"FT": przed Theresą May trudne zadanie uzgodnienia Brexitu

Wraz z praktycznie pewnym wyborem Theresy May na premiera w brytyjskiej polityce nastał okres względnego spokoju po chaotycznym interregnum; przed nową szefową rządu stoi jednak trudne zadanie wynegocjowania Brexitu - pisze "Financial Times" we wtorek.

Theresa May
Theresa May (fot. STEFAN WERMUTH / )

Dziennik dodaje, że 59-letnia minister spraw wewnętrznych zostanie dopiero drugą kobietą na czele brytyjskiego rządu i podobnie jak jej poprzedniczka Margaret Thatcher obejmuje władzę w czasie narodowego kryzysu.

"Kraj jest podzielony po referendum (ws. Brexitu), które naraziło na szwank jedność kraju. Realne jest zagrożenie recesją, a nowe warunki relacji między Zjednoczonym Królestwem a UE są wysoce niepewne" - zauważa "FT". W ocenie gazety Wielka Brytania "desperacko potrzebuje" okresu stabilności, w którym nowy rząd May będzie mógł wypracować plan wystąpienia kraju z UE i stworzenia nowego modelu relacji z Europą i resztą świata.

Pewna kandydatka na premiera i szefową Partii Konserwatywnej jeszcze nie sformułowała swojego stanowiska na oczekujące kraj negocjacje. "Powiedziała (wprawdzie), że +Brexit znaczy Brexit+ i wykluczyła rozpisanie drugiego referendum, nie zadeklarowała jednak, jakie ma podejście do kompromisu między ograniczaniem swobody przepływu osób (w UE), a zachowaniem dostępu do wspólnego unijnego rynku" - podkreśla "FT".

W dwóch innych kluczowych sprawach May zasygnalizowała jednak swoje priorytety - dodaje londyński dziennik. Po pierwsze, "rozważnie nalega, by z artykułem 50. Traktatu UE (który uruchamia procedurę wystąpienia kraju z Unii - PAP) poczekać co najmniej do początku przyszłego roku, co da jej czas na sformułowanie pozycji negocjacyjnej Wielkiej Brytanii".

Po drugie, jest świadoma zamanifestowanego w referendum rozczarowania w społeczeństwie. May ogłosiła odejście od deklarowanego dotąd przez ministra skarbu George'a Osborne'a celu wypracowania nadwyżki budżetowej do 2020 roku. Zdaniem "FT" jest to słuszna decyzja, ponieważ "w okresie postbrexitowego szoku polityka budżetowych oszczędności byłaby kontrproduktywna". Przyszła premier zaapelowała też o nowy model relacji z biznesem, w tym o większą odpowiedzialność zarządów i reprezentację pracowniczą w zarządach wiodących spółek, na wzór europejski.

"FT" pisze, że wszystkie te plany mogą być częścią strategii May, która ma zapewnić jej poparcie rozczarowanych torysów i przyciągnąć polityczne centrum w czasie, gdy opozycyjna Partia Pracy pozostaje w rękach skrajnie lewicowego Jeremy'ego Corbyna. "Byłoby niepokojące, gdyby May miała połączyć swoje nowe pomysły ze swoją awersją do imigracji. W UE czy poza nią, Wielka Brytania musi pozostać magnesem dla ludzi energicznych i wykwalifikowanych" - podkreśla "Financial Times".(PAP)

akl/ ro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 1 ~światsiśmieje

Jak dadzą radę to po UE bo ich śladem pójdą inni, dlatego lewactwo i liberały unijne zrobią wszystko z banksterami by się Brexit nie powiódł. Ale Brytyjczycy to mądry naród w większości i sobie poradzą ( z zadłużoną UE -Grecja, Portugalia, Hiszpania , Francja , Włochy ) . WB to wciąż potężna gospodarka nawet gdy jakiś kraj jak Szkocja opuścił by WB.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 4 ~RICO

Dadzą rady,uchronią się przed debilizmem unijnym !

! Odpowiedz
0 3 ~MS

Oj tak tak... Tylko, że koronny argument szantażystki Panny Brytfanny "bo strzele focha zabiorę zabawki i pójdę sobie z piaskownicy i nie będę się z wami bawiła" to już raczej odpada.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil