Fałszywy list byłej zakonnicy w "Fakcie"

Opublikowany w sobotnim wydaniu "Faktu" (Axel Springer Polska) list byłej betanki z klasztoru w Kazimierzu Dolnym, który sugerował, że może ona popełnić samobójstwo, był fałszywy – wynika z ustaleń lubelskiej prokuratury.

Z tekstu w ”Fakcie” wynikało, że byłe zakonnice, które wypowiedziały posłuszeństwo przełożonym i zamknęły się za murami klasztoru, mogą popełnić zbiorowe samobójstwo. Na poparcie tej tezy dziennik pokazał list, w którym jedna z kobiet żegna się z rodziną i pisze o ”przejściu z ciemności do światła”.

Jak podał wczoraj portal Gazeta.pl, po publikacji listu policja ustaliła, że personalia podane w tekście nie zgadzają się z danymi kobiet i ich krewnych. Jeden z zastępców redaktora naczelnego ”Faktu” zeznał w prokuraturze, że nieprawdziwy jest nie tylko list betanki, ale też ilustrujące tekst zdjęcie jej matki.

Redakcja ”Faktu” nie wyklucza, że została wprowadzona w błąd. – Jak tylko ustalimy, kto jest za to odpowiedzialny, pomyślę o konsekwencjach. Winnych na pewno ukarzemy – powiedział portalowi Tvn24.pl Grzegorz Jankowski, redaktor naczelny ”Faktu”.

– Wierzę, że istnieje prawdziwe dziennikarstwo i tego listu nie sfałszowali pracownicy ”Faktu” – mówi Tomasz Lachowicz, redaktor naczelny ”Super Expressu”.

– Redakcje bywają wprowadzane w błąd. Jeżeli nie ma innej wiedzy, to nie można oskarżać ”Faktu” o łamanie dziennikarskich standardów zawodu. Gazeta musi się jednak liczyć z tym, że takie publikacje mogą ją postawić na cenzurowanym – zaznacza Mariusz Ziomecki, redaktor naczelny tygodnika ”Przekrój”.

Michał Fijoł, rzecznik zarządu Axel Springer Polska, zapewnia, że dziś w ”Fakcie” ukaże się sprostowanie dotyczące sobotniej publikacji.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil