"FT": Poroszenko szansą na pokój na Ukrainie

Prezydent elekt Petro Poroszenko powinien wykorzystać swój sukces wyborczy do zaprowadzenia pokoju na Ukrainie. Zamiast kontynuować działania wojskowe na wschodzie, mógłby nakłonić Rosję do wprowadzenia w życie porozumienia z Genewy - pisze "Financial Times".

W ostatnich tygodniach świat z przerażeniem przyglądał się, jak Ukraina balansuje na krawędzi chaosu. Teraz pojawiła się szansa na to, by powstrzymać spiralę wojny domowej - podkreśla brytyjski dziennik w środowym artykule redakcyjnym.

"Nowy przywódca Ukrainy Petro Poroszenko może wydawać się mało prawdopodobnym wybawcą tego kraju" - pisze "FT". Wyjaśnia, że trudno nazwać tego oligarchę i weterana ekip obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza oraz jego poprzednika Wiktora Juszczenki nową osobą w ukraińskiej polityce.

Miliarder zwany "królem czekolady" zajmował umiarkowane stanowisko podczas żarliwych debat, które przetoczyły się przez ukraińską politykę od czasu protestów na Majdanie. Popierał integrację z UE, ale zazwyczaj milczał na temat wejścia Ukrainy do NATO.

"Największym atutem Poroszenki jest skala jego zwycięstwa wyborczego. Po raz pierwszy od odejścia Janukowycza Ukraina ma przywódcę z mocnym demokratycznym mandatem" - podkreśla londyńska gazeta i dodaje, że Moskwa ostrożnie, ale uznała wyniki niedzielnego głosowania.

Zdaniem "FT" obecnie priorytetem na Ukrainie jest przywrócenie porządku na wschodzie kraju. Dziennik przytacza doniesienia o zagranicznych bojownikach, w tym Czeczenach, przedostających się przez granicę, by pomagać separatystom. Jeśli walki nie zostaną powstrzymane, powstanie też więcej prokijowskich bojówek, a region pogrąży się w jeszcze większym chaosie - uważa "FT".

"Intensyfikowanie kampanii wojskowej grozi jednak śmiercią cywilów" - zaznacza "FT" i dodaje, że podczas operacji odbijania lotniska w Doniecku z rąk separatystów walki przeniosły się na skraj miasta. Z kolei wejście do miast może dać Moskwie od dawna wyczekiwany pretekst, by stanąć w obronie rosyjskojęzycznych obywateli Ukrainy - twierdzi gazeta.

Zamiast kontynuować opcję wojskową Poroszenko powinien przetestować gotowość prezydenta Rosji Władimira Putina do poważnego zaangażowania się na rzecz zmniejszenia napięcia. Plan działań został ustalony w zeszłym miesiącu w Genewie i podpisany przez Rosję oraz Ukrainę.

To porozumienie, nadal martwe z powodu wzajemnego braku zaufania, zakłada, że obie strony rozbroją bojówki i opuszczą okupowane budynki. Oznacza to odebranie broni radykalnemu Prawemu Sektorowi, który pomógł odsunąć Janukowycza od władzy, a także wyparcie separatystów z ich bastionów. Zdaniem "FT" Poroszenko powinien ustalić ostateczny termin przestrzegania porozumienia i zachęcić Rosję, by wykorzystała swoje wpływy w celu przekonania do tego rebeliantów.

"Ukraina powinna być niezaangażowana wojskowo i powinna mieć możliwość handlowania zarówno z Rosją jak i Unią Europejską. Powinna też wprowadzić pewną decentralizację, która da prorosyjskim regionom autonomię, ale nie doprowadzi do podziału kraju" - uważa dziennik.

"Wybór Poroszenki stworzył największe dotychczas szanse na rozwiązanie kryzysu. Jednak sukces zależy od stłumienia rebelii na wschodzie" - konkluduje "Financial Times". (PAP)

jhp/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil