REKLAMA

Fala zwolnień grupowych w Portugalii w 2020 roku

2021-01-05 13:23
publikacja
2021-01-05 13:23
fot. Andrii Zastrozhnov / Shutterstock

Liczba likwidowanych etatów w ramach zwolnień grupowych zwiększyła się w Portugalii w 2020 r. o ponad 100 proc. wobec poprzedniego roku - wynika z szacunków Głównej Dyrekcji Zatrudnienia i Spraw Pracowniczych (DGERT), agendy podległej rządowi tego kraju.

We wtorkowym komunikacie wchodząca w skład ministerstwa pracy instytucja odnotowała, że liczba redukowanych miejsc pracy może być jeszcze wyższa, gdyż ostatnie statystyki dotyczące zwolnień nie objęły grudnia.

Według danych DGERT pomiędzy styczniem a listopadem 2020 r., w Portugalii zlikwidowano ponad 7 tys. miejsc pracy w ramach grupowych zwolnień załogi, czyli o ponad 100 proc. więcej wobec takiego samego okresu w 2019 r.

W ocenie kierownictwa rządowej agendy równie wysoki wzrost likwidowanych w ramach zwolnień grupowych etatów notowany był wcześniej w 2007 r., czyli na początku ostatniego kryzysu finansowego.

Zdaniem władz DGERT głównym powodem zwolnień grupowych w 2020 r. była epidemia koronawirusa i restrykcje sanitarne, w szczególności obowiązujące w okresie pomiędzy kwietniem a czerwcem.

Zgodnie z zapowiedziami niektórych największych firm Portugalii w 2021 r. tendencja zwolnień grupowych w spółkach będzie się nasilać. Tylko w strukturach głównego przewoźnika lotniczego tego kraju, linii TAP, spodziewana jest redukcja ponad 1000 etatów.

Z Lizbony Marcin Zatyka

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki