"FAS": Polska, Węgry i Czechy mogą stracić w budżecie UE ok. 12 mld euro

Polska, Węgry i Czechy mogą stracić w przyszłym budżecie Unii Europejskiej około 12 mld euro, które zostaną przekazane krajom wyrażającym gotowość do przyjęcia w razie potrzeby uchodźców - pisze w niedzielę "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS).

(fot. Tony Gentile / Reuters)

Autor komentarza "Odmowa solidarności drogo kosztuje", Thomas Gutschker, powraca do dyskusji o migracji na zakończonym w piątek szczycie Unii Europejskiej oraz do listu przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska skierowanego przed szczytem do przywódców państw i rządów Wspólnoty.

Niemiecki dziennikarz zarzuca Tuskowi, że swoim listem, w którym nazwał system relokacji nieefektywnym i dezintegrującym, a ponadto zakwestionował kompetencje UE do rozwiązania problemu migracji, "dolał oliwy do płonącego ognia".

Gutschker przyznaje, że unijna polityka migracyjna rzeczywiście "oddziela kilka krajów ze Wschodu od wszystkich innych z Północy, Południa i Zachodu".

Komentator nie zgadza się jednak z oceną, że system realokacji okazał się nieskuteczny: w ciągu dwóch lat udało się przesiedlić z Grecji i Włoch do innych krajów 32 tys. migrantów uciekających przed skutkami wojny domowej. "To znacznie mniej niż zaplanowane 100 tys., lecz 92 proc. tych, którzy spełniają warunki uczestnictwa w programie relokacji" - zaznacza autor.

Zdaniem komentatora bez tej solidarności sytuacja w greckich i włoskich obozach uchodźczych byłaby "nie do opanowania". "Uczestniczyły w tym wszystkie kraje UE z wyjątkiem dwóch: Polski i Węgier" - zaznacza Gutschker dodając, że program relokacji nie jest dobrowolny i opiera się na decyzji podjętej zdecydowaną większością krajów.

"FAS" wyraża wątpliwość, czy Tusk zapoznał się z przebiegiem prac nad poszukiwanym od 15 miesięcy rozwiązaniem problemu migracyjnego. "Jego uogólniające twierdzenia pozwalają w to wątpić" - dodaje komentator. Wyniki debaty, którą wywołał Tusk, są "całkowicie odmienne od spodziewanych" - twierdzi Gutschker.

"Jasne opowiedzenie się (Tuska) po jednej stronie wcale nie pomogło odmawiającym solidarności - Kaczyńskiemu, Orbanowi i ostatnio Babiszowi w Pradze. Wręcz przeciwnie - doprowadziło do tego, że szefowie pozostałych państw i rządów w Radzie Europejskiej opowiedzieli się bardziej zdecydowanie niż kiedykolwiek przedtem za podjęciem decyzji w sprawie reformy" polityki migracyjnej - czytamy w "FAS".

Jak twierdzi Gutschker, w wyniku dyskusji na ostatnim szczycie UE, "powstała nowa sytuacja". "Niemal nikt nie wierzy już w to, że reforma systemu z Dublina może zostać uchwalona głosami wszystkich krajów" - pisze komentator. Jego zdaniem Tusk "zniweczył" zabiegi o jednomyślne rozwiązanie kwestii migracji. Większość krajów dąży teraz do zdecydowanego działania i to nie w bliżej nieokreślonym czasie, lecz w czerwcu przyszłego roku. "Nikt nie zdoła ich zatrzymać, ponieważ traktaty dopuszczają w tej kwestii decyzje większością głosów" - tłumaczy.

"Polska, Węgry i Republika Czeska nadal nie będą przyjmować migrantów. Będą jednak musiały zapłacić odpowiednią cenę: około 12 mld euro, które w następnych unijnych ramach finansowych zostaną przekazane nie im, lecz krajom, które w razie potrzeby przyjmą uchodźców" - pisze na zakończenie Gutschker w "FAS", niedzielnym wydaniu "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ jhp/ pru/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 1 niepelnosprawny_org

podziękujcie za euro, niedługo bedzie warta tyle co papier...

! Odpowiedz
2 1 stonoga_---_---_---_---_---_

A ta biało czerwona ręka (rękawiczka i rękaw) jaka wymowna symbolika barw, i ten gest do tego biednego "uchodźcy" :(. Soros nie próżnuje. Hojnie dotuje odpowiedni marketing, nawet fotograficzny. Jesteście źli naziole. Macie przyjmować.
http://gosc.pl/doc/3725601.Gwalty-w-Szwecji-o-tym-sie-nie-mowi

! Odpowiedz
8 22 stonoga_---_---_---_---_---_

w pupe niech wsadzą sobie te grosze.
te 4mld euro to nic w porównaniu z jakimi wieloletnimi problemami musielibyśmy się zmagać gdyby ich wpuścić.

! Odpowiedz
24 5 sel

Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie...

! Odpowiedz
5 45 silvio_gesell

A nie ma kary dla Francji za ludobójstwo w Syrii w 2014r co było jednym z głównych powodów kryzysu uchodźczego?

http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=17004

! Odpowiedz
11 45 1202rwnoomc

Od 2016 r. dokładamy do UE!!!! To, co teraz odstawiają Niemcy z Francuzami - to skandal!!! Uważam, że czas przygotować się na PolExit!!!!!!!!

! Odpowiedz
10 35 samsza

Koniec praworządności w EU: 1) po pierwsze o "karze" może zdecydować tylko sąd 2) po drugie to droga do gangsterskich metod "współpracy" - wystarczy że cię przegłosujemy, a ty nie możesz się nawet powoływać na sprzeczności z istniejącym prawem EU.

! Odpowiedz
11 38 ajwaj

zeby cós zabrac
trzeba BY to miec :):):)

! Odpowiedz
1 10 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
27 76 camaroooo

Przyszly budzet czyli dopiero od 2021r. Do tego czasu Unia i tak pewnie nie przetrwa albo przetrwa w bardzo okrojonej formie. Juz chyba czas zaczac nakladac cla na Niemieckie produkty. Zobaczymy kto wiecej straci. Wszystko sprzedawane w Polsce w tym momencie jest "made in Germany".

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,2% II 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 6,9% II 2019

Znajdź profil