REKLAMA

FAS: Chiny rozwijają potencjał nuklearny szybciej niż kiedykolwiek

2021-07-28 12:50
publikacja
2021-07-28 12:50
FAS: Chiny rozwijają potencjał nuklearny szybciej niż kiedykolwiek
FAS: Chiny rozwijają potencjał nuklearny szybciej niż kiedykolwiek
fot. Delpixel / / Shutterstock

Na zachodzie Chin powstaje kolejne pole silosów dla rakiet balistycznych zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych – podała w środę stacja CNN, cytując amerykański think tank FAS. Według badaczy Pekin rozwija swój potencjał nuklearny szybciej niż kiedykolwiek.

Zdaniem badaczy z think tanku Federation of American Scientists (FAS) prace budowlane w pobliżu miasta Hami w regionie Sinciang rozpoczęły się w marcu, a ostatecznie może tam zostać umieszczonych około 110 silosów rakietowych.

Są to kolejne w lipcu doniesienia o podejrzeniach budowy tych instalacji na pustynnych obszarach zachodnich Chin. Na początku miesiąca amerykańskie media informowały, że około 120 nowych silosów powstaje w pobliżu miasta Yumen w graniczącej z Sinciangiem prowincji Gansu.

„Budowa silosów w Yumenie i Hami oznacza najbardziej znaczące rozszerzenie chińskiego arsenału nuklearnego w historii” – ocenili badacze z FAS. Ich zdaniem w Chinach powstaje łącznie 250 silosów, czyli ponad 10 razy więcej, niż jest obecnie w użyciu.

Amerykański think tank podkreśla, że Chiny nie odstępują formalnie od zasady „minimalnego odstraszania nuklearnego”, ale granica tego „minimum” przesuwa się w związku z rywalizacją z innymi krajami, co ma na celu zapewnienie zdolności do przetrwania ewentualnego ataku i stworzenie zagrożenia kontratakiem.

250 powstających rzekomo silosów ma być dodatkiem do około 100 ruchomych wyrzutni międzykontynentalnych rakiet balistycznych (ICBM), rozmieszczonych w kilkunastu chińskich bazach wojskowych. Nie jest jasne, czy w silosach zostaną umieszczone rakiety – zaznacza FAS.

Think tank szacuje, że Chiny posiadają obecnie około 350 głowic nuklearnych, natomiast Pentagon oceniał w ubiegłym roku, że ich „operacyjny arsenał” liczy nieco ponad 200 głowic. Wysokiej rangi amerykański wojskowy, adm. Charles Richard, prognozował, że chiński arsenał może się powiększyć dwu-, trzy-, a nawet czterokrotnie w ciągu najbliższej dekady.

Nawet gdyby tak się stało, wciąż byłby on jednak znacznie mniejszy niż amerykański i rosyjski. Według think tanku USA i Rosja mają obecnie po ok. 4 tys. sprawnych głowic jądrowych - napisano w sprawozdaniu.

Relacje pomiędzy USA a Chinami są obecnie najgorsze od dziesięcioleci, a część ekspertów przestrzegała przed rosnącym ryzykiem konfliktu zbrojnego, do którego mogłoby dojść na przykład w związku z Tajwanem lub na spornym Morzu Południowochińskim. Departament Stanu USA przekazał CNN, że uznaje domniemaną budowę silosów w Chinach za „głęboko niepokojącą”.

Pekin utrzymuje natomiast, że jego zbrojenia mają charakter obronny. Zarzucał amerykańskim politykom, że celowo „wyolbrzymiają zagrożenie z Chin”, by wykorzystać je jako pretekst dla własnych zbrojeń. Władze ChRL wyrażały też brak zainteresowania przystąpieniem do rokowań z USA i Rosją w sprawie traktatów rozbrojeniowych, dopóki Stany Zjednoczone nie zredukują swojego arsenału do poziomu chińskiego.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Powiązane: Chiny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
ajwaj_
Nie tylko sprawa ilosci glowic, ale gl. ich jakosc-nowoczesnosc
Kal-boje maja powoli muzeum wojskowosci, nie maja zadnych hyper-sonic,
Pentagon sam twierdzi, ze musza wszystko modernizowac. A to im nie wychodzi
Rakieta SARMAT Rosja - 16+ glowic, niszczy cale duze panstwo
THE SUN
_______________
Opracowanie ICBM
Nie tylko sprawa ilosci glowic, ale gl. ich jakosc-nowoczesnosc
Kal-boje maja powoli muzeum wojskowosci, nie maja zadnych hyper-sonic,
Pentagon sam twierdzi, ze musza wszystko modernizowac. A to im nie wychodzi
Rakieta SARMAT Rosja - 16+ glowic, niszczy cale duze panstwo
THE SUN
_______________
Opracowanie ICBM nowej generacji wynikało z dwóch powodów: przestarzałości technicznej i moralnej ICBM R-36M Wojewoda oraz niewystarczających[źródło nie powołane 683 dni] środków do pokonania nowoczesnej obrony przeciwrakietowej, Biura Projektowego Jużnoje i Jużmasz[5]. Nowy pocisk różni się od systemów czwartej generacji (np. R-36M2) zastosowaniem zmasowanej obrony przeciwrakietowej poprzez aktywną pozycję startową (ALP), trajektorię suborbitalną, zastosowanie większej ilości wabików[źródło nieokreślone 683 dni] niż na konwencjonalnych ICBM,[15] a także jednostek broni kierowanej.

Guided Vanguard (Yu-71)[16] umożliwia również po raz pierwszy wykorzystanie rosyjskich i radzieckich ICBM w wojnach lokalnych w ramach strategii "global strike", gdzie energia kinetyczna głowicy bojowej uderza w cele strategiczne bez użycia eksplozji jądrowej. Manewrując, hipersoniczne głowice manewrujące mogą uderzać w ruchome cele, a zdaniem ekspertów marynarki wojennej USA, jeśli zostaną przekształcone w broń przeciwokrętową, stanowią w perspektywie główne zagrożenie dla dużych okrętów amerykańskich, gdyż mogą je pokonać pomimo najbardziej wyrafinowanych systemów obrony przeciwrakietowej[17][18][19][20]. Tylko trzy mocarstwa atomowe rozwijają hipersoniczną broń jądrową: Rosja, Stany Zjednoczone i Chiny[17].

Projekt jest interesujący również dlatego, że technologia zastosowana w rakiecie polega na "bombardowaniu orbitalnym" z uderzeniem w terytorium USA po trajektorii suborbitalnej przez biegun południowy Ziemi, omijając rozmieszczone instalacje obrony przeciwrakietowej[16], co pozwala na wystrzelenie cywilnego statku kosmicznego. Prawdopodobnie po zakończeniu okresu użytkowania zostanie on w ten sposób zutylizowany, zwracając znaczną część zainwestowanych środków

https://www.the-sun.com/news/2066284/russia-unstoappble-nuke-missile-destroy-texas/
mooooo
A przez kogo jak nie przez USA ,, Polska też się zbroji bo jak wstąpiła do NATO to w ułamku sekundy z ruskich zrobili terrorystę świata, tylko że ten rusak żadnej granicy terytorialnej Polski nie naruszył a mógł bo to oni wyzwolili nasz kraj.
talmud
https://www.youtube.com/watch?v=A-tDj4ZGcZY
darius19
blagam - tylko nie linki. Moge dac linki udowadniajace ze ziemia jest plaska lub ze szczepionki "maja chipy Billa Gatesa"
"talmud2021-04-05 bravo putin bravo rosja - uczciwie przedstawione w porównaniu z "konkurencja" która urządza dla zwyklego ludu "igrzyska wyborcze" a w rzeczywistości
blagam - tylko nie linki. Moge dac linki udowadniajace ze ziemia jest plaska lub ze szczepionki "maja chipy Billa Gatesa"
"talmud2021-04-05 bravo putin bravo rosja - uczciwie przedstawione w porównaniu z "konkurencja" która urządza dla zwyklego ludu "igrzyska wyborcze" a w rzeczywistości wszystko jest kontrolowane od lat przez ta sama grupę lichwiarskich pasożytów.."
"talmud2021-06-05 rosja robi/zrobiła dedolaryzacje - podważając główny "towar eksportowy" aka wyzysku - makulaturę $......podważenie zaufania, jego strata to koniec $ - każde imperium upada bo upada pieniądz..."
"
wrecker
Sowiecką czerwoną zarazę amerykanie powinni wymazać gdy jako jedyni posiadali broń atomową a tych chinskich komuchów można pokonać tylko bardzo zdecydowanymi sankcjami ale do tego trzeba współpracy USA,UE,GB, Japońców i Koreancow z południa. To by mogło tego karalucha trochę spowolnić dla dobra świata

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki