"FT": Macron chce likwidacji słynnej szkoły ENA

W ramach działań na rzecz znoszenia elityzmu we francuskim społeczeństwie prezydent Emmanuel Macron miał zaproponować w orędziu likwidację prestiżowej podyplomowej Krajowej Szkoły Administracji (ENA), kuźni kadr administracji państwowej - pisze "Financial Times".

(fot. Vincent Kessler / Reuters)

Z części tekstu przemówienia Macrona, który wyciekł do francuskich mediów, a który prezydent miał wygłosić w poniedziałek wieczorem w związku z zakończeniem "wielkiej debaty" o naprawie państwa, wynika, że chce on likwidacji swojej Alma Mater - słynnej Ecole Nationale d'Administration - podaje brytyjski dziennik.

Przemówienie prezydenta obejmowało takie kwestie, jak obniżka podatków dla klasy średniej, indeksacja emerytur dla osób nisko opłacanych czy lokalne referenda - wskazuje "FT". Dodaje, że wystąpienie, odłożone w ostatniej chwili w związku z nagłym pożarem paryskiej katedry Notre Dame, było odpowiedzią na powstanie antyestablishmentowego oddolnego ruchu "żółtych kamizelek", który wstrząsnął administracją Macrona, od kiedy w listopadzie ub.r. zaczęły się cotygodniowe protesty w całym kraju.

"Jeśli chcemy zbudować społeczeństwo równych szans (...), musimy zresetować zasady rekrutacji, kariery i dostępu do wyższych szczebli służby cywilnej - głosi tekst przemówienia, do którego dotarła gazeta "Le Figaro". - Dlatego zmienimy system szkolenia, selekcji i rozwoju kariery, znosząc ENA i kilka innych instytucji".

We wtorek Pałac Elizejski odmówił komentarza na temat tych przecieków i poinformował, że prezydent Francji dopiero zabierze głos w sprawie wyników "narodowej debaty".

Radykalny pomysł zniesienia ENA, którą ukończył zarówno prezydent Macron, jak i premier Edouard Philippe, czy np. były prezydent Francois Hollande, został skrytykowany przez prof. Jeana Garrigues'a, historyka z Uniwersytetu w Orleanie, jako "nieco demagogiczny" gest.

Jak na ironię, ENA - jedna z wybitnych francuskich tzw. grandes ecoles - została założona po drugiej wojnie światowej, aby umożliwić zwykłym Francuzom dostęp do wyższych stanowisk zarezerwowanych wcześniej dla osób z pieniędzmi i wpływami - zwraca uwagę "FT".

"Prawdą jest jednak, że jest ona obecnie postrzegana jako rodzaj twierdzy ludzi, którzy są władzy" - powiedział prof. Garrigues, cytowany przez gazetę.

Wśród absolwentów ENA są m.in. byli prezydenci Valery Giscard dEstaing czy Jacques Chirac. (PAP)

cyk/ kar/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil