REKLAMA

Famur może wkrótce poinformować o postępach prac ws. akwizycji w Hard Rock Mining

2019-11-27 16:04
publikacja
2019-11-27 16:04
fot. Tomasz Ras / Puls Biznesu

Grupa Famur spodziewa się, że w drugiej połowie przyszłego roku nadejdzie spowolnienie koniunktury rynkowej - poinformował prezes Mirosław Bendzera.

„Zakładamy, że okres spowolnienia w drugiej połowie 2020 roku będzie już wyczuwalny. Patrząc realistycznie, w drugim półroczu przyszłego roku liczba nowych kontraktów, które się będą pojawiać na rynku, zwłaszcza na rynku pierwotnym, będzie pewnie mniejsza” - powiedział prezes na konferencji.

Wskazał, że spółce udało się wykorzystać okres sprzyjającej koniunktury rynkowej w ostatnich latach. Jak powiedział, spółka m.in. zwiększyła bazę zainstalowanego sprzętu, co pozwoli na zwiększenie ekspozycji na usługi remontowe i modernizacje.

"Zmiany koniunktury są pewną immanentną cechą branży. Nauczyliśmy się z tym żyć i tym dobrze zarządzać" - powiedział Bendzera.

Famur skupia się m.in. na rozwoju sprzedaży eksportowej. Po trzech kwartałach eksport stanowił 34 proc. przychodów grupy.

Spółka stawia też na dywersyfikację przychodów.

„Wchodzimy z dość dobrym, bezpiecznym poziomem obłożenia w nowy rok” - powiedział prezes.

Famur podał w prezentacji, że w ciągu 11 miesięcy 2019 roku podpisał kontrakty na dostawy o wartości 811 mln zł.

Przychody grupy Famur po trzech kwartałach 2019 roku wyniosły 1.625 mln zł i były niższe rdr o 5,2 proc. EBITDA wzrosła o 15,6 proc. rdr do 416 mln zł.

W samym trzecim kwartale przychody spadły o 3 proc. rdr do 631 mln zł. EBITDA spadła o 11,6 proc. rdr do 124 mln zł.

Na wyniki wpływ miała aktualizacja w III kwartale budżetów na realizowanych kontraktach w segmencie Surface. Na poziomie zysku brutto wpływ wyniósł 45 mln zł z tytułu ujętych ryzyk.

Spółka poinformowała, że rozpoznała dodatkowe ryzyka na ok. 18 mln zł, które nie zostały ujęte w wyniku za III kwartał.

"To wynika z ostrożnościowego podejścia przyjętego w grupie. Widzimy szansę, by to ryzyko ograniczyć. Pracujemy nad tym, by w jak największym stopniu zmitygować te ryzyka" - powiedział prezes Bendzera.

Famur poinformował, że wdraża plan działań w segmencie Surface w celu trwałej poprawy efektywności. W Famur Famak wprowadzane są działania z zakresu poprawy efektywności kosztowej i produktywności obejmujące m.in. dostosowanie struktury organizacyjnej oraz zatrudnienia do realizacji strategii rozwoju, jak również intensyfikacji pozyskiwania nowych rynków zbytu. (PAP Biznes)

pel/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki