Fala kulminacyjna dotarła do Krakowa

Fala kulminacyjna jest już na Wiśle w Krakowie i ma około 580 cm - poinformowała w piątek po 7 godz. PAP rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek. Jak dodała, fala ma już o 2 cm mniej niż przed chwilą - w momencie kulminacji.

(fot. Grzegorz Kozakiewicz / FORUM)

Rzeczniczka podkreśliła, że sytuacja jest opanowana, fala szybko opada.

Wały są zabezpieczone piaskiem. W centrum miasta drogi są przejezdne. Przywrócono też ruch w tunelu pod rondem Grunwaldzkim. Największe utrudnienia w ruchu będą w krakowskiej dzielnicy Bieżanów, gdzie jeszcze w czwartek wylała rzeka Serafa. Jednak - uspokoiła rzeczniczka - i tam w ciągu ostatnich czterech godzin woda spadła o 70 cm i mieści się w koronie wałów. 

W ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali 3 348 razy ze względu na burze, deszcz i wiatr. Przy interwencjach związanych z pogodą pracowało 18 571 strażaków - powiedział PAP w piątek rzecznik Komendy Głównej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak.

W piątek rano rzecznik KG PSP przekazał PAP, że ze względu na opady deszczu, burze i wiatr strażacy w ciągu ostatniej doby wyjeżdżali 3 348 razy. Z czego 1 349 interwencji miało miejsce w Małopolsce, 923 na Śląsku i 373 na Podkarpaciu.

"W sumie zostało zalanych - tam były prowadzone działania, czyli wypompowywanie wody - 1959 budynków, z czego najwięcej w Małopolsce - 809, 327 na Śląsku i 278 na Podkarpaciu" - wymienił Frątczak. Dodał również, że w 503 przypadkach strażacy wypompowywali wodę z różnych odcinków dróg.

W czwartek, z uwagi na zagrożenie uszkodzenia zbiornika retencyjnego, prowadzono prewencyjną ewakuację 85 osób z 35 budynków jednorodzinnych w woj. śląskim w Wilkowicach. "Patrząc na ostatnie dni, łącznie ewakuowano 134 osoby" - podkreślił rzecznik PSP.

Tylko wczoraj przy interwencjach związanych z pogodą pracowało 18 571 strażaków, do działań zaangażowano 4 129 pojazdów. "Dwóch strażaków zostało rannych podczas usuwania skutków nawałnic" - powiedział Paweł Frątczak.

Jak podaje Komenda Główna Straży Pożarnej, w 37 przypadkach są przekroczone stany alarmowe na wodowskazach lub rzekach, a w 92 stany ostrzegawcze.

Od wtorku straż pożarna ze względu na warunki pogodowe wyjeżdżała 6200 razy. Tylko od północy to ponad 220 interwencji.

Autorki: Magda A. Domańska, Beata Kołodziej

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil