REKLAMA

Facebook przeszedł w 100 proc. na energię z OZE

2021-06-22 06:31
publikacja
2021-06-22 06:31
Facebook przeszedł w 100 proc. na energię z OZE
Facebook przeszedł w 100 proc. na energię z OZE
fot. KAY NIETFELD/dpa / / FORUM

Facebook w 2020 r. w 100 proc. przeszedł na korzystanie z energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych - wynika z opublikowanego we wtorek raportu niefinansowego firmy. Emisja CO2 z działalności operacyjnej Facebooka spadła o 94 proc. w stosunku do 2017 r.

Zgodnie z raportem, Facebook zużył na potrzeby swojej działalności w 2020 r. 7,17 TWh energii elektrycznej. Dla porównania, całoroczne zużycie Polski w ubiegłym roku wyniosło 165 TWh. Energia zużyta przez Facebooka w 100 proc. pochodziła ze źródeł odnawialnych. Firma korzysta z prawie 6 GW zakontraktowanych mocy w OZE - to źródła, z których kupuje energię.

Działające źródła wiatrowe i słoneczne, będące własnością Facebooka, osiągnęły moc 2,8 GW. Razem z własnymi projektami OZE, które zostaną ukończone w ciągu trzech lat firma ma w sumie ponad 5,7 GW, które wymagały ok. 7,4 mld dol. inwestycji. Facebook ma np. jedną z największych farm słonecznych w Teksasie - o mocy 300 MW.

Facebook zapewnia w raporcie, że w bilansie energii elektrycznej wzięto pod uwagę np. zużycie energii przez pracowników w czasie pracy zdalnej, z domów. Zużyta przez nich energia została również zakontraktowana w źródłach odnawialnych i policzona zgodnie z metodologią GGP (Greenhouse Gas Protocol).

Na 2021 r. firma zapowiedziała zakontraktowanie energii z kolejnych 900 MW źródeł odnawialnych, w tym np. z pierwszej swojej instalacji, składającej się z fotowoltaiki i magazynu energii. Ma ona moc 180 MW.

Jak przypomniała w raporcie wiceprezes Facebooka Rachel Peterson, we wrześniu 2020 r. firma ogłosiła, że jej strategicznym celem jest osiągnięcie zerowej emisji netto do 2030 r.

Emisja CO2 z działalności operacyjnej wyniosła 38 tys. ton CO2. W stosunku do roku 2017 r. oznacza to redukcję o 94 proc.

Facebook zatrudniał w 2020 r. ponad 58 tys. pracowników w ponad 80 centrach i biurach, rozsianych po całym świecie.(PAP)

wkr/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (10)

dodaj komentarz
darius19
piszecie glupoty zeby tylko sobie ulzyc w krytykowaniu. Mam samochod elektryczny. Laduje go w dzien z paneli fotowoltaicznych. Konkluzja - jezdze z napedem "na slonce". W szczycie letnim - kiedy nasza energetyka robi bokami - panele OZE zapewniaja wsparcie.
lorelie
wyjazd do Chorwacji w twoim przypadku potrwa 2 dni, w moim 12 godzin... moj samochód zezlomują, z twojego baterie bezpowrotnie zniszczą środowisko...w zimę se naładuj samochód z paneli :) teczowy przygłupie
koperytko odpowiada lorelie
on pracuje w nocy - w dzień ładuje a w nocy jeździ. Taki to cwaniak
abcx
Teraz trzeba na osiedlu walczyć o tylko o miejsce parkingowe a z elektrycznym samochodem trzeba będzie walczyć o miejsce parkingowe z stacją ładowania...
koperytko
Rozumiem fotovoltaika zapewnia im prąd w dzień - a z czego korzystaja w nocy ??? maja dynama i pracownicy "krecą'. Poziom bredni lew.act.a przekracza wszelkie granice. Najbardziej żałosna jest zeroemisyjna gospodarka co jest kompletną abstrakcja - wszystko pada gdy jest bezwietrzna noc...
abcx
W nocy albo gdy nie ma warunków, Zuckerberg siada na specjalny rower i pedałuje...
lorelie
w kraju srogich i śnieżnych zim energię elektryczną chcą pozyskać z paneli słonecznych i wiatraków... gonić lewactwo!
darius19
zamiast komentarza. Wnioski widoczne golym okiem, kto to "lorelie"
"lorelie 2021-04-21 jedynie Łukaszenka jest gwarantem tego że nasza granica z agresywną Rosją nie będzie 7 razy dłuższa. ktoś kto chce jego usunięcia jest zdrajcą interesów Polski"
"lorelie2021-04-20 cały świat odwra się
zamiast komentarza. Wnioski widoczne golym okiem, kto to "lorelie"
"lorelie 2021-04-21 jedynie Łukaszenka jest gwarantem tego że nasza granica z agresywną Rosją nie będzie 7 razy dłuższa. ktoś kto chce jego usunięcia jest zdrajcą interesów Polski"
"lorelie2021-04-20 cały świat odwra się od USA i żydow za ich awanturniczą politykę i ciągle wojny. Są spychani na margines ale mają dolara...i nie jest to takie proste. 500 tyś ofiar w Iraku 300 tyś w Syrii"
"lorelie2021-02-28 Przyszłość to sojusz UE Rosja Turcja Chiny. USA upadną"
"lorelie2021-04-02 TVN oraz GW serwuje Polakom nienawiść do ruskich. Informuje również że Rosja nas nienawidzi i tylko czeka na to aby nas zaatakować... zapytuje więc: skoro szpitale są zajęte w 90% a Niemcy i Francja sparaliżowane pandemią..to kiedy będzie lepszy moment ? dlaczego nie atakują? przecież tak nas nienawidzą...obłed środowisk lewicowych postępuje lawinowo ,zaczynają byc smieszni , żałośni i groteskowi ,paranoiczni obłońkańcy w tęczowych trykotkach na balkonach a la romea"
"
lorelie odpowiada darius19
jude trollu, jaka dziś pogoda w Telawivie?
300_pala odpowiada lorelie
Taka sama jak w Moskwie

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki