REKLAMA

Fala upałów przetacza się przez Europę

2015-07-01 22:23
publikacja
2015-07-01 22:23
Fala upałów przetacza się przez Europę
Fala upałów przetacza się przez Europę
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER / / EastNews

Fala gorąca znad Sahary, wędrująca przez Portugalię i Hiszpanię, dotarła w środę do Paryża. Słupek rtęci wskazał tam 39 stopni Celsjusza. W Wielkiej Brytanii tak ciepłego lipcowego dnia nie było od początku pomiarów w XIX w. Do Polski upały dotrą w sobotę.

(fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER / EastNews)

Na kortach Wimbledonu nawet Australijczycy, jak Bernard Tomic, narzekali na dławiący upał - 35 stopni. Był to jeden z najupalniejszych dni w historii turnieju tenisowego.

W upale na drogach dojazdowych do Dover tkwili godzinami w korku kierowcy kilku tysięcy ciężarówek, ponieważ przeprawy przez Kanał La Manche blokowali strajkujący we francuskim Calais.

Według Meteo France temperatura w Paryżu - 39,7 stopni Celsjusza była najwyższa od 1947 roku i druga z rzędu w historii od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1873 r.

We Francji upały dopiero się zaczynają. Od Tuluzy po Lyon co najmniej do końca przyszłego tygodnia ma panować skwar, nawet do 41 stopni Celsjusza. W sumie kanikuła czeka 40 ze 101 francuskich departamentów. Ogłoszono tam alert, bo pogoda ma być bezwietrzna i może wystąpić wysoka koncentracja zanieczyszczeń.

We wtorek w południowo-zachodniej części kraju temperatura przekroczyła 42 stopnie Celsjusza, a w hiszpańskiej Kordobie, słynnej z gorącą, sięgnęły 44 stopni.

W Bordeaux było 35 stopni, nieco ponad 40 stopni w Cazaux - gdzie padł rekord od 1968 roku, w Nantes - 37 stopni, a w Strasburgu - 32 stopnie.

Upały spowodowały zamieszanie na kolejach, a ministerstwo energetyki doniosło o wyłączeniach prądu i pożarach spowodowanych wysoką temperaturą. Na zachodzie Francji we wtorek wieczorem bez prądu było koło miliona gospodarstw domowych.

Na Dworcu Lyońskim w Paryżu z megafonów przypominano pasażerom o piciu dużej ilości wody i niepodejmowaniu nadmiernego wysiłku.

W Hiszpanii władze podały, że zeszły tydzień przyniósł tam upały rekordowo wysokie jak na czerwiec. W Madrycie w czerwcu nie było tak gorąco od blisko 100 lat - temperatura wyniosła tam prawie 40 stopni.

W Portugalii, szykującej się do sezonu pożarów po wyjątkowej suchej zimie i wiośnie, ubiegły miesiąc był najsuchszym czerwcem od 12 lat. W pogotowiu czuwa ponad 9,7 tys. strażaków, 2 tys. wozów strażackich i 45 śmigłowców gaśniczych, a 230 wież obserwacyjnych w całym kraju zostanie obsadzonych bezrobotnymi.

W Holandii w zoo w Beekse Bergen zastosowano procedury wyjątkowe: do klatek pawianom wrzucano kostki lodu, słonie dostały prysznic, a lemury - owocowe sorbety.

W ojczyźnie mrożonych lodów, we Włoszech, lody i nadziewane figi dostały orangutany w Rzymie.

Od soboty upały dadzą się we znaki także w Niemczech, na południu Szwecji, w Polsce i w innych krajach Europy Środkowej - podała rzeczniczka hiszpańskich służb meteorologicznych.

Gdzie indziej upały są jeszcze większe. W Turkmenistanie czerwiec, z temperaturami powyżej 40 stopni w cieniu, był najgorętszy od 1891 roku. We wtorek było tam powyżej 47 stopni.

W zeszłym miesiącu z powodu upałów w Pakistanie zmarło ponad 1 200 ludzi, a w maju w Indiach ponad 2 tys.(PAP)

klm/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Tomek
Trzy dni na minus 12 to zima stulecia, tydzień na plus 28, to ocieplenie klimatu, skąd my to znamy... A przerwy w dostawach prądu też skądinąd znamy, jak się socjalizm walił. Tylko w Polsce to było zimą, a we Francji latem, bo mają więcej klimatyzatorów. Wino będzie wyjątkowo słodkie i z głębokim aromatem.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki