REKLAMA

"FT": Rosja, chcąc ominąć sankcje i ukryć trasy swoich tankowców, podaje ich fałszywe pozycje

2022-12-07 20:21
publikacja
2022-12-07 20:21

Rosja testuje metody omijania sankcji na eksport ropy i ukrawania tras swoich tankowców poprzez podawanie fałszywych pozycji statków za pośrednictwem Systemu Automatycznej Identyfikacji (AIS) - podał w środę "Financial Times".

"FT": Rosja, chcąc ominąć sankcje i ukryć trasy swoich tankowców, podaje ich fałszywe pozycje
"FT": Rosja, chcąc ominąć sankcje i ukryć trasy swoich tankowców, podaje ich fałszywe pozycje
fot. Avigator Fortuner / / Shutterstock

Organizacja pozarządowa Global Fishing Watch (GFW) ustaliła, że 138-metrowy statek Kapitan Szemilkin odbył dwie podróże, ukrywając swoje prawdziwe położenie i stosując techniki, które jako pierwsze wykorzystały Iran i Wenezuela - kraje również eksportujące ropę i objęte sankcjami. "FT" podaje, że zdołał potwierdzić wnioski GFW.

Tankowiec odwiedził kotwicowisko w pobliżu Malty, gdzie pozostał od maja do lipca, a potem udał się do Północnego Cypru; za każdym razem podawał za pośrednictwem AIS fałszywe dane, według których pływał w koło na wodach terytorialnych Grecji.

Mylne dane przekazywane przez Kapitana Szemilkina były subtelnym oszustwem w porównaniu z tym, co przekazywały załogi innych statków, które miały jakoby pływać, kreśląc idealne figury geometryczne.

Badanie GFW oparte było na zdjęciach satelitarnych Europejskiej Agencji Kosmicznej, które wykazały, że Kapitan Szemilkin nie znajdował się w miejscach, na które wskazywały komunikaty systemu AIS.

Bjorn Bergman, analityk danych pracujący dla GFW, powiedział, że fałszywe dane przekazywane przez statki stają się coraz bardziej realistyczne. "AIS jest otwartym systemem, a więc jest podatny na (manipulacje). Zdołaliśmy jednak wypracować rozwiązania pozwalające wykryć manipulowanie danymi o położeniu. A więc operatorzy statków, którzy to robią, zwracają na siebie uwagę" - dodał.

W sobotę "FT" podał, że Rosja po cichu zgromadziła flotę ponad 100 starzejących się tankowców, aby za ich pomocą obchodzić ograniczenia na sprzedaż ropy.

Restrykcje te obejmują wprowadzony przez UE zakaz importu ropy drogą morską oraz uzgodniony przez UE i G7 globalny pułap cenowy na poziomie 60 dolarów za baryłkę.

Rosja od dawna zapowiada, że nie będzie współpracować z żadnym krajem egzekwującym limit, co oznacza, że może odmówić dostaw ropy na warunkach ustalonych przez Zachód. (PAP)

fit/ tebe/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
kontiki12345
Narody Ukrainy, Kazachstanu, Tatarzy, Czuwasze, Baszkirzy, Czeczeni, Jakuci, Komiacy, Karelowie, Tuwińcy, Ingusze i wiele innych uciemiężonych przez Rosję narodów powstańcie i walczcie o wolność ! Precz z Rosyjską tyranią!,,,
darius19
rozpaczliwe ruchy bandyckiej Rosji. A trolle swoje. Przeczytajcie ponizej "zene" etatowego z farmy Putlera. Wiec dla Rosji to "nic to"
trolley
pssst, amerykańskie gazowce przywożo ruskie LPG jako amerykańskie do europejskich portów :) https://www.cire.pl/artykuly/serwis-informacyjny-cire-24/129162-biznesalert-amerykanskie-gazowce-dostarczaja-z-rosji-lpg-nie-lng ...... trolu ukraiński, to jak to jest, amerykany was w ciula robio i wspierajo Rosje dalej z nimi handlując?pssst, amerykańskie gazowce przywożo ruskie LPG jako amerykańskie do europejskich portów :) https://www.cire.pl/artykuly/serwis-informacyjny-cire-24/129162-biznesalert-amerykanskie-gazowce-dostarczaja-z-rosji-lpg-nie-lng ...... trolu ukraiński, to jak to jest, amerykany was w ciula robio i wspierajo Rosje dalej z nimi handlując? :) twoja propaganda jest tak bezdennie głupia że głowa mała!
zene
""zgromadziła flotę ponad 100 starzejących się tankowców""

- nie kazdy jest wiecznie mlody

Krótko:
- maja swoich traderów, ubezp.
- plyna do panstw anty-Jankee np. ZEA
- i ladunek jest cacy
Numer z wylaczonym transponderem tez dziala

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki