FAO o klęsce głoduFAO o klęsce głodu

STAN NIEPEWNOŚCI ŻYWNOŚCIOWEJ

826 milionów osób na świecie cierpi z powodu chronicznego niedożywienia, 34 miliony żyje w krajach przechodzących transformację ustrojową, głównie na obszarze byłego ZSRR, w Armenii, Gruzji, Azerbejdżanie i Tadżykistanie - stwierdza Światowa Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w opublikowanym w poniedziałek z okazji światowego dnia wyżywienia raporcie ”Stan niepewności żywnościowej na świecie”.

Ogółem 24 kraje, w tym 18 w Afryce, mają poważne trudności z wyżywieniem swej ludności. Głodni nie mogą czekać dalszych 15 lat - ostrzega agenda ONZ. Jeśli nie zostaną podjęte nadzwyczajne wysiłki, cel postawiony w 1996 roku przez światowy szczyt żywnościowy - redukcja do 2015 roku o połowę liczby osób cierpiących głód - nie zostanie osiągnięty przed 2030 rokiem.

Najwięcej osób cierpi na chroniczne niedożywienie w Azji, ale problem głodu występuje najostrzej w Afryce. Na południe od Sahary leży najwięcej najbiedniejszych i najbardziej zdewastowanych przez konflikty krajów świata. Perspektywy szybkiego wzrostu gospodarczego są tam najbardziej ograniczone.

FAO podkreśla, że przezwyciężenie klęski głodu wymaga spełnienia czterech warunków - stabilizacji politycznej i instytucjonalnej, zwiększenia inwestycji dla ograniczenia ubóstwa i utrzymania rozwoju gospodarczego, zabezpieczeń socjalnych dla ludzi najbardziej narażonych na głód oraz poprawy jakości płodów rolnych.

H.T.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil