REKLAMA

"FT": wzrost gospodarczy Chin dobiega końca. Światowy PKB rośnie m.in. dzięki Polsce

2023-11-21 08:40
publikacja
2023-11-21 08:40

W 2022 i w 2023 r. udział Chin w światowym PKB się zmniejszał, to historyczna zmiana; Chiny nie przyczyniają się już do wzrostu światowej gospodarki, za jej rozwój odpowiadają USA i kraje wschodzące, w tym zwłaszcza Indie, Indonezja, Meksyk, Brazylia i Polska - pisze w "Financial Times" Ruchir Sharma, szef Rockefeller International.

"FT": wzrost gospodarczy Chin dobiega końca. Światowy PKB rośnie m.in. dzięki Polsce
"FT": wzrost gospodarczy Chin dobiega końca. Światowy PKB rośnie m.in. dzięki Polsce
fot. Jamie Street / / Unsplash

Jak wskazuje, po stagnacji pod rządami Mao Zedonga w latach 60. i 70., Chiny otworzyły się na świat w latach 80. - i odnosiły sukces w kolejnych dekadach. Ich udział w globalnej gospodarce wzrósł niemal dziesięciokrotnie z poniżej 2 proc. w 1990 roku do 18,4 proc. w 2021 roku. "Żaden naród nigdy nie awansował tak daleko i tak szybko" - zauważa.

Ale potem zaczęło się odwrócenie. W 2022 roku udział Chin w światowej gospodarce nieco się zmniejszył. W tym roku zmniejszy się bardziej znacząco, do 17 proc. Ten dwuletni spadek o 1,4 proc. jest największy od lat 60. ubiegłego wieku.

Sharma pisze, że słabnięcie Chin może zmienić porządek świata. Wyjaśnia, że od lat 90. udział tego kraju w globalnym PKB rósł głównie kosztem Europy i Japonii, których udział w ostatnich dwóch latach utrzymywał się na mniej więcej stałym poziomie, a luka pozostawiona przez Chiny została wypełniona głównie przez Stany Zjednoczone i kraje wschodzące.

"Aby spojrzeć na to z perspektywy, oczekuje się, że światowa gospodarka wzrośnie o 8 bilionów dolarów w 2022 i 2023 roku do 105 bilionów dolarów. Chiny nie będą odpowiadać za żadną część tego wzrostu, USA będą odpowiadać za 45 proc., a inne kraje wschodzące za 50 proc. Połowa wzrostu krajów wschodzących będzie pochodzić z zaledwie pięciu z nich: Indii, Indonezji, Meksyku, Brazylii i Polski. Jest to uderzająca oznaka możliwego przesunięcia władzy w przyszłości" - wskazuje.

Autor pisze, że spadek udziału Chin w światowej gospodarce będzie postępował dalej, m.in. ze względu na niekorzystne czynniki demograficzne. Zwraca uwagę, że ich udział w światowej populacji w wieku produkcyjnym spadł ze szczytowego poziomu 24 proc. do 19 proc. i oczekuje się, że spadnie on do 10 proc, w ciągu najbliższych 35 lat. "Wraz z malejącym udziałem w światowej liczbie pracowników, mniejszy udział we wzroście jest niemal pewny" - wyjaśnia. Dodaje, że problem pogłębia spadek produktywności chińskich pracowników.

Sharma zwraca uwagę, że inwestorzy wycofują pieniądze z Chin w rekordowym tempie - w trzecim kwartale tego roku obcokrajowcy zmniejszyli inwestycje w chińskie fabryki i inne projekty o 12 mld USD, co jest pierwszym takim spadkiem od początku prowadzenia statystyk. "Miejscowi, którzy często uciekają z niespokojnego rynku przed obcokrajowcami, również odchodzą. Chińscy inwestorzy dokonują inwestycji zagranicznych w niezwykle szybkim tempie i przeszukują świat w poszukiwaniu transakcji na rynku nieruchomości" - pisze.

Jak zauważa, prezydent Chin Xi Jinping w przeszłości wyrażał najwyższą pewność, że historia zmienia się na korzyść jego kraju i nic nie może powstrzymać jego wzrostu, ale jego spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem i szefami amerykańskich firm w zeszłym tygodniu w San Francisco sugerowały, że uznał, iż Chiny nadal potrzebują zagranicznych partnerów biznesowych. "Jednak bez względu na to, co zrobi Xi, udział jego kraju w globalnej gospodarce prawdopodobnie spadnie w dającej się przewidzieć przyszłości. To jest teraz świat po Chinach" - podkreśla Sharma.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (6)

dodaj komentarz
rororo
abstrahując od tego ile rośnie dzięki Polsce to Klaus Schwab sie za to i tak weźmie. Jego wizja jest zerowy wzrost. Akurat KO jest tu na usługach Davos...
lukaszslask
Prawda jest taka,ze teraz naprawde mozemy skorzystac na wojnach itp i przeniesc produkcje z Chin do europy wschodniej i pootwierac kilka fabryczek,ktore zatrudniaja,placa podatki zusy,zuzywaja prady,gazy,paliwa itp
Bo koszty pracy zdrozaly w Chinach do tego przesyl tych produktow i nie pewnosc,zatkany kanal plus piraci,a przynajmniej
Prawda jest taka,ze teraz naprawde mozemy skorzystac na wojnach itp i przeniesc produkcje z Chin do europy wschodniej i pootwierac kilka fabryczek,ktore zatrudniaja,placa podatki zusy,zuzywaja prady,gazy,paliwa itp
Bo koszty pracy zdrozaly w Chinach do tego przesyl tych produktow i nie pewnosc,zatkany kanal plus piraci,a przynajmniej dywersyfikacja,u nas srednio anirtyzator po 100€ tam po 50€ i srednia wyjdzie po 75€,ale zawsze mamy swoje w europie i produkcja nie staje….
dariuszpiasecki
"Światowy PKB rośnie m.in. dzięki Polsce" - brzmi dumnie, ale Polska to mały ułamek światowego PKB, w dodatku wzrost jest niestabilny. To tak jakbym pierdnął i powiedział że zwiększam emisję CO2 do atmosfery. Litości...
marok
Rzeczywiście potrzebujesz litości.
W ostatnich dwóch latach 2021-2022 polski PKB urósł o 12% realnie, a nominalnie ponad 30%.
Nasza gospodarka jest obecnie 21 największą na świecie.
kamikaze351
To jakiś żart? Wystarczy spojrzeć poza poprzedni rok, na 20 albo i 30 lat do tyłu. Obraz jest kompletnie inny.

Tacy sami specjaliści jak ci którzy prognozowali przebieg konfliktu na ukrainu.
dididif
no komuszki, miłośnicy komunizmu i ich przyjaciele - wasza świetlana przyszłość właśnie zaświeciła :)

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki