Kolejna fala upałów nad Polską

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami dla prawie całego kraju. Maksymalna przewidywana temperatura sięgnie 30-33 stopni. Upały zachęcają do szukania ochłody nad wodą. W związku z tym MSWiA i służby apelują o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą. Tylko od początku lipca utonęło już 66 osób.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)
Ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem oznacza, że może stanowić on zagrożenie dla życia i zdrowia. Pamiętajmy, że wysokie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla niemowląt, małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku.

IMGW wydało też ostrzeżenia przed burzami z gradem. Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia obowiązują w województwach: lubuskim, łódzkim i wielkopolskim. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano dla województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego. Natomiast ostrzeżenia drugiego stopnia zostały wydane dla województw: dolnośląskiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego.

W związku z tym MSWiA i służby apelują o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Należy – w miarę możliwości – ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu. Najlepiej, bez wyraźnej potrzeby, nie wychodzić z domu w godzinach południowych. Każdy powinien pamiętać o piciu dużej ilości wody i unikaniu niepotrzebnego wysiłku fizycznego. Wysoka temperatura osłabia naszą koncentrację. Zachowajmy więc szczególną rozwagę podczas jazdy samochodem. Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe.

Od początku czerwca utonęło już 179 osób

Upały sprzyjają szukaniu ochłody nad wodą. MSWiA oraz służby apelują o rozsądek w czasie wypoczynku nad wodą. Od 1 czerwca br. do dziś (29 lipca br.) utonęło 179 osób. Tylko od piątku do niedzieli (26-28 lipca br.) życie w wypadkach nad wodą straciło 14 osób.

Brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura – to główne przyczyny tragedii nad wodą. Służby ostrzegają przed wchodzeniem do wody pod wpływem alkoholu. Należy korzystać wyłącznie z kąpielisk strzeżonych przez ratowników. Przypominamy, że "dzikie kąpieliska" możemy zgłosić za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na stronie internetowej Policji. Dorośli powinni zwracać szczególną uwagę na dzieci bawiące się w wodzie. Jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację zagrażającą życiu lub zdrowiu powinniśmy natychmiast zadzwonić na numer alarmowy 112. Właściwa reakcja może uratować komuś życie.

Warto pamiętać o zainstalowaniu w swoim smartfonie aplikacji Regionalny System Ostrzegania. Dzięki niej otrzymamy komunikaty o zagrożeniach pojawiających się na obszarze, na którym przebywamy. RSO ostrzeże nas m.in. przed burzami z gradem i silnym wiatrem. Bezpłatną aplikację RSO można pobrać za darmo w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store).

kom/ skib/ aj/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil