REKLAMA

Facebook i Google będą płacić mediom za newsy. Parlament Australii przyjął nowe prawo

2021-02-25 15:01
publikacja
2021-02-25 15:01
Facebook i Google będą płacić mediom za newsy. Parlament Australii przyjął nowe prawo
Facebook i Google będą płacić mediom za newsy. Parlament Australii przyjął nowe prawo
fot. Siraj Ahmad / / Shutterstock

Parlament Australii przyjął w czwartek nowe prawo, które zmusi firmy takie jak Facebook i Google do płacenia lokalnym mediom za treści newsowe. Jeśli platformy cyfrowe nie porozumieją się w ciągu dwóch miesięcy z wydawcami, o cenie zadecyduje wyznaczony przez rząd arbiter.

Zatwierdzona regulacja zapewni "mediom sprawiedliwe wynagrodzenie za treści, które generują" - przekazał australijski minister skarbu (finansów) Josh Frydenberg.

Bezprecedensowe w skali świata nowe prawo było przedmiotem gorącej debaty w ostatnich miesiącach. Obaj giganci technologiczni walczyli z nim od zeszłego roku, nie zgadzając się na płacenie za newsy umieszczane na ścianie (ang. wall) użytkowników obserwujących strony mediów w przypadku Facebooka czy w wynikach wyszukiwania Google'a.

W zeszłym tygodniu Facebook zablokował u siebie treści mediów australijskich w proteście przeciwko ustawie, jednak zadeklarował na początku tego tygodnia, że przywróci je po wprowadzeniu w niej pewnych zmian. Ostatecznie przedstawiciele platformy zadeklarowali, że uaktualnione prawo, z którego są zadowoleni, pozwoli im „wspierać tych wydawców, których wybierzemy".

Rząd Australii, który również uznaje przyjęcie ustawy za swój sukces, zapowiedział, że po roku prawo zostanie zweryfikowane przez ministerstwo skarbu, by „upewnić się, że przynosi wyniki zgodne z zamierzeniami polityki rządu”.

Według komentatorów podobny rozwój wypadków będzie można wkrótce obserwować w innych krajach, ponieważ zarówno Stany Zjednoczone, jak i Unia Europejska będą musiały stawić czoła rosnącej presji na wprowadzenie zbliżonych środków. Z kolei rząd Kanady planuje wprowadzić analogiczne ustawodawstwo w najbliższych miesiącach. (PAP)

baj/ mal/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
pstrzezek
No i dobrze. Inne rynki mogą zrobić to samo a wtedy FB i Google nagle zaproponują jakieś opłąty dla użytkowników. Na tym etapie monopolu niewielu zdecyduje się odejść
anchetari
Pewnie FB wprowadzi opłaty za prowadzenie kont w sektorze mediów. I gdzieś to się wyrówna.....

Powiązane: Dziennikarze i media

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki