Facebook chce przewidywać, gdzie będziesz w przyszłości

Facebook stara się o opatentowanie narzędzia, które miałoby umożliwiać portalowi przewidywanie lokalizacji użytkowników – donosi Buzzfeed News. Ma do tego wykorzystywać historię miejsc i lokalizację innych osób. Facebook ma też przewidywać, kiedy internauta będzie offline.

(fot. Dado Ruvic / Reuters)

Serwis Marka Zuckerberga w maju 2017 r. złożył kilka wniosków w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych o technologię przewidującą przyszłą lokalizację użytkownika. Facebook tłumaczy jednak, że zainteresowanie takimi rozwiązaniami niekoniecznie musi przełożyć się na ich zastosowanie. – Często szukamy patentów na technologię, której nigdy nie wdrażamy, a zgłoszenia patentowe - takie jak ten - nie powinny być traktowane jako wskazówka przyszłych planów – komentuje rzecznik firmy Anthony Harrison.

Wniosek zatytułowany „Trajektorie offline” opisuje metodę przewidywania, gdzie się przemieścisz na podstawie obecnej i historycznych lokalizacji. W dokumencie znajduje się zapis, że celem nowej technologii ma być ustalenie „prawdopodobnej trasy opartej na, przynajmniej częściowo, wcześniej zarejestrowanych danych dotyczących lokalizacji wielu użytkowników, którzy się w niej znajdowali”. Oznacza to, że portal wykorzystywałby dane innych osób – nie tylko tych z grona znajomych użytkownika.

Dodatkowo Facebook chce przewidywać, kiedy użytkownik nie będzie miał dostępu do internetu i zapewnić mu wgląd w publikacje pojawiające się na portalu, gdy ten jest offline. Ma na to pozwolić narzędzie służące do pobierania treści do przejrzenia na później.

Serwis Buzzfeed News przypomniał, że dwa lata temu podobny pomysł miało Google, które chciało wprowadzić taką funkcjonalność do swoich map w systemie Android. Pomysł spotkał się jednak z dużą krytyką. Rzecznik firmy wyjaśnił, że narzędzie może tylko opierać się na ustawieniach użytkownika, np. zaprogramowanym wcześniej miejscu pracy czy zamieszkania. Inne lokalizacje, na przykład oparte na wyszukiwaniach Google, wyświetlane są jako sugestie.

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 14 dziki_losos

Jeśli nie wie, gdzie jestem teraz, to raczej się nie dowie, gdzie będę. Jeśli ktoś jeszcze nie wyłączył lokalizacji w przeglądarce lub aplikacji Facebooka - teraz jest na to dobry moment.

! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.