REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Exodus pracowników w Holandii. "Ruszyła ogromna karuzela pracy”

2023-01-29 09:00
publikacja
2023-01-29 09:00

Holenderscy pracownicy coraz częściej zmieniają swoją pracę i w 2022 r. zdecydowało się na to 20 proc. z nich - poinformowała agencja ubezpieczeń pracowniczych (UWV). Z danych agencji wynika, że w porównaniu z sytuacją sprzed 10 lat liczba osób zmieniających pracodawcę podwoiła się.

Exodus pracowników w Holandii. "Ruszyła ogromna karuzela pracy”
Exodus pracowników w Holandii. "Ruszyła ogromna karuzela pracy”
/ Pexels

Jak ocenia UWV, wielu pracowników decyduje się na zmianę miejsca zatrudnienia ze względu na napięty rynek pracy w Niderlandach. W coraz większej liczbie sektorów brakuje rąk do pracy i często oferują one na tyle atrakcyjne warunki, że skłaniają one Holendrów do podjęcia nowego wyzwania.

Ważną rolę w zmianie pracodawcy odgrywa wyższa płaca, większe możliwości rozwoju lub korzystniejsze warunki zatrudnienia - wskazuje agencja. UWV zauważa także, iż coraz więcej mieszkańców Niderlandów decyduje się rozpocząć własną działalność gospodarczą.

W ciągu ostatnich 2 lat ogólna liczba osób prowadzących działalność na własny rachunek wzrosła o 14 procent. Jak wskazuje agencja, największy wzrost miał miejsce w zawodach teleinformatycznych oraz związanych z ochroną zdrowia.

„Odkąd pandemia koronawirusa dobiegła końca, ruszyła ogromna karuzela pracy” – komentuje w wyniki badania analityk Michel van Smoorenburg, cytowany w komunikacie prasowym. Ocenia, że firmy z „przerażeniem” patrzą na exodus pracowników i coraz częściej mają problem z zapełnieniem wakatów.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek 

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
bha
Cóż.. Szkodzi i robi świadomie krecią robotę na świecie nienasycona przepadzista bez umiaru od dekad zachłanność rynkowa i nie tylko zachłanność bez umiaru na Mamonę i Zyski do tego coraz szerszy elastyczny do bólu, czasowy, na niepełnych etatach śmieciowy-zleceniowy niestety w coraz szerzej szaro-czarnych barwach rynek zatrudniania Cóż.. Szkodzi i robi świadomie krecią robotę na świecie nienasycona przepadzista bez umiaru od dekad zachłanność rynkowa i nie tylko zachłanność bez umiaru na Mamonę i Zyski do tego coraz szerszy elastyczny do bólu, czasowy, na niepełnych etatach śmieciowy-zleceniowy niestety w coraz szerzej szaro-czarnych barwach rynek zatrudniania i pracy, cóż za topowe już na nim coraz szerzej i szerzej minimalnie minimum lub w porywach niewiele więcej. Robi krecią robotę Epickie od dekad już bezmyślne, krótkowzroczne zadłużanie coraz mocniej i mocniej bez umiaru, po uszy krajów, społeczeństw do tego rosnący wyzysk i żerowanie latami najtaniej jak się tylko da i uda na pracy innych w ogromie już branż i zawodów!!. I coż do tego na dokładkę rosnąca coraz mocniej nie tylko rynkowa obłuda i udawanie jarząbka, że Niby nadal jest wszystko OK??????. NIBY!!!!!. Niestety nic dobrego to na przyszłość dla większości % pracowników i nie tylko ich nie wróży.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
and00
co ty z tą polska w kontekście 3 miejsca w spadku realnych dochodów?
Akurat tu nie było źle, większość Europy ma gorzej
nie chce mi się szukać, ale np Czechy miały -10%, a my co najwyżej kilka
bt5 odpowiada and00
Czytałem opracowanie Międzynarodowej Organizavji Pracy że płace realne najbardziej spadły w 2022 w Nikaragui i w Polsce. Gdzieś potem czytałem że jednak najbardziej płace spadły w Holandi. Więc wyszedł mi taki ranking. Międzynarodowa Organizacja Pracy to nie jest jakaś instytucja propagandowa i z pwenościa jest najlepiej zorientowana Czytałem opracowanie Międzynarodowej Organizavji Pracy że płace realne najbardziej spadły w 2022 w Nikaragui i w Polsce. Gdzieś potem czytałem że jednak najbardziej płace spadły w Holandi. Więc wyszedł mi taki ranking. Międzynarodowa Organizacja Pracy to nie jest jakaś instytucja propagandowa i z pwenościa jest najlepiej zorientowana w tematach płac.
bt5 odpowiada bt5
A po za tym są pewne nie optymistyczne twarde dane z realnej gospodarki w Pl jak 1. rzez na hipotekach z perspektywą dalszego spadku, 2. "dynamika" sprzedazy detalicznej 0.2% r/r mimo 1.5 mln dodatkowych konsumentów z których wg Ministerstwa Pracy "bardzo dużo podjęło prace". To powinien być strzał w góre w konsupmcji A po za tym są pewne nie optymistyczne twarde dane z realnej gospodarki w Pl jak 1. rzez na hipotekach z perspektywą dalszego spadku, 2. "dynamika" sprzedazy detalicznej 0.2% r/r mimo 1.5 mln dodatkowych konsumentów z których wg Ministerstwa Pracy "bardzo dużo podjęło prace". To powinien być strzał w góre w konsupmcji jak po przybyciu 2 mln uchodzców do Niemiec parę lat temu gdzie r/r wyszedł spory wzrost sprzedazy detalicznej.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki