REKLAMA

FBI ostrzega. Chiny i Iran mają nowe sposoby wpływania na politykę USA

2023-04-20 11:24
publikacja
2023-04-20 11:24

Chiny i Iran są coraz bardziej zuchwałe w swoich próbach uciszania dysydentów żyjących na amerykańskiej ziemi i wpływania na amerykańską politykę - ostrzegło w środę na briefingu prasowym Federalne Biuro Śledcze (FBI).

FBI ostrzega. Chiny i Iran mają nowe sposoby wpływania na politykę USA
FBI ostrzega. Chiny i Iran mają nowe sposoby wpływania na politykę USA
fot. Dzelat / / Shutterstock

W czasie spotkania z dziennikarzami dotyczącego międzynarodowych represji, przedstawiciele kontrwywiadu FBI wezwali ofiary chińskich i irańskich prześladowań do zgłaszania takich działań. Dodali, że organizacja obserwuje rosnącą tendencję łamania amerykańskich praw przez zagraniczne reżimy autorytarne w celu zastraszania niektórych społeczności w USA.

Obce rządy uciekają się m.in. do wykorzystywania prywatnych detektywów, aby prowadzili inwigilację dysydentów.

"Wiele z tych (działań) to nowe taktyki i jest to przekraczanie granic, którego nie obserwowaliśmy w trakcie wcześniejszych śledztw na amerykańskiej ziemi dotyczących Chin i Iranu" - powiedział jeden z przedstawiciel FBI, cytowany przez agencję Reutera.

"Zaobserwowaliśmy prawdziwy punkt zwrotny w zakresie taktyk i narzędzi, a poziom ryzyka i poziom zagrożenia zmienił się w ciągu ostatnich kilku lat" - przekazało FBI.

Spotkanie z dziennikarzami odbyło się zaledwie dwa dni po tym, jak agenci federalni aresztowali dwóch mieszkańców Nowego Jorku w związku z rzekomym prowadzeniem chińskiego "tajnego posterunku policji" w dzielnicy Chinatown w okręgu Manhattan. Prokuratura uważa, że akcja ta była częścią szerszej ingerencji przeciwko działaniom Pekinu wymierzonym w dysydentów.

Organizacja pozarządowa Safeguard Defenders opublikowała w ostatnich miesiącach raporty, w których ujawnia obecność dziesiątek chiński ośrodków policji w dużych miastach na całym świecie, w tym w Nowym Jorku i Los Angeles.

W lipcu 2021 r. amerykański wymiar sprawiedliwości ogłosił, że FBI udaremniło plan porwania Masih Alineżad, irańskiej działaczki na rzecz praw człowieka, mieszkającej w USA, przez irański wywiad. Według irańskich planów Alineżad miała zostać przewieziona motorówką do Wenezueli, skąd miano ją wysłać do Iranu i poddać egzekucji, jak wielu innych porwanych dysydentów - opisał portal Iran International, zaznaczając, że wywiad Iranu intensywnie działa również w Europie. (PAP)

kjm/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (8)

dodaj komentarz
od_redakcji
To raczej reszta świata ostrzega USA. Że "zapłaty w dolarach nie przyjmujemy"
ptokbentonicznyjb
Ale bzdury. Rzygać się chce od tej USranej propagandy.
abcx
Czy to nie zbyt odważne łączyć Iran z Chinami - przywrócenie demokracji w Iranie jest jeszcze wyobrażalne ale z przywróceniem demokracji w Chinach może być już mocno ciężko...
mkk6999
Jankesi maja cymes demokracje
Jugoslawia, Syria, Nagasaki, Libia, Venezuela, Iraq,
Iran, Vietnam-ofiar dzis wiele, rabunek, ruiny, zabójstwa itd,
mkk6999
""nowe sposoby wpływania na politykę USA""

Prawda i uczciwosc
MSZ Lavrow w Brazylii, Nikaragua, Wnezuela, Kuba itd teraz
Witany przez tlumy, nowe kontakty itd
Anty-yankee na "brzuchu" Yankesów,
konic doktryny Monroe,
koniec powolny Yankee
samsza
Demokraci skrócili środki na policję, widocznie świat nie lubi próżni, puste miejsce wypełniają inne policje!
grab
I co komentatorzy, wszyscy wsadzili głowę w piasek!

Powiązane: Wojna handlowa USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki