REKLAMA

Euvic planuje debiut na GPW

2021-07-13 14:28
publikacja
2021-07-13 14:28
Euvic planuje debiut na GPW
Euvic planuje debiut na GPW
/ Euvic

Działająca w branży informatycznej grupa Euvic, wśród celów na lata 2021-2024, zakłada debiut na GPW - podała spółka w komunikacie prasowym. Euvic rozważa m.in. wejście na giełdę poprzez odwrotne przejęcie. W tym scenariuszu debiut mógłby odbyć się w przyszłym roku. Jeżeli spółka zdecyduje się natomiast na ofertę publiczną, to na GPW może pojawić się za około trzy lata.

"W planach na najbliższy czas mamy debiut na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Wojciech Wolny, prezes i założyciel grupy.

Podczas konferencji prasowej szef Euvica dodał, że firma nie wyklucza tzw. odwrotnego przejęcia, czyli wejścia na GPW poprzez inwestycję w już notowaną spółkę.

"Przyglądamy się odwrotnym przejęciom, nie wykluczamy tego" - powiedział.

Zdaniem prezesa atutem tego sposobu jest m.in. jego uproszczony przebieg w stosunku do tradycyjnej oferty publicznej. Dodatkowo Euvic - jak powiedział - nie ma w planach istotnych inwestycji, przez co nie musi przeprowadzać dużego IPO. Firma chce pojawić się na giełdzie głównie ze względu na chęć zwiększenia rozpoznawalności oraz deklaracje składane w przeszłości części inwestorów.

"Gdybyśmy mieli pojawić się na giełdzie bez emisji, to również byłoby to dla nas w porządku" - powiedział Wolny.

Szef Euvica zadeklarował, że podczas debiutu giełdowego zwiększy zaangażowanie w akcje spółki.

Wolny poinformował, że gdyby grupa zdecydowała się na tradycyjną ofertę publiczną, to debiut giełdowy mógłby się odbyć za około trzy lata. Prezes wyjaśnił, że Euvic potrzebowałby wówczas więcej czasu na uporządkowanie grupy.

Jak podano we wtorkowym komunikacie prasowym, spółki grupy Euvic zakończyły 2020 rok z sumarycznym przychodem na poziomie ponad 726 mln zł. Łączny zysk netto wyniósł 52,7 mln zł, co oznacza wzrost o 126 proc. Zysk EBITDA wzrósł z 47,1 mln zł w 2019 r. do 63,9 mln zł na koniec 2020 r. Wyniki te uwzględniają również przychody i zyski spółek, w których Euvic posiada mniejszościowe pakiety udziałów.

Prognozy na 2021 rok zakładają dalsze wzrosty: przychody spółek skupionych w grupie mają zwiększyć się do 832,4 mln zł (wzrost o 15 proc.), EBITDA do 84 mln zł (wzrost o 32 proc.), a zysk netto do 64,6 mln zł (wzrost o 23 proc.).

Do 2024 roku Euvic liczy na zwiększenie przychodów do 1 mld zł.

Prezes poinformował podczas konferencji, że prognozy nie uwzględniają planowanych akwizycji, w tym przejęcia dużej firmy z obszaru e-commerce, którego finalizacji Euvic spodziewa się w najbliższym czasie.

Grupa pozostaje aktywna na rynku M&A. Chce w tym roku podpisać umowy o wartości przekraczającej 100 mln zł, przy czym część płatności ma odbyć się w formie akcji, a inne mogą zawierać element płatności odroczonej. Prezes ma nadzieję, że w przyszłym roku wydatki uda się powtórzyć w podobnej skali.

Akwizycje mogą być częściowo sfinansowane długiem.

"Do tej pory w ogóle nie korzystaliśmy z długu, ale wydaje mi się, że przy pewnej skali staje się to nieprofesjonalne. Rozważamy sięgnięcie po finansowanie bankowe lub obligacje" - powiedział prezes.

Euvic prowadzi również rozmowy z potencjalnym partnerem branżowym, z którym wspólnie mógłby zainwestować kolejne ok. 100 mln zł.

Grupa rozgląda się m.in. za przejęciami zagranicznymi, prowadzi na ten rozmowy. Chce rozwinąć działalność w krajach niemieckojęzycznych, USA, Skandynawii i Wielkiej Brytanii.

Wolny poinformował podczas wtorkowej konferencji, że grupa jest ponadto w trakcie negocjacji największego kontraktu w swojej historii.

Grupa istnieje od 2005 roku. Obecnie rozwija się w pięciu obszarach: tworzeniu oprogramowania, outsourcingu specjalistów IT, infrastrukturze IT, e-commerce oraz wspieraniu grupy 17 startupów.

Firmy, w których Euvic jest udziałowcem, zatrudniają łącznie ok. 3,5 tys. osób. (PAP Biznes)

kuc/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki