Faktoring - umowy i koszty

Koszt faktoringu

Podstawowym składnikiem kosztu związanego z pakietem usług oferowanych przez faktora jest koszt finansowania.

W przypadku faktoringu zaliczkowego jest to oprocentowanie środków (w formie pożyczki lub zaliczki) wypłacanych przez faktora. Odsetki naliczane są tak jak w przypadku kredytu (codziennie od aktualnie wykorzystywanej kwoty) i płatne najczęściej raz w miesiącu. Koszt finansowania możemy zatem łatwo porównać z alternatywnym kredytem obrotowym.

W przypadku faktoringu dyskontowego odsetki dyskontowe pobierane są z góry, a zatem ich koszt jest wyższy niż pobieranych z dołu. Różnica powiększa się w miarę wydłużania okresu płatności faktury. Na przykład odsetki od zaliczki w kwocie 10 000 zł przy oprocentowaniu 18 proc. rocznie (1,5 proc. miesięcznie) i fakturze z okresem płatności 90 dni wyniosą 150 zł miesięcznie (w sumie zapłacimy 450 zł). W przypadku faktoringu dyskontowego przy tym samym oprocentowaniu zostanie nam z góry potrącona kwota odsetek dyskontowych.

Porównanie kwot zapłaconych odsetek wskazywałoby, że tańszy jest faktoring dyskontowy. Rozumowanie takie nie byłoby jednak właściwe, ponieważ w przypadku odsetek dyskontowych zostaniemy pozbawieni całej kwoty (436,83 zł) od razu, podczas gdy przy faktoringu zaliczkowym pierwsze odsetki (150 zł) zapłacimy dopiero po miesiącu. A zatem najlepszą metodą porównania kosztów finansowania nie jest porównanie wysokości zapłaconych odsetek, ale po prostu nominalnego oprocentowania (niezależnie, czy są to odsetki zwykłe czy dyskontowe).

Oprócz kosztu "pieniądza" musimy też wziąć pod uwagę prowizje i opłaty, które z różnych tytułów nalicza faktor. Pierwszą jest prowizja za przyznanie limitu faktoringowego. Wynosi najczęściej od 0,5 do 2 proc. i jest płatna co roku przy odnawianiu umowy. Jest podobna do prowizji od przyznanego kredytu i tak samo jak w przypadku linii kredytowej lub kredytu w rachunku bieżącym nie zależy od tego, ile razy i czy w ogóle całość dostępnej kwoty wykorzystamy. Natomiast tylko w przypadku faktoringu mamy do czynienia z prowizją płatną od wartości każdej faktury przedstawionej do finansowania. Jej wysokość kształtuje się od 0,2 do 1,5 proc. i ma często określony dolny minimalny poziom. Nieprzywiązywanie wagi do tego kosztu jest poważnym błędem, często decyduje on bowiem o całkowitym koszcie faktoringu. Może tak być szczególnie w przypadku, kiedy mamy wiele faktur z niedługimi terminami płatności. Na przykład jeżeli od faktury z 30-dniowym terminem płacimy jednoprocentową prowizję, dodatkowy koszt z tego tytułu wyniesie 12 proc. w skali roku.

Wymienione prowizje występują we wszystkich praktycznie typach umów. Poza tym w przypadku faktoringu właściwego za przejęcie ryzyka wypłacalności dłużnika zapłacimy przeciętnie od 1 do 2 proc. wartości faktury. Oprócz wymienionych możemy spotkać wiele innych opłat, np. za badania sytuacji dłużnika czy za inne dodatkowe usługi świadczone przez faktora.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~mateusz

a ja czytałem wiele pozytywnych opinii o firmie bibby. może warto ich popytać co i jak

! Odpowiedz
0 0 ~Alena

Właśnie szukam też firm prywatnych, bo chcę się zorientować i wybrać jak najkorzystniejszą ofertę. Oprócz Bibby są jakieś jeszcze firmy godne polecenia? Czy oni już ten rynek całkowicie zdobyli?

! Odpowiedz
0 0 ~ktoś odpowiada ~Alena

są też inne firmy, można także w banku popytać ale Bibby wydaje mi się taką najbardziej ogarniętą firmą.

! Odpowiedz
0 0 ~aga

Eliza , czy mówisz moze o arvato............he he

! Odpowiedz
0 0 ~Eliza

Korzystam z faktoringu w firmie prywatnej - oferta wydawała mi się bardziej odpowiednia dla mnie, natomiast jest w czym wybierać i decydując się na faktoring warto zapoznać się z ofertami i banków i faktorów prywatnych ;)

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil

Znajdź nas na Facebooku