REKLAMA

Facebook zakazuje słowa "brzydki", a "nie lubię" uzna za pogardę. Nowy regulamin serwisu

2018-04-26 08:02
publikacja
2018-04-26 08:02

25 kwietnia Facebook zmienił regulamin serwisu. Bardzo szczegółowo zrewidowano zapisy dotyczące mowy nienawiści – podano nawet przykłady zwrotów, jakie będą kategorycznie zakazane. Od akceptacji nowych paragrafów użytkownicy nie mogą nazywać innych „brzydkimi” czy „ohydnymi”.

fot. Toby Melville / / Reuters

Polityka moderowania treści na Facebooku od dawna była kontrowersyjna. Niejednokrotnie internauci wskazywali na wybiórczość serwisu w kontroli tego, co publikują na jego stronach użytkownicy. Pod koniec 2016 roku sprawą interesował się nawet polski rząd, bo Facebook bez ostrzeżenia usunął kilka prawicowych profili. Teraz ma się to zmienić.

Zapisy dotyczące propagowania nienawiści Facebook podzielił na trzy poziomy (szczegóły z regulaminu zamieściliśmy na końcu artykułu):

Poziom 1 – ataki na osoby lub grupy osób na podstawie tzw. cech chronionych, takich jak rasa, pochodzenie, narodowość, wyznanie, orientacja seksualna, płeć, tożsamość płciowa, poważna niepełnosprawność lub choroba lub posiadających status imigranta. To, jak interpretowany jest atak zostało równie dokładnie określone – są to m.in. każe formy propagowania przemocy, odczłowieczanie (np. odniesienie lub porównanie do zwierząt uznawanych kulturowo za gorsze pod względem inteligencji) czy wyszydzanie.

Poziom 2 – treści atakujące osoby o wspomnianych cechach, które obejmują twierdzenia o niższości (ułomności różnego rodzaju), wyrażenia pogardy, obrzydzenia.

Poziom 3 – treści nawołujące od wykluczenia lub segregacji wspomnianych wyżej osób lub grup osób.

Facebook oczywiście zastrzega, że nie każde użycie wymienionych zwrotów czy słów będzie karane. Muszą zostać one użyte we wskazanych kontekstach. Jeśli intencja użytkownika, który je napisał będzie inna, Facebook wcale nie musi usuwać jego posta. Serwis społecznościowy Marka Zuckerberga zastrzega także, że krytyka polityki imigracyjnej oraz stawianie się po stronie zwolenników jej zaostrzenia również nie będzie moderowana, o ile nie znajdą się w niej słowa nienawiści.

Nowe standardy społeczności Facebooka w zakresie propagowania nienawiści

Poziom 1. Treści atakujące osobę lub grupę osób o jednej z wymienionych wyżej cech lub mających status imigranta (we wszystkich kombinacjach poza tymi związanymi z popełnieniem przestępstw z użyciem przemocy lub przestępstw na tle seksualnym), przy czym za atak uznaje się:

Każdą formę propagowania przemocy lub przedstawiania w dobrym świetle śmierci, chorób, krzywdy.

Odczłowieczanie, m.in.:

 • Odniesienia lub porównania do brudu, bakterii, chorób i odchodów.
 • Odniesienia lub porównania do zwierząt, które są kulturowo postrzegane jako gorsze pod względem intelektualnym lub fizycznym.
 • Odniesienia lub porównania do niższej formy człowieczeństwa.

Szydzenie z pojęcia, przypadków lub ofiar przestępstw z nienawiści, nawet jeśli treść nie dotyczy żadnej konkretnej osoby.

Określone porównania odczłowieczające zarówno w formie pisanej, jak i graficznej.

Poziom 2. Treści atakujące osobę lub grupę osób o jednej z wymienionych wyżej cech, przy czym za atak uznaje się::

Twierdzenia o niższości: twierdzenia lub frazy sugerujące ułomność fizyczną, psychiczną lub moralną osoby lub grupy.

 • Ułomność fizyczna (na przykład: „zdeformowany”, „niedorozwinięty”, „odrażający” lub „brzydki”).
 • Ułomność psychiczna (na przykład: „opóźniony w rozwoju”, „kretyn”, „niskie IQ”, „głupi” lub „idiota”).
 • Ułomność moralna (na przykład: „puszczalska”, „oszust”, „skąpiec”, „na krzywy ryj”).

Treści wyrażające pogardę. Przykłady:

 • „Nienawidzę...”
 • „Nie lubię...”
 • „X są najgorsi”

Treści wyrażające obrzydzenie. Przykłady:

 • „Ohyda”
 • „Paskudztwo”
 • „Obrzydlistwo”

Twierdzenia obraźliwe względem osoby lub grupy osób o cechach chronionych.

Poziom 3. Treści wzywające do wykluczenia lub odseparowania (segregacji) osoby lub grupy osób o wymienionych wyżej cechach chronionych. Zezwalamy na krytykowanie polityki imigracyjnej oraz na przedstawianie argumentów za zaostrzeniem tej polityki.

Nie tylko mowa nienawiści została tak szczegółowo obłożona zakazami. Podobne wyszczególnienia dotyczą także treści drastycznych i przedstawiających przemoc, nagości oraz treści pornograficznych oraz okrucieństwa i niestosowności.

MG

Źródło:
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (16)

dodaj komentarz
czytacz
To chory twór.nawet o mojej prywatności decydują.Próbuje zalogować się z innego komputera to już mam trudności potem z dostępem do konta.A wymaganie podawania numeru telefonu to już istne przegięcie.Chcą nas inwigilować!
czytacz
Facebbok od dawna wydaje mi się tworem nie z tej ziemii.WIELOKROTNIE PRÓBOWANO MI UTRUDNI9AĆ DOSTĘP DO KONTA
bak_juzek_bak
najgosze jest nazwac kogos tuskiem, schetyna , ryskiem z madery, członkiem PO, PO-rnolistą, komo-ruskim, ras-putinem, spolecznicą merkel etc.... dobrze ze tuski z f nie kumają tych okresleń !!!!!... a cała reszta to ze starmy z brukseli wiedzieliśmy ze to lipa.
karbinadel
O ile się orientuję, nie ma przymusu używania tego czegoś. Więc o co ten hałas?
antek10
Ciekawe czy mozna używać: "gamoń", "dziad", gorszy sort" ?
pis_po_jedno_zlo
-Jesteś imigrantem z Syrii, tak?
- O nie, miarka się przebrała, zgłaszam na fejsbukową policję, ju po tobie!
prs
A won z tym z Polski tak samo jak z ustawa 447!
londonern
Zalozmy polskiego fejsa - takiego z full wolnoscia, obrazaniem innych, zdjeciami z parad nazioli, Ziemkiewiczem i Miedlarem. Bedzie wtedy tak cudownie i pieknie.
A przepraszam, zapomnialem. Juz byla taka proba...

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki