REKLAMA

Fala demonstracji w Brazylii. „Nie zdejmujmy maseczek, zdejmijmy prezydenta!”

2021-07-25 01:11
publikacja
2021-07-25 01:11
Fala demonstracji w Brazylii. „Nie zdejmujmy maseczek, zdejmijmy prezydenta!”
Fala demonstracji w Brazylii. „Nie zdejmujmy maseczek, zdejmijmy prezydenta!”
fot. Jose Aldenir / / Zuma Press

Uczestnicy nowych wielkich demonstracji, które odbyły się w sobotę w ponad czterystu miastach Brazylii, domagali się ustąpienia prezydenta Jaira Bolsonaro. Obciążają go odpowiedzialnością za - jak mówili -„narodową katastrofę”, jaką stała się w tym kraju pandemia koronawirusa.

Demonstranci protestowali m.in. przeciwko strategii obranej przez prezydenta, który tłumacząc to koniecznością „nieszkodzenia gospodarce” 212- milionowego kraju, konsekwentnie przeciwstawiał się stosowaniu lockdownów i innych środków ostrożności. Wraz z wielkim opóźnieniem szczepień antykowidowych sprawiło to, że Brazylia znalazła się na drugim miejscu na świecie pod względem liczby zgonów spowodowanych pandemią. Do piątku było ich – według oficjalnych danych - 584 340 a liczba zachorowań wyniosła 19 632 443.

Tymczasem „strategia ratowania gospodarki przez pomniejszanie rzeczywistego zagrożenia spowodowanego pandemią” - jak podkreślali mówcy podczas demonstracji antyprezydenckiej, która odbyła się w sobotę w centrum Sao Paulo, stolicy gospodarczej kraju, nie zapobiegła ogromnemu wzrostowi bezrobocia. Według oficjalnych danych w Brazylii jest obecnie ponad 14,8 milionów ludzi bez pracy.

Na parę godzin przed rozpoczęciem demonstracji, które odbyły się także w stolicy - Brasilii i praktycznie we wszystkich największych miastach, Jair Bolsonaro wyjechał motocyklem na przejażdżkę po stolicy w gronie swych zwolenników – „jak zwykle bez maseczki” - podkreślali sprawozdawcy telewizyjni.

Przeciwnicy Bolsonaro, którzy wyszli na ulice w trzy tygodnie po poprzednich protestach, demonstrowali m.in. pod hasłem: „Nie zdejmujmy maseczek, zdejmijmy prezydenta!”.

Większość haseł na transparentach nawiązywała do oskarżeń pod adresem prezydenta i jego administracji. Autorzy ponad stu wniosków złożonych w Senacie w sprawie dymisji prezydenta, obciążają go winą za wielomiesięczne opóźnienia w zakupie szczepionek przeciwko koronawirusowi oraz tolerowanie korupcji w jego administracji przy podpisywaniu kontraktów z producentami szczepionek.

Od rozpoczęcia procesu szczepień w Brazylii przed niespełna sześciu miesiącami zaledwie 17 proc. Brazylijczyków zostało w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19.

Według telewizji CNN, która powołuje się na najnowsze badania Datafolha, głównego brazylijskiego instytutu badania opinii publicznej, poparcie Brazylijczyków dla prezydenta spadło od stycznia 2019 roku do chwili obecnej z 51 do 45 proc. (PAP)

ik/ jm/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
abcx
Fajnie globalistom by było zdjąć tego prezydenta który w COVID nie wierzy i go otwarcie krytykuje ale niestety nie pójdzie tak łatwo jak z prezydentem Haiti, zamach trudna sprawa i prawdziwych zamieszek się nie uda łatwo zrobić bo prezydent ma duże poparcie.
innowierca
W 212 milionowym kraju 14 milionow ludzi bez pracy?? duzo czy malo??
Wielokrotnie Zamykanie gospodarki w Brazylii oznacza setki tysiecy smierci spowodowane bieda i to w kilka lat w tym kraju.
W krajach zachodu wlasnie trwaja demonstracje przeciwko lockdawnom z tym ze media to ukrywaja.
kenn
Oczywiście. To manipulacja danymi w stylu tvn.
kenn
Podejrzana ta demonstracja :P Masami można sterować, co widać w Polsce (za amerykańską stacją tvn) :P

Chyba USA w tym maczały palce, żeby rozbić kolejny kraj w Ameryce Pd. propagandą i manipulacją :P
trollmaster
wielkie demostracje?

a o wczorajszych demonstracjach we Francji, Włoszech, Hiszpanii i Grecji, że nie wspomnę o Londynie, to coś napiszecie, presstytutki z bankstera?

Mam nadzieję, że pedałkowatemu wielbicielowi babuszek Francuzi zrobią wkrótce z tyłka jesień średniowiecza, za próby faszystowskiego segregowania
wielkie demostracje?

a o wczorajszych demonstracjach we Francji, Włoszech, Hiszpanii i Grecji, że nie wspomnę o Londynie, to coś napiszecie, presstytutki z bankstera?

Mam nadzieję, że pedałkowatemu wielbicielowi babuszek Francuzi zrobią wkrótce z tyłka jesień średniowiecza, za próby faszystowskiego segregowania ludzi. A wy będziecie następni.
samsza
Nie zabrania samolockdownowania obywatelom, w czym problem ?

A organizowanie ogromnych zgromadzeń wymiany wirusa to hipokryzja.
demeryt_69
Poparcie Brazylijczyków dla prezydenta spadło od stycznia 2019 roku do chwili obecnej z 51 do 45% :)

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki