicelider opozycyjnej Partii Pracy Tom Watson. "Więc załatwmy brexit przez referendum, w którym każda osoba może wyrazić swój głos, a później zbierzmy się i walczmy w wyborach (...) na naszych własnych warunkach, a nie na brexitowym +wóz albo przewóz+ Borisa Johnsona" - oświadczył w środę w Londynie Watson.

Farage powiedział w rozmowie z agencją, że przed możliwymi wyborami parlamentarnymi, których rozpisania chce premier, rozważyłby układ z konserwatystami, jeśli Johnson zgodziłby się na to, by naciskać na "zdecydowany" brexit.

"Mam wielką nadzieję, że Boris Johnson po prostu spojrzy na liczby. Jeśli wystąpimy przeciwko nim, nie będą mogli wygrać większości" - podkreślił.

W poniedziałek Izba Gmin odrzuciła drugi wniosek Johnsona o rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych, które premier przedstawia jako jedyny sposób na przełamanie impasu w sporze między nim samym a parlamentem. Johnson oznajmił przed głosowaniem, że w przypadku odrzucenia wniosku w październiku pojedzie na szczyt UE z zamiarem osiągnięcia porozumienia, ale nie poprosi o kolejne opóźnienie brexitu.

Sondaże sugerują, że przedterminowe wybory mogłyby nie tylko nie rozwiązać obecnego kryzysu, ale nawet go pogłębić, bo żadna przewidywalna kombinacja ugrupowań raczej nie może liczyć na większość w Izbie Gmin. To z kolei mogłoby doprowadzić do kolejnych wyborów.

Wielka Brytania powinna opuścić UE 31 października. Kraj jednak od miesięcy tkwi w politycznym impasie dotyczącym warunków wyjścia ze Wspólnoty. Referendum w sprawie brexitu odbyło się w 2016 roku. (PAP)

ndz/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
marcin321
Neverending story... Aaa aaa, ziew.
paull2
To sposób na życie Faraga i jemu podobnych wieczne wychodzenie byle jest o czym gadać i brać pieniądze za politykowanie bez konkretnych działań.
ŻYJĄ Z TEGO
1as
Tak jak mówiłem: bedą wychodzić tak długo, aż zapomną o referendum i o czym było. Mydlenie oczu.
mkx
ale już Brytyjczycy raz zdecydowali w referendum...
kris105
Ale byli przed referendum okłamywani co do zysków i strat wyjścia z UE
abcx odpowiada kris105
Brexit będzie zyskowny ale dla bankierów z lodyńskiego city, dla brytyjskiego kowalskiego już nie koniecznie.
sammler
Wypowiedzieli się - owszem. Ale nie zdecydowali. Nie można podjąć świadomej decyzji PRZED ustaleniem "warunków rozwodowych". A zaledwie ich PROJEKT jest znany od niedawna. Drugie referendum wydaje się nie tylko naturalne, ale wręcz konieczne. Dopiero teraz możesz podjąć świadomą decyzję, czy chcesz wyjść Wypowiedzieli się - owszem. Ale nie zdecydowali. Nie można podjąć świadomej decyzji PRZED ustaleniem "warunków rozwodowych". A zaledwie ich PROJEKT jest znany od niedawna. Drugie referendum wydaje się nie tylko naturalne, ale wręcz konieczne. Dopiero teraz możesz podjąć świadomą decyzję, czy chcesz wyjść na takich warunkach, jakie twój własny rząd wynegocjował.

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki