REKLAMA

FAANG-i zatopione. Nasdaq stracił kolejne 2%

2021-03-08 22:13
publikacja
2021-03-08 22:13
fot. CARLO ALLEGRI / Reuters

Poniedziałkowa sesja przyniosła mocną przecenę akcji technologicznych gigantów spod szyldu FANG+. Z kolejnym silnym spadkiem indeksu Nasdaq Composite kontrastował zwyżkująca o 1% średnia przemysłowa Dow Jonesa.

To był kolejny dzień spod znaku „wielkiej rotacji”. Czyli procesu relokowania kapitału z modnych i wysoko wycenianych „pandemicznych” spółek technologicznych w stronę bardziej tradycyjnych i niżej wycenianych branż. W poniedziałek akcje Apple’a przeceniono o 4,2%, Netfliksa o 4,5%, a Alphabetu o 4%. Wyraźnie mniej – bo tylko 1,6% - spadła kapitalizacja Amazona.

/ Bankier.pl

W rezultacie Nasdaq Composite zaliczyłu tratę 2,41% po tym, jak w piątek zyskał 1,55%, a w czwartek i w środę stracił po przeszło 2%. W efekcie Nasdaq zakończył sesję najniższym poziomie od dwóch miesięcy, pogłębiając korektę rozpoczętą w połowie lutego.

Nieźle radziły sobie za to spółki typowo cykliczne, reprezentujące „tradycyjne” gałęzie gospodarki. Średnia przemysłowa Dow Jones poszła w górę o blisko 1%, osiągając pułap 31 802,44 pkt. S&P500 – gdzie spółki technologiczne ważą znacznie więcej niż w DJIA – spadł o 0,54%.

Uważa się, że spółkom konsumenckim, przemysłowym czy bankom pomagały informacje o przyjęciu przez Senat blisko dwubilionowego pakietu nowych wydatków rządowych finansowanych w ciężar długu publicznego. W ramach trzeciego już pakietu fiskalnego Amerykanie otrzymają czeki opiewające na 1 400 USD per capita.

Niepokojąca pozostaje kwestia rosnących rynkowych stóp procentowych. Rentowność 10-letnich obligacji USA przekroczyła już 1,60%, powracając do stanu z lutego 2020 roku. Wzrost rentowności papierów skarbowych przekłada się na wyższe koszty finansowania przedsiębiorstw. Dla wielu nadmiernie zadłużonych korporacji nawet tak niskie stopy procentowe mogą okazać się nie do wytrzymania.

Po drugie, modelowa wartość spółek technologicznych osadza się na przede wszystkim wysokiej wartości rezydualnej, aniżeli na generowanych przepływach finansowych.  W takim przypadku wzrost tzw. stopy wolnej od ryzyka może istotnie ograniczyć wartość tego typu spółek „wzrostowych”.

- Akcje technologiczne są dalekie od pełnej korekty po gwałtownym wzroście, jak ma to miejsce w przypadku Tesli, ponieważ wyższe rentowności długoterminowych obligacji konkurują z dywidendą wypłacaną przez takie spółki - ocenił Sebastien Galy, starszy strateg makroekonomiczny w Nordea Asset Management.

Wśród blue chipów wyróżniały się akcje Walt Disney Co, które podrożały o blisko 7% po tym, jak władze Kalifornii ustanowiły nowe przepisy pozwalające otworzyć Disneyland i inne parki rozrywki od 1 kwietnia. To sygnał, że powoli otwiera się nawet najbardziej covidiański stan Ameryki.

KK

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
niepejsiaty_polak
Taa.... sztuczna inteligencja....Która lubi żreć czosnek....
300_pala
Za większość operacji na giełdzie odpowiada sztuczna inteligencja. Jeżeli uzna że ma zatopieniu indeksów zarobi. To indeksy zatopi

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki