REKLAMA

FPP: Taksówkarze powinni mieć dostęp do istotnych udogodnień

2017-01-17 10:59
publikacja
2017-01-17 10:59

Taksówkarze powinni zachować swoje dotychczasowe uprawnienia, m.in. dlatego, że liczba wydawanych licencji co roku rośnie, natomiast ustawodawca powinien uregulować segment nowoczesnych form świadczenia usług na rynku przewozów, takich jak ridesharing, carsharing czy carpooling, wynika ze stanowiska Federacji Przedsiębiorców Polskich.

fot. Sergio Perez / / FORUM

Federacja zwraca uwagę, że Ustawa o transporcie drogowym w sposób jednoznaczny reguluje sposób działalności taksówkarzy - zapewniając im szereg uprawnień, ale także nakładając określone wymagania. Pomimo nowych wyzwań, z którymi muszą mierzyć się taksówkarze, liczba wydawanych licencji co roku rośnie. Dlatego taksówkarze powinni zachować swoje dotychczasowe uprawnienia, by móc w sposób zorganizowany świadczyć usługi na rzecz klientów. Natomiast uporządkowania i uregulowania wymaga segment nowoczesnych form świadczenia usług na rynku przewozów, na przykład ridesharing, carsharing czy carpooling.

"Celem Ustawodawcy powinno być uwzględnienie nowych technologii, aplikacji i innowacyjnych rozwiązań, które pojawiają się w Polsce, a w Europie czy USA funkcjonują od kilku lat. Dzięki właściwym regulacjom można stymulować wzrost PKB, rozwój rynku pracy, zmniejszyć liczbę osób wykluczonych z zatrudnienia, a w efekcie budować korzyści dla obywateli i budżetu państwa" - czytamy w komunikacie.

Jednakże według FPP, to taksówkarze - jako grupa zawodowa wskazana w ustawie - powinni mieć dostęp do istotnych udogodnień, takich jak: buspasy, bezpośredni dostęp do pasażerów (możliwość przyjmowania zleceń z ulicy), specjalne miejsca postojowe, możliwość wjazdu do stref zamkniętych dla ruchu osobowego czy możliwość rozliczeń gotówkowych.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Prawo musi nadążać za praktyką i nie może być tak, że podatnik odprowadzający regularnie daniny na rzecz skarbu państwa odpowiada przed organami kontroli lub sądem z powodu niedostosowania prawa do otaczającej rzeczywistości. Z pewnością obszar przewozów taksówkarskich powinien pozostać regulowany jak dotychczas. Konieczne jest jednak uporządkowanie legislacyjne innych form przewozów osobowych oraz działania platform internetowych i mobilnych" - powiedział przewodniczący FPP Marek Kowalski, cytowany w komunikacie.

W większości krajów członkowskich Unii Europejskiej trwają obecnie zaawansowane prace dotyczące wprowadzenia regulacji w obszarze przewozu osób. Komisja Europejska zwraca uwagę, że regulowanie dostępu do rynku powinno mieć charakter uzasadniony i proporcjonalny, uwzględniać specyfikę innowacyjnych usług, a jednocześnie nie faworyzować jednego modelu świadczenia usług.

Federacja Przedsiębiorców Polski jest organizacją, której nadrzędnym celem jest zapewnienie właściwego rozwoju oraz bezpieczeństwa zarówno pracodawcom, jak i pracownikom.

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~123xyz
kolejny przypadek w długiej historii podobnych, w których ktoś próbuje zahamować postęp. Przeciwko pociągąm też prostestowano, później samochodom itd... Klienci chcą mieć tańsze przewozy. To co powyżej na pewno nie idzie w tym kierunku. Taksówkarzom proponuję podjąć rękawicę i zacząć walczyć usługami a nie ustawodawstwem inaczej kolejny przypadek w długiej historii podobnych, w których ktoś próbuje zahamować postęp. Przeciwko pociągąm też prostestowano, później samochodom itd... Klienci chcą mieć tańsze przewozy. To co powyżej na pewno nie idzie w tym kierunku. Taksówkarzom proponuję podjąć rękawicę i zacząć walczyć usługami a nie ustawodawstwem inaczej wyginą, bo na dłuższą metę obecny model jest nie do utrzymania presja postępu wcześniej czy później zwycięży.
~durniezubera
Typowe pitolenie kierowcy ubera. Nudni jesteście.
~Yarekok odpowiada ~durniezubera
Nudne to jest pitolenie złotówy. Zmiencie swój związek zawodowy na zwiazek bojowników o wygody i dochody. W skrócie zbowid , pasuje jak ulał.
~Andrzej
Wręcz przeciwnie! Taksówkarze maja za dużo przywilejów, a najbardziej niezrozumiale jest to, ze okupują najbardziej newralgiczne miejsca postojowe w miastach, utrudniając tym samym dostęp do dworców, szpitali, lotnisk etc. a miejsca te są przestrzenią publiczną, która powinna być przede wszystkim udostępniona jak największej liczbie Wręcz przeciwnie! Taksówkarze maja za dużo przywilejów, a najbardziej niezrozumiale jest to, ze okupują najbardziej newralgiczne miejsca postojowe w miastach, utrudniając tym samym dostęp do dworców, szpitali, lotnisk etc. a miejsca te są przestrzenią publiczną, która powinna być przede wszystkim udostępniona jak największej liczbie ludzi, a nie wybranej grupie ludzi. Zamiast zupełnie nieefektywnych postojów taksówkowych powinno być jak najwięcej parkingów typu "kiss and ride" albo postój np. maksymalnie 5 minut, żeby ruch pojazdów wokół dworców był bardziej płynny i przede wszystkim większy. To patologiczne, że na 80% przestrzeni wokół dworca stoją samochody dłużej niż godzinę, dwie, cały dzień etc. z czego 70% to taksówki, kiedy najczęściej nie ma możliwości aby jedynie podjechać pod drzwi dworca i zatrzymać się na 2 minuty. Zamiast wspierania jednej z najbardziej uprzywilejowanych grup zawodowych (taksówkarzy) należy wspierać takie środki transportu, które są najbardziej efektywne, czyli takie, które przewożą większą liczbę ludzi, w krótszym czasie, za mniejsze pieniądze oraz które zajmują mniej przestrzeni i produkują mniej zanieczyszczeń w przeliczeniu na jednego pasażera. W takim ujęciu zawsze na 1 miejscu będzie transport miejski, a na drugim jednoślady, potem dzielone samochody, a na końcu samochody osobowe przewożące najczęściej jednego pasażera. Nie ma żadnych znaczących korzyści dla tzw. dobra publicznego, aby taksówkarze mieli jakiekolwiek przywileje. To, że je mają wynika jedynie ze skutecznego lobbingu tej grupy zawodowej, a nie ma poparcia ani w argumentach ekonomicznych, ani ekologicznych. Czas brać przykład z mistrzów urbanistyki, czyli z Kopenhagi.

Powiązane: Prawo przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki