REKLAMA

"FT": kardynał Becciu nadzorował inwestycje w kolejne nieruchomości w Londynie

2020-09-29 16:53
publikacja
2020-09-29 16:53
fot. lazyllama / Shutterstock

Kardynał Angelo Becciu, który z powodu nieprawidłowości finansowych został zmuszony przez papieża Franciszka do rezygnacji, nadzorował także inne inwestycje na kwotę prawie 100 mln funtów w kolejne luksusowe apartamenty w Londynie - podał we wtorek "Financial Times".

Z dokumentów, do których dostęp miał "FT", m.in. e-maili i rachunków, wynika, że Becciu zainwestował fundusze watykańskie w portfolio luksusowych mieszkań na Cadogan Square w londyńskiej dzielnicy Knightsbridge, będącej jednym z najdroższych obszarów mieszkalnych w Londynie.

Informacje o dodatkowych zakupach wysokiej klasy nieruchomości w Londynie, o których miał decydować 72-letni włoski duchowny, pojawiły się przy okazji badania przez watykańskich śledczych inwestycji o wartości 350 mln euro w zrealizowaną w 2014 r. nieruchomość przy Sloane Avenue 60. Watykan stwierdził, że inwestycja ta spowodowała duże straty.

Jak pisze "FT", nowe dokumenty nie dowodzą żadnych nadużyć, ale rzucają dalsze światło na działalność finansową wpływowego Sekretariatu Stanu, którego misją jest również inwestowanie setek milionów euro z datków od katolików.

Kardynał Becciu był drugą najważniejszą osoba Sekretariatu Stanu w latach 2011-2018, co uczyniło go trzecim najbardziej wpływowym człowiekiem w Stolicy Apostolskiej po papieżu. W piątek powiedział, że został przez Franciszka poproszony o rezygnację, i zapowiedział, że będzie bronić się przed wszystkimi zarzutami o sprzeniewierzenie funduszy watykańskich. Jak dodał, zarzuty były niezwiązane z inwestycjami w Londynie.

Dokumenty pokazują, że kardynał Becciu nadzorował inwestycję, która obejmowała zakup trzech mieszkań na Cadogan Square 7-9 za łączną kwotę 19,25 mln funtów i ich renowację lub przebudowę kosztem 1,25 mln funtów, w tym 39 tys. na kominki, 52 tys. na podłogi i 7 tys. na tapety.

Sekretariat Stanu zakupił również trzy inne apartamenty w niedalekiej okolicy – przy Cadogan Square 25, Hans Place 28-29 i Pavilion Road 130.

Łączna wartość zakupów wyniosła 95,75 mln funtów. Jak wynika z umów kredytowych, które widzieli dziennikarze "FT", suma ta została częściowo sfinansowana kredytami hipotecznymi z nieistniejącego już szwajcarskiego banku BSI oraz z banku Rothschild & Co.

Plan regeneracji Cadogan Square był realizowany brytyjską firmę o nazwie Sloane and Cadogan, której celem była sprzedaż odnowionych mieszkań z zyskiem. Nieruchomości zostały zakupione przez Sekretariat Stanu za pośrednictwem czterech firm mających siedziby na wyspie Jersey - Charybdis, Princeps, Civitas i Valerina.

Kardynał Becciu nie odpowiedział na pytania zadane mailem przez "FT" w sprawie tych inwestycji. Jak dodaje gazeta, wcześniej oświadczył, że inwestycje w nieruchomości w Londynie są praktyką akceptowaną przez Watykan i są odpowiedzialnym wykorzystaniem pieniędzy powierzonych Sekretariatowi Stanu.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Finanse Kościoła

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki