REKLAMA
GIEŁDA

Facebook ujawnił chiński fake news w sprawie COVID-19 z fałszywym „biologiem”

2021-12-02 16:31
publikacja
2021-12-02 16:31
Facebook ujawnił chiński fake news w sprawie COVID-19 z fałszywym „biologiem”
Facebook ujawnił chiński fake news w sprawie COVID-19 z fałszywym „biologiem”
fot. Wachiwit / / Shutterstock

Facebook usunął ponad 500 kont związanych z chińską kampanią dezinformacyjną, w której promowano twierdzenia nieistniejącego „szwajcarskiego biologa” oskarżającego USA o „wtrącanie się” w badania nad pochodzeniem Covid-19 – podała w czwartek stacja BBC.

Rzekome opinie „eksperta” o nazwisku „Wilson Edwards” cytowały w sierpniu również państwowe chińskie media, w tym stacja CGTN i dziennik „Global Times”. Ambasada Szwajcarii w Pekinie oświadczyła wówczas, że to najpewniej fejk news, a cytowana osoba prawdopodobnie nie istnieje.

Koncern Meta Platforms, właściciel Facebooka, przyjrzał się sprawie i ustalił, że postać rzekomego „szwajcarskiego biologa” została stworzona w ramach zorganizowanej kampanii wpływu, której trop prowadzi do Chin.

Dochodzenie wykazało, że konto „Edwardsa” było fałszywe, a jego zdjęcie profilowe wygenerowano najprawdopodobniej przy użyciu sztucznej inteligencji – napisano w listopadowej edycji sprawozdania Meta na temat „skoordynowanych nieautentycznych zachowań” na Facebooku.

Przekaz „Edwardsa” wzmacniały setki innych fałszywych kont oraz grupa prawdziwych profili należących do osób w Chinach kontynentalnych i pracowników państwowych chińskich firm mieszkających za granicą. W interakcję z fałszywymi treściami wchodzili też chińscy urzędnicy państwowi, jeszcze zanim wzmocniły je fałszywe konta – twierdzi Meta.

Wśród osób używających prawdziwych kont wymieniono pracowników firmy Sichuan Silence Information Technoloty Co., która według BBC działa w branży bezpieczeństwa informacyjnego i zapewnia techniczne wsparcie między innymi chińskiemu ministerstwu bezpieczeństwa publicznego.

W związku z operacją wpływu wykorzystującą nieistniejącego „szwajcarskiego biologa” z Facebooka usunięto łącznie 524 konta, 20 stron, cztery grupy, a ponadto 86 kont usunięto z Instagrama – podsumowano w raporcie Meta.

Blisko dwa lata po wybuchu pandemii COVID-19 pochodzenie koronawirusa wciąż nie zostało wyjaśnione i jest źródłem napięć w relacjach Chin z USA. Waszyngton oskarża Pekin o ukrywanie danych, natomiast chińskie władze kategorycznie odrzucają teorię o wycieku wirusa z laboratorium w Wuhanie i twierdzą, że patogen mógł tam przybyć na importowanych mrożonkach. (PAP)

anb/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (6)

dodaj komentarz
kenn
Dla tych, którym wydaje się, że facebook nie jest politycznie zorientowany - cenzura niewygodnych partii:

https://www.youtube.com/watch?v=X82dWukvH40
kenn
Od kiedy to firmy, zamiast zarabiać, głównie zajmują się interwencjonizmem i cenzurą oraz "troską" o... co właściwie - o to, by była usłyszana tylko jedna słuszna "prawda"? :P

A co jeśli panowie/panie "eksperci" z facebooka, którzy najwyraźniej są lepiej poinformowani o wszystkich
Od kiedy to firmy, zamiast zarabiać, głównie zajmują się interwencjonizmem i cenzurą oraz "troską" o... co właściwie - o to, by była usłyszana tylko jedna słuszna "prawda"? :P

A co jeśli panowie/panie "eksperci" z facebooka, którzy najwyraźniej są lepiej poinformowani o wszystkich szczegółach każdego obywatela niż samo osławione NSA, się pomylą w swoich sądach? Co ze stratami, które poniosą osoby/firmy, które wg. ich wszech-wiedzy, są rzekomymi fake newsami? Jesteście w stanie to sprawdzić?

Czy - jako fizyk - jeśli podam nową hipotezę dotyczącą powstania czarnych dziur, będzie to fake news, bo nie jest zgodny z aktualną wersją? :P

Fake newsy to fake dla społeczeństwa, i nic więcej.
michalshk
Nie po to hodują cukierberga i muska by nie było profitów w postaci kontroli
przedsiebiorca30
Sam brzmisz jak fake news :) Mieszasz pojęcia kompletnie nie powiązane ze sobą jak teorie o czarnych dziurach z fikcyjnymi kontami na facebooku :) Ja rozumiem, że wiele ludzi dzisiaj zaczyna się gubić i dlatego tak łatwo można ich zmanipulować, ale podważanie wszystkiego dla zasady i myślenie, że to jest niezależne myślenie,Sam brzmisz jak fake news :) Mieszasz pojęcia kompletnie nie powiązane ze sobą jak teorie o czarnych dziurach z fikcyjnymi kontami na facebooku :) Ja rozumiem, że wiele ludzi dzisiaj zaczyna się gubić i dlatego tak łatwo można ich zmanipulować, ale podważanie wszystkiego dla zasady i myślenie, że to jest niezależne myślenie, to droga do szaleństwa, nie prawdy :). Zacznijmy od tego, że na temat sprawy wypowiedziała się ambasada Szwajcarii, która zarzuciła brak autentyczności, a facebook długimi miesiącami nie ingerował do momentu kiedy sprawdzał, a to jest możliwe, czy dane konto jest fikcyjnym, na wniosek zainteresowanych stron. Mało tego, skoro mówiono w nim nieprawdę, która szkodzi interesom kogokolwiek, zawsze można zainterweniować u dostawcy usługi. Jeśli tego nie robiłeś to uświadamiam Cię, że jest to możliwe, na wypadek jakby ktoś Ciebie kiedyś szkalował. Na koniec proponuję więcej faktów, mniej domysłów i teorii spiskowych, a będziesz zdrowszy :) Pozdrawiam.
kenn odpowiada przedsiebiorca30
Zupełnie nie zrozumiałeś wypowiedzi. Zadaj sobie pytanie: czy rolą firmy jest tworzenie "społecznego porządku" i dyktowanie co jest prawdą? Pod takimi pretekstami właśnie pwowadza sie cenzurę. Dlaczego YT już masowo usuwa treści, które sugerują jakiekolwiek alternatywy do "jedynych słusznych" szczepionek? :P
zenonn
fejk news
pisze siem fejknjus albo


Ach ten ponglisz.
pismak wypad fałszywe wiadomości

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki